Erdoğan’dan muhalefete: Yağ üzerinden kara bulutlar toplamaya çalıştılar

Erdoğan’dan muhalefete: Dün Gezi olaylarında ‘ekonomiyi batırın’ çağrısı yapanlar bunlardı. Bugün yağ üzerinde ülkenin üzerine kara bulutlar toplamaya çalışanlar yine bunlar. Tek işleri koalisyon düzenlemesi yapmak. Karşımızdaki muhalefetin de iddialı olmasını istiyoruz ama bizi güldürüyor.

Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında konuştu. İşte Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkanlar:

Milletvekillerimiz ile artık gelenek haline getirdiğimiz kahvaltılı istişare toplantılarımızın yeni turunu sürdürüyoruz. TBMM çalışıyor, üretiyor, ülkemize hizmet ediyor. Katkıda bulunan her bir vekilimize şükranlarımı sunuyorum. Partimizi sandıktaki 16. zaferine hep birlikte hazırlayacak, taşıyacağız. Mücadeleniz için her birinize teşekkür ediyorum.


Karşımızdaki muhalefetin de iddialı olmasını istiyoruz ama bizi güldürüyor

Biz iddialı bir insan olarak karşımızdaki muhalefetin de iddialı olmasını istiyoruz. Ama karşımızdaki muhalefet bizi güldürüyor. Daha hangi sırayla yürüyeceklerini belirlemeyenlerin ülkemiz için cesaretli adımları nasıl atacaklarını merak ediyoruz.

28 Şubat ittifakının karşı çıktığı hususlara baktığımızda Türkiye’nin kazanımlarından vazgeçeceklerini, sınır ötesi harekâtlarını bitireceklerini, bulunduğumuz yerlerden çekileceklerini, ekonomiyi IMF’e teslim edeceklerini, savunma sanayi, nükleer santral gibi büyük yatırımlara kilit vuracaklarını, S400’leri geri vereceklerini, ATAK’ları atacaklarını, yap-işlet-devret projelerini yerle yeksan edeceklerini, bu hizmetleri verenleri pişman edeceklerini; tek parti devri karanlığına döndüreceklerini anlıyoruz.

Tek işleri koalisyon düzenlemesi yapmak

Daha şimdiden dev yatırımları yapan müteahhitleri tehdit etmek sureti ile, ‘Sakın ha’ diyen bir muhalefetin örneğini görmedik, duymadık, bilmiyoruz. Bu nasıl bir anlayıştır, nasıl bir yaklaşımdır? Enflasyonu nasıl düşürecekleri ile ilgili herhangi bir program önerilerini görmedik. Tek işleri koalisyon düzenlemesi yapmak.

Gülünç orta oyunu

Bütün bunlara karşın enflasyonu nasıl indirecekleri, terörle nasıl mücadele edeceklerini görmedik. Daha cumhurbaşkanı adaylarını belirleyememiş olanlar, doğrudan başbakanlık pazarlığına giriştiler. Sizin bir kere parlamentoda yeter sayınız var mı? Bu gülünç orta oyunu bile, milletimizi nasıl kandırmaya çalıştıklarını görmeye yeter.


Yağ üzerinden kara bulutlar toplamaya çalıştılar

Dün Gezi olaylarında ‘ekonomiyi batırın’ çağrısı yapanlar bunlardı. Bugün yağ üzerinde ülkenin üzerine kara bulutlar toplamaya çalışanlar yine bunlar. Ama emin olun bunların peşinde gittiği müptezellik baki kalacaktır.

Türkiye şoklara karşı dayanıklılığını bir kez daha ispatladı

Kurdaki yükselişten, EMTIA fiyatlarının artışından kaynaklanan bir hayat pahalılığı ile karşı karşıyayız. Enflasyonun sadece ülkemize mahsus bir durum olmadığı, gelişmiş ülkelerde de sorunlar olduğu bellidir. Üstelik bu süreçte Türkiye üretim ve istihdam gücüyle dayanıklılığını bir kez daha göstermiştir. Türkiye, üretim ve istihdam gücüyle şoklara karşı dayanıklılığını bir kez daha ispatlamıştır. Salgın döneminde en hızlı toparlanan ekonomilerden biri olduk.

Küresel ekonomi 3.1 daralırken, Türkiye 2020 yılında 1.8 büyüdü. Büyüme gerçekleştiren Çin ile birlikte iki ülkeden biri olduk. Hızla artan girdi fiyatlarına rağmen Türkiye ekonomisi yüzde 11 ile 2021 yılında son 10 yılın en büyük büyüme oranına ulaşmıştır. Kişi başına düşen milli gelirimizin döviz kurundaki yükselişe rağmen bir önceki yıla göre 900 dolar artarak 9 bin 535 dolar olarak gerçekleşmesi de önemli bir gelişmedir.

Akaryakıttaki artışı da yakından takip ediyoruz

Rusya-Ukrayna savaşı ülkemizde de enflasyonu olumsuz etkiliyor. Çok sayıda adım attık, atıyoruz, atacağız. Elektrikte ve doğal gazda sübvanseler ile vatandaşımızı korumayı sürdürüyoruz. Akaryakıttaki artışı da yakından takip ediyoruz. Sondaj gemilerimizi inşallah 5’e çıkarıyoruz. Sondaj çalışmalarında çok daha güçlü bir hale gelmiş olacağız.

Kur korumalı mevduata vatandaşımız büyük ilgi gösterdi


Gıda fiyatlarındaki dalgalanmaları mercek altına aldık, gereken neyse yapıyoruz. Her konuda vatandaşımız lehine yapılacak ne varsa hayata geçireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Kur korumalı mevduata vatandaşımız büyük ilgi gösterdi. Bu hesaplarda biriken tutar 550 milyar lirayı buldu.

ABD Başkanı Biden: Rusya’dan petrol ve doğalgaz ithalatını yasaklıyoruz!