‘Maske Kimsin Sen’ tartışmalarının ardından Erdoğan’dan televizyon programları için genelge: ‘Gereği yapılsın’

Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede ‘milli ve manevi değerlere’ uymayan yazılı, sözlü görsel basın ve yayım faaliyetlerine karşı yeni tedbirlerin alınacağı belirtildi.

Maske Kimsin Sen

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede ‘milli ve manevi değerlere’ uymayan yazılı, sözlü görsel basın ve yayım faaliyetlerine karşı yeni tedbirlerin alınacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Basın ve Yayın Faaliyetleri” başlıklı bir genelge yayınladı. Resmi Gazete yayımlanan genelgede “Milli ve manevi değerlerimize uymayan yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayım faaliyetleri aracılığıyla aile kurumunu, çocukları ve gençliği hedef alan tehdit ve tehlikelerin yayılımının önlenmesi hususunda tüm kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli hassasiyetin gösterilmesi, yöneticiler tarafından sürecin titizlikle takibinin ve gereğinin yapılması” talimatı verildi.


Erdoğan’ın söz konusu genelgesi RTÜK tarafından hedef alınan Fox TV’deki “Maske Kimsin Sen?” adlı programın ardından geldi.

Dijitalleşme çağında kitle iletişim araçlarının sunduğu imkanlardan en iyi şekilde yararlanılmasını temin etmek ve olası zarar etkilerinden korunmak için gerekli tedbirleri almanın zorunlu hale geldiği ileri sürülen genelgede, “Teknolojik gelişmeleri yakından takip edip Türkiye’yi çağın ilerisine taşırken dijital dünyanın faydaları kadar tehdit ve tehlikelerinin de olduğu bilinciyle hareket edilmesi gerekiyor” denildi.

erdoğan genelge

Genelgede yer alan bazı kısımlar şöyle:

• “Toplumumuzun temel değerlerine aykırı unsurlar taşıdığı gözlenen ve son günlerde özellikle yabancı içeriklerin uyarlaması şeklinde ekranlara gelen televizyon programlarının toplum üzerindeki yıkıcı etkilerini bertaraf edecek adımlar ivedilikle atılacak.


• Birtakım semboller kullanılmak suretiyle verilmeye çalışılan mesajlarla çocuk ve gençlerin zihin dünyalarını hedef alan yapımlardan onları koruyacak, aile ve çocuk dostu yapımlar teşvik edilecek.

• Medya aracılığıyla milli ve manevi değerlerimizi yıpratmaya, aile ve toplum yapımızı temelinden sarsmaya yönelik açık veya örtülü faaliyetlere karşı Anayasa, kanun ve ilgili diğer mevzuatla düzenlenen müeyyidelerin gereği yerine getirilecek.

• Toplumun geneline hitap eden bu tür medya içeriklerinin özellikle aile, çocuk ve gençlerimiz üzerinde oluşturacağı olumsuz etkilerin önlenmesi amacıyla ulusal ve yerel medya organlarının tehdit ve tehlike oluşturan bu tür yapımlarına karşı ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli tüm tedbirler gecikmeksizin alınacaktır.”

Yayımlanan genelgenin tamamı şöyle:

genelge


Genelgeyle ilgili ilk tepkiler:

Abdulhamit Gül: Cumhurbaşkanımıza görevden af talebimi kabulleri için şükranlarımı arz ediyorum