CHP’li Özkoç: Vatandaş yiyecek ekmek bulamıyor; 2,5 milyar dolardan fazla verdiğimiz S-400’ler bekliyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın S-400’ler hakkında yaptığı açıklamaya ilişkin, “Türkiye dünyanın en büyük hurdalığına sahip. Vatandaş, yiyecek ekmek bulamıyor, faturalarını ödeyemiyor. 2,5 milyar dolardan fazla verdiğimiz S-400’ler bekliyor. Sizin beceriksiz politikalarınız yüzünden” dedi.

erdoğan s-400

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma füzeleri için, “S-400’lerin niye alındığını bilmiyorum; kime karşı kullanacağımız da açıklanmadı” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Sorusunun cevabı gayet net; kim füzeyle ülkemize saldırırsa orada kullanılacak. Bir de ‘S-400’ler hangarda bekliyor’ deniyor. S-400’ler nerde beklemesi gerekiyorsa orada bekliyor. Tabii gizli konular bunlar” açıklamasını yaptı.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasına sosyal medya hesabından yanıt verdi. Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da etiketleyerek şu paylaşımı yaptı:


“S-400’leri aldık, kullanmadık, aktive etmedik”

“S-400’leri aldık, kullanmadık, aktive etmedik. Türkiye dünyanın en büyük hurdalığına sahip. Vatandaş, yiyecek ekmek bulamıyor, faturalarını ödeyemiyor. 2,5 milyar dolardan fazla verdiğimiz S-400’ler bekliyor. Sizin beceriksiz politikalarınız yüzünden.” (ANKA)

NE OLMUŞTU?

Erdoğan: S-400’ler nerede beklemesi gerekiyorsa orada bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaoğlu’nun açıklamalarına tepki göstererek, “S-400’ler nerede beklemesi gerekiyorsa orda bekliyor.” dedi.


Erdoğan, açıklamalarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “S-400’lerin niye alındığını bilmiyorum, kime karşı kullanacağımız da açıklanmadı” sözlerine de değinerek, belirsizlik ve tehditlerin iç azalmadığı bir bölgede uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi ihtiyacı kapsamında tedarik edilen S-400’ler hakkında polemik yaratılmaya çalışıldığını gördüklerini anlattı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“‘S-400 neden alınmış’. O kadar açıklandı, sebepleriyle, sonuçlarıyla, süreciyle kamuoyu bilgilendirildi. Buna rağmen, böyle ifadeler kullanmak, bölgemizde olup bitenlerden, dünyadan bihaber olmanın bir sonucu. Yaşadığımız coğrafya itibarıyla taktik balistik füzeler, seyir füzeleri, uçak, helikopter, İHA’ları önleyebilecek kabiliyette sistem ihtiyaçları bir zorunluluk. S-400’ün bir savunma silah sistemi olduğu ve bu silah sisteminin tedarikinin bir tercih değil, zorunluluk olarak ortaya çıktığı devamlı olarak her seviyede vurgulandı.


Milli Savunma Bakanımız da açık ve şeffaf bir şekilde herkese söyledi, ‘Herhangi bir saldırı, tehdit olmazsa kimseye zararı olmayan bir sistem bu. Önceliğimiz ülkemizin, 84 milyonun güvenliği. Müttefiklerimizin vermediğini Rusya’dan temin ettiğimiz bir sistem.'”

Ukrayna’da savaş Türkiye turizmini nasıl etkiler?