Burun Estetiği Sonra Olan Süreçleri Dr. Eyüp Bozkurt Anlattı

Dr. Eyüp Bozkurt; Güzel bir buruna sahip olmak için her şeyi göze aldınız. Muhteşem bir doktor buldunuz, istediğiniz burun şekline karar verdiniz. İşte o gün gelip çattı. Peki ya bundan sonra ne olacak? Burun estetiği sonrası nelere dikkat edilmeli, nasıl hareket edilmeli diyorsanız gelin hep birlikte, dikkat edilecek hususlara göz atalım.

eyüp bozkurt

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar Neler?

Burun estetiği sonrası, bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve bu canınızı sıkabilir. Canınız sıkılsın istemiyorsanız bazı şeylere dikkat etmelisiniz.

Oluşan komplikasyonların başında mikrop kapma geliyor. Burun estetiği sonrası yapmanız gereken ilk ve en önemli şey burnunuza dokunurken elinizin temiz olup olmamasıdır. Eller mikrop bulaştırma konusunda zirvede yer aldığı için burun estetiği sonrası ellerimizi dezenfekte ederek gerekli önlemleri almalısınız. Burun mikrop kaptığı zaman burun şeklinde bozukluğa kadar varan kötü sonuçlar meydana getirebilir. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var.

Burun estetiği sonrası burun çok hassas olacağı için yüzünüzü yıkamak kabus gibi olabilir. Bu gibi sorunlar yaşamamak için, yüz yıkamak yerine ıslak mendil gibi alternatifler tavsiye edilmekte. Islak mendil ile rahat edemem diyenler için ılık bir su iyi olabilir. Buruna çok hafif şekilde dokunarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası ödem olacağı için burunda şişlik hatta yüzde komple şişme meydana gelebilir. Bu sizi rahatsız eden bir görüntü olabilir ancak sabırlı olmalısınız. Ödemler en fazla 1 hafta sürecektir. Ödeme ve morluklar anestezi sonrası meydana gelmekte. Bu konuda doktor size buz tamponu verecektir. Verilen buz tamponunu her zaman belli saatlerde yüzünüze uygulamanız gerekiyor. Bu şekilde ağrı azalacağı gibi morluklar da kısa sürede geçecektir.

Burun Estetiği Sonrası Yapılmaması Gerekenler

  • Estetik sonrası burun sümkürmesi yapılmaması gerekir. Bu ağrıların şiddetlenmesine neden olacağı gibi dikişin açılmasına da neden olabilir. Bu yüzden sümkürmemek gerekir.
  • Maske kullanımında cerrahi maskeler dışında başka maske kullanılmamalı. Malum pandemiyle yaşamaya devam ediyoruz. Bu yüzden maske oldukça önemli. Ancak burnun baskıya maruz kalmaması için cerrahi maskeler tercih edilmeli.
  • Doktor tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar ve burun temizleme suyu istenilen ölçüde ve ölçüde kullanılmalı. Talimatlara uymadığınız takdirde ağrınız olacak ve hayatınız çekilmez bir hal alacaktır. İlaçları aksatmadan kullanmaya özen göstermelisiniz.

Dr. Eyüp Bozkurt