Beton santrali: Yapı malzemeleri üretimi için kullanılan ekipmanlar

Beton santrali: yapı malzemeleri için kullanılan ekipmanların toplu kompleksidir. Bu tarz ekipmanlar yol, köprü, bina ve yapı inşaat projelerinde kullanılmaktadır. Ayrıca bu ekipmanlar satış amacıyla beton üretiminde kullanılabilir.

beton santrali

Bu tip ekipmanları seçerken birçok teknik özelliklere dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için birçok beton santral modeli içeren içeren Machineryline inşaat makine satış sitesi kullanılabilir.

Beton santrali ne içeriyor

Beton santrali ile beton üretim süreci birkaç aşamadan oluşur. Birinci aşamasında karışım için gerekli tüm bileşenler teslim edilir ve depolanır. Ondan sonra tüm gerekli bileşenler karışım yapılacak tanka gönderilir. Son aşamada ise nihai ürün üretilmektedir. Bu aşamada daha önce hazırlanmış olan tüm bileşenler karıştırıldıktan sonra hazır yapı malzemesi teslim edilir.

Beton santralleri ile yukarıda yazılı işlemlerin yapılması için beton santrallerinin aşağıda yazılı elemanlara sahip olması gerekmektedir:

  1. Silolar. Kuru beton bileşenlerinin depolanması için metalik depolar kullanılır. Hermetik olan bu tanklar özel havalandırma menfezlerine sahiptir. Daha gelişmiş modellerde ekstra seviye sensörü ve havalandırma sistemi ile donatılmaktadır. Hazır malzeme tankların alt kısmından boşaltılmaktadır.
  2. Bileşen karıştırma tankı.
  3. Beton karıştırıcı. Bu ana eleman ile beton karışımı bileşenleri karıştırılıyor. Beton santrallerinde yerçekimi tip veya zorlamalı tip karıştırıcılar kullanılır.

Ayrıca bu ekipmanlar çeşitli ekstra elemanlara sahiptir. Bu ekstra elemanlar arasında sıcaklık ayarlama cihazı, dağıtıcılar ve başka tip cihazlar mevcut olabilmektedir.

Beton santrallerinin sınıfları ve özellikleri

Beton santralleri kullanım alanı, kapasite, donatım düzeni gibi dahil olmak üzere birçok özelliğe bağlı olarak sınıflandırılmaktadır..

Beton santralleri kullanım alanına bağlı olarak aşağıda yazılı çeşitlere ayrılmaktadır:

  1. Sabit: Bu tarz santraller belli bir yere monte edilip kısa bir süre içinde büyük miktarda malzeme üretmek amacıyla kullanılır. Bu tarz makineler bağımsız bir şekilde işlenmesi için tüm gerekli ekipmanlar ile donatılmaktadır.
  2. Mobil: Bu tarz santraller çok kısa süre içinde şantiyeye monte edilebilir ve gerekli durumlarda başka bir yere taşınabilir. Mobil santraller herhangi bir düz alana monte edilip mevcut su hatlarına bağlanır.

Genellikle sabit tipi olan büyük beton santralleri saatte 310 metreküp üretim kapasitesinde çalışabilmektedir. Mobil modeller ise saatte 5 metreküpten başlayan üretim kapasitesine sahiplerdir. En popüler cihazlar 50 – 70 h/m3 üretim kapasitesine sahiptir.

Beton santralleri cihazların düzenlerine bağlı olarak şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

  1. Doğrusal: Tüm ekipman bir veya iki paralel sıraya yerleştirilmiştir. Her karıştırma tesisinde bir silo ve bir dozajlayıcı bulunmaktadır.
  2. Dairesel: Dozajlama tesisinin ortasına bir karıştırıcı yerleştirildiği anlamına gelir. Etrafında başka donanımlar da bulunur. Bu düzenleme daha uygun maliyetli ve yönetilmesi daha kolaydır.

Bir beton santrali satın alırken, amacına karar vermeniz gerekir. Bu doğrudan kompleksin tasarımını, performansını ve işin özelliklerini etkiler. Birçok model, operatör kontrol panelli bir üretim süreci otomasyon sistemi ile donatılmıştır. Bu, üretilen karışımın tüm bileşenlerinin tam dozajını garanti eder ve yüksek kalitesini sağlar. Çimento ve agregaların ağırlığını ölçmek için dijital bir terazi kullanılır. Nem sensörleri, karışımın toplam su içeriğini belirlemek için kullanılır.