Fıtık tedavisi: Hangi durumda ameliyat gerekir, kimler fizik tedavi ile iyileşebilir?

Uzmanlar her fıtık tedavisinde ameliyat gerekmediğini, bazı hastaların fizik tedavi ile iyileşebildiğine dikkat çekiyor. Fıtık tedavisinde, 7 maddede hangi durumlarda ameliyat gerekir, kimler fizik tedavi ile iyileşebilir?

Fıtık tedavisi

Toplumun çoğunluğu hayatlarının belirli dönemlerinde, bel, sırt veya boyun ağrılarından şikayet ederler. Bu ağrılar, çoğu zaman mekanik yani kas veya bağlardaki sorunlara bağlı olsalar da, pek çoğu da eklem dejenerasyonu veya disk hernisi yani fıtık kaynaklıdır.

Fıtık tedavisi hakkında bilgiler veren Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezi’nden Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:


• Pek çoğumuzun bildiği gibi fıtık, eklem arasındaki disklerin kılıflarını yırtarak ya o seviyedeki sinir köklerine ya da omuriliğe baskı oluşturma halidir. Bu vakaların %3’nde ameliyata gerek duyulurken, kalan %97 ilaç tedavisi veya daha ileri durumlarda fizik tedavi ile iyileşirler.

• Bilindiği gibi fıtık sorunu hastalarda ciddi kısıtlamalar ve iş gücü kayıplarına sebep olur, ancak amaca uygun planlanan fizik tedavi ve egzersiz programlarıyla uzun süreli rahatlama sağlanabilir. Ciddi şikayetlerde geç kalmak ise bazen geri dönüşümsüz hasarlara da sebep olabilir ve o yüzden özellikle güç kaybı belirtilerinde hemen doktora gidilmelidir.

Fıtıkta hangi durumlar ameliyatlık, hangileri değil?

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, fıtık tedavisinde, hangi durumların ameliyatlık olabileceği veya ameliyatlık olmayacağına ilişkin şunları kaydetti:

1- Sadece ağrı, ameliyat için yeterli bulgu değildir, eğer uyuşma varsa mutlaka ileri tetkik yapılmalıdır.


2- Hareket kısıtlılıkları fıtık düşündürse de, çoğu zaman kas veya bağ sorunlarını işaret eder.

3- Sadece ellerde veya ayaklarda olan uyuşmalar da, fıtık bulgusu olsalar da, bazı sinir sıkışmalarıyla karıştırılabilir.

4- Eller ve ayaklarda üşüme şikayetleri, fıtık bulguları arasında yer almaz.

5- Kas kuvvet kaybı, ameliyat için en belirgin semptomdur, el parmaklarında veya ayak bileği kaslarında oluşan bir kayıpta mutlaka doktora başvurulmalıdır.

6- Yürümede denge sorunları veya elde tutulan objelerin düşmesi, ileri tetkik için olan belirtilerdendir.


7- Bazen ağrılar, bel veya boyunda değil, ama ilgili sinirin uyardığı bacak veya kolda da ortaya çıkabilir, bu durumlarda mutlaka tetkik edilmelidir.

Bel fıtığı nedir? Ağrısı nasıl olur? Her bel ağrısı fıtık belirtisi mi?