Yüksek faturalar gündemde: #BuFaturalarÖDENMEZ

Vatandaşın ve esnafın gündemi yüksek faturalar. Twitter’da #BuFaturalarÖDENMEZ etiketi gündem oldu.

Yüksek faturalar

Yılbaşından sonra gelen zamlar faturalara yansımaya başlarken, bu durum karşısında zorda kalan esnaflar kira kadar fatura ödediklerini belirtiyor. Yüksek faturalar sosyal medyanın da gündeminde.

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Genel Sekreteri Süleyman Atıl, zamlı gelen faturaların kapanmaları arttıracağını söyledi. Atıl, “Esnaf bir kira da elektrik faturasına ödüyor” dedi.


Gelen zamların ardı arkasının kesilmediğini vurgulayan Atıl, doğalgaz, elektrik, su derken esnafın cebine faturadan başka bir şey girmediğini kaydetti.

Birgün’den Yaren Çolak’ın haberine göre esnaf gelen zamlar karşısında küçülmeye gidiyor. Bir bar işletmecisi Hürriyet Aydın tasarruf etmelerine rağmen bu ay dükkâna 8 bin 500 TL elektrik faturası geldiğini söyledi. Aydın neredeyse üç katına çıkan faturaya karşın “Akıl alır bir zam değil” dedi.

Başvurdukları tasarruf yollarını anlatan Aydın, “Tasarruf adına dolapların birkaçının fişini çektik. Elektrikli soba kullanımımız var onda da olabildiğince dikkatli olmaya çalışıyoruz. Yaz aylarında elektrik faturası 3 bin liralardaydı. Kira kadar fatura giderimiz oldu. Faturaları ödeyebilmek en büyük motivasyonumuz” ifadelerini kullandı.


“3 liraya poğaça satarak 9 bin liralık faturayı nasıl ödeyeceğiz?”

Unlu mamuller satan bir dükkanın sahibi Cumhur Sarı ise “Eskiden 4 bin lira gelen fatura, geçen ay yarısı zamlı 9 bindi” dediSarı, kara kara yeni faturayı beklediğini söyleyerek “3 liraya poğaça satarak bir şeyler kazanmaya çalışıyoruz, 9 bin liralık faturayı nasıl ödeyeceğiz? Yağa una gelen zammı zaten hiç saymıyorum.” diye konuştu.

1000 TL fatura gelen esnaf: Hak varsa, hakkımı helal etmiyorum

Ankara’da uzun yıllardır kuyumculuk yapan Hacı Aydoğan, SÖZCÜ WEB TV’ye konuştu. “300 lira gelen elektrik faturası 1.000 liraya çıktı, kirayı zaten ödeyemiyoruz. Hak varsa hakkımı helal etmiyorum” dedi.

“300 lira gelen elektrik faturası 1000 liraya çıktı, kirayı zaten ödeyemiyoruz. Hak varsa hakkımı helal etmiyorum. Esnaf ezilmeye ölmeye mahkum mu? Esnaf olarak çok sitemliyiz. 40 yıldır buradayım, böylesini görmedim, esnaf bitik durumda. Eve siftahsız gidiyorum” dedi.

16 yıllık kuyumcu Osman Ünsalan da “Sabah dükkanı açıyoruz, gelen giden yok, çay içip akşamı ediyoruz, İnsanlara merhamet, sevgi, yardım lazım ama hiçbiri yok” diye konuştu.

İnsanlar karanlıkta oturuyor


Ankara Ulus’ta 16 yıldır kuyumculuk yapan Osman Ünsalan, ise sabah dükkânını açtığı saatten beri siftah yapamadığını, sadece arkadaşlarıyla, yakınlarıyla oturup çay içtiğini söyleyen Ünsalan, ‘’Artık bir çare bulsunlar. İnsanlar karanlıkta oturuyor. Doğal gaz parasını ödeyemiyor, elektrik paralarını ödeyemiyor. Bana geçen ay 200 lira gelen elektrik faturası bu ay 455 lira oldu. İnsanlara merhamet, sevgi, saygı göstersinler ama maalesef yok” diye konuştu.

Kira kadar fatura: 3 liraya poğaça satarak 9 bin liralık fatura ödenir mi?