Gazeteci Sedef Kabaş, gece 2’de gözaltına alındı

Gazeteci Sedef Kabaş, TELE1 kanalında kullandığı atasözü nedeniyle, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Sedef Kabaş

TELE1 televizyon kanalındaki haber programında söylediği sözler nedeniyle hakkında soruşturma açılan gazeteci Sedef Kabaş için RTÜK tarafından da inceleme başlatıldı.

Soruşturma kapsamında polis ekipleri saat 02.00 sıralarında Sedef Kabaş’ın Sarıyer’deki evine giderek gözaltına aldı.


Televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle gözaltına alındığı belirtilen Sedef Kabaş, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ardından Kabaş’ın 2 avukatının da Emniyet Müdürlüğü’ne geldikleri öğrenildi.

Avukat Uğur Poyraz ise gözaltı olayı ile ilgili sosyal medya üzerinden, “Müvekkilim Sedef Kabaş Vatan caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğünde. Ben de şimdi yanına geçiyorum” şeklinde paylaşım yaptı.

Sedef Kabaş ne dedi?

Sedef Kabaş, kanaldaki programda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur.”

RTÜK inceleme başlatacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabı üzerinden kanala inceleme başlatılacağını şu ifadelerle duyurdu:


Sedef Kabaş, “Çerkez Atasözü” imzasıyla sözlerini sosyal medyada tekrarladı:

Adalet Bakanı Gül’den ‘Sedef Kabaş’ açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, gazeteci Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerine ilişkin “Haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır” dedi.

Adalet Bakanı Gül, Twitter’daki hesabından, Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleriyle ilgili açıklama yaptı.

Kabaş’a tepki gösteren Bakan Gül, “Milletimizin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızı hedef alan, edepten nasipsiz, çirkin sözleri lanetliyorum. Haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır” dedi.

Sosyal medyadan Kabaş’ın gözaltına alınmasına tepki yağdı:


https://twitter.com/_selcukgecer/status/1484665630884302851?s=20

Müjde Ar’dan Sezen Aksu’ya destek: Bundan sonra sıra sanatçıların dilinin kopartılmasına mı geliyor; korkmuyorum!