Doç. Dr. Cem Aslan: Her kişinin burnu kendine özgü ve eşsizdir

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Aslan, her kişinin burnunun kendine özel olduğunu belirterek, ünlülerin burunları ile aynı buruna sahip olmak isteyen hastalara önerilerde bulundu.

dr. cem aslan

Bazı kişilerin ünlülerin yaptırdıkları burun estetiği ameliyatlarının muhteşem olduklarını ve bu başarılı sonuçlara ulaşmalarında onlar için özel teknikler uygulandığını düşündüğünü söyleyen Uzman Doç. Dr. Cem Aslan, “Tabii ki böyle bir şey yok. Öncelikle estetik burun ameliyatı olan her ünlünün çok iyi buruna sahip olduğunu söylemek doğru olmaz. İkincisi de onların burunlarını kopyalayarak bir sonuca ulaşmayı beklemek iyi bir fikir değildir. Herkesin burnu kendi yüzüne özeldir, bu nedenle burun estetiği ameliyatı kişinin yüzü ve ihtiyaçlarına göre tasarımlanır” dedi.

“Ünlü kişilerin estetik burun ameliyat sonuçları her zaman ideal değildir”

Dr. Aslan, “Buna en iyi örnek Michael Jackson. Pop müziğin kralı, kötü bir burun estetiği operasyonuna verebileceğimiz en iyi örnektir. Oldukça fazla sayıda yapılan cerrahi müdahaleler ve gerçekçi olmayan hedefler, sonucu oldukça kötü etkileyebilmektedir. Bazı ünlülerin ciddi anlamda görsel tatminsizliği birden fazla revizyon burun estetiği ameliyatını da beraberinde getirmektedir. Burnunuzun daha iyi görünmesini istiyor olmanız doğaldır.

Burnunuzun Jessica Alba’nın ya da Beyonce’nin burnuna benzemesini istemeniz de anlaşılabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır. Örnek verecek olursak, geniş yüz çevresi olan birinde Victoria Beckham’ın burnu gibi bir burun maalesef iyi ve başarılı bir sonuç ortaya çıkarmayacaktır.

Öncelik, burnun yüzün diğer özellikleriyle uyumlu olarak görünümünün iyileştirilmesi olmalıdır. Ve maalesef başka birinin burnunu kopyalayarak bu uyumu ve doğal görünümü yakalamak mümkün değildir. Her kişinin burnu kendine özgü ve eşsizdir” ifadelerini kullandı.

Mükemmel sonuca nasıl ulaşılır?

En önemlisinin burun estetiği konusunda uzmanlaşmış ve burnun tüm detaylarına hakim iyi bir cerraha ulaşabilmek olduğunu belirten Aslan şöyle konuştu:

“Evet burun estetiği ameliyatlarında en önemli nokta doğru cerrahı bulabilmektir. İyi bir sonuç için önemli olan diğer bir nokta ise ameliyat sonrası iyileşme sürecidir. Ameliyat sonrası kendinize dinlenmek için zaman ayırmalısınız ve cildinizi nemli tutmaya özen göstermelisiniz. Ameliyat sonrası burnunuzun dolu olduğunu hissedebilirsiniz fakat sümkürerek burnunuzu temizlemekten kaçınmalısınız.

Burun estetiği ameliyatları sonrasında şişlikler olması çok normal bir durumdur. Bu şişliklere karşı buzla kompres yapmak ve doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri almak rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası birkaç gün başınızı 30 derece kadar yükselterek yatmanız ve birkaç hafta boyunca sırtüstü uyumanız iyileşme süreciniz için önemli noktalardır. Birkaç hafta gözlük kullanmamanız, bu süreçte lens tercih etmeniz gerekecektir.

İyi bir sonuca ulaşmak adına iyileşme süresince cildinize iyi bakmanız oldukça önemlidir. Parfümsüz nemlendiriciler kullanarak cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Ameliyat sonrası birkaç gün güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterin. Bir diğer nokta ise, burnunuzda veya yüzünüzde oluşan yaraların kabuklarını kaldırıp soymayın, iz olarak kalabileceği gibi enfeksiyona da sebep olabilir. İyileşme sürecinizde vücudunuzun su ihtiyacını karşılayın. Günde 8 bardak su içerek cildinizi canlı tutup, toksinleri vücudunuzdan atmalısınız.”