Fitoterapi’nin faydalarını Dr. İbrahim Yılmaz anlatıyor

Fitoterapi nedir? Neden tercih edilmeli? Fitoterapinin faydaları ve kullanım şekilleri neler? Bilimsel çalışmalar var mı? Dr. İbrahim Yılmaz anlattı.

Doktor İbrahim Yılmaz

Fitoterapi Nedir?

Bitkilerden elde edilen ekstraktların farklı hastalıkların tedavisi için kullanıldığı tıbbi uygulamaya Fitoterapi denir. Tıbbi açıdan değerli kabul edilen farklı bitkiler vardır. Bitkilerin farklı kısımları, farklı hastalıkların uygulanması ve tedavisi için aktif terapötik içerikleri saf olmayan bir şekilde çıkarmak için kullanılır.

Bu uygulamada farklı kısımları tıbbi değer taşıyan birçok fitoterapötik bitki vardır. Bu, bazı ülkelerde çok popüler bir uygulama olmasına rağmen, terapötik etkinliği gösteren kanıtların olmaması nedeniyle tıp dünyası bunu geleneksel bir tıbbi uygulama olarak görmektedir. Herbolojiden farklıdır, çünkü tedavi için sadece bilime dayalı bitkiler ve özleri kullanılır. Doktor İbrahim Yılmaz, bu terapi çeşidine ihtiyacı olan hastaları sağlık merkezinde ağırlayarak şifa sunmaktadır.

Neden Fitoterapi Tercih Edilmelidir?

Dr. İbrahim Yılmaz, dünyada birçok insanın doğal yollardan elde edilen bu terapi çeşidinden yararlandığı belirtmektedir. Birçok insan “doğal” olarak etiketlenen ürünlerin kendileri için her zaman güvenli ve iyi olduğuna inanır. Bu mutlaka doğru değildir. Bitkisel ilaçlar, ilaçların yaptığı testlerden geçmek zorunda değildir. Yapılan Fitoterapi şekillerinin içeriklerini inceleyebilir ve tarafsız bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Fitoterapi’de, modern tıpta olduğu gibi vücudun kimyasalları ile oynama yoktur, zira zayıf melekeler ile üstün ve karmaşık yaradılışlı insan vücudunun bir ayarı ile oynandığında denge bozulmakta, belki ayarı düzeltilmeye çalışılan fonksiyon yerine gelirken yüzlerce fonksiyon bozulmaktadır. Fitoterapi ise “denge içerisinde yaratılmış olan” insan adlı organizmaya tıpkı bir puzzle’ın parçası gibi en uygun “bitki” ile dengeleri bozmadan, artması gereken fonksiyonları artıran, azalması gerekenleri azaltan naif bir dokunuştur.

fitoterapi nedir

Fitoterapi Şekilleri

  • Tıbbi çaylar
  • Tentürler
  • Şuruplar
  • Lapalar, ballı karışımlar
  • Macunlar
  • Maserat ve tıbbi yağlar
  • Sabit yağlar
  • Uçucu yağlar
  • Katı ekstraktlar

Fitoterapi’ye Ait Bilimsel Çalışmalar Var mı?

PubMed adlı akademik yayın web sitesinde dünyanın birçok bölgesinden farklı bilim insanının yaptığı çalışmaları bulabilirsiniz. Bu akademik yayın sitesinde, Fitoterapi konusuna ait 2,000’den fazla akademik makale yer almaktadır. Bütün makaleler bilimsel çerçevede incelenmiş olup herkes tarafından okunup incelenebilmektedir.

fitoterapi

Doktor İbrahim Yılmaz Kimdir?

İbrahim Yılmaz, evli ve 2 çocuk babasıdır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitim yıllarını Türkiye, Konya’da tamamlamıştır. Başarılı bir öğrencilik hayatı geçiren İbrahim Yılmaz, Ege Üniversitesi’ni kazanmıştır. Takip eden yıllardan, üniversite eğitimini Ege Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamlamıştır. Üniversite tıp fakültesi 2. sınıfta bitkisel tedavi uygulamaları üzerine araştırmalar üzerine çalışmıştır. Doğal tedavi yöntemlerine olan merakı, kendi hastalığının tedavisi için araştırmaları ile başlamıştır. Üniversite eğitimi süresince usta ve çırak ilişkisi şeklinde sağlık sektöründe çalışmalarına devam etmiştir.

T.C. Sağlık Bakanlığı mecburi hizmetini, Gaziantep’te 25 Aralık Devlet Hastanesi acil serviste çalışarak tamamlamıştır.

Mecburi hizmetine başlamasından sonra günümüz batı tıbbından daha da uzaklaşmasına sebep oldu. Sağlıklı yaşam ve doğal tedavilere yönelerek hem hizmet hem de akademik çalışmalar yapmıştır. İbrahim Yılmaz, insanların doğal yollarla şifa bulabileceğini her fırsatta dile getirmektedir.

Doktor İbrahim Yılmaz’ın Instagram kullanıcı adı: dr.ibrahimyilmaz olarak ulaşabilirsiniz.

Tedavide aslında esas olan vücutta ana sistemlerde unutma sorununun ve yenilenme eksikliğinin giderilmesi gerekliliğiydi. Bunu en layığı ile yapan fıtratla uyumlu olan bitkisel tedavi merkezli doğal tedavi yöntemleriydi. Bu alanda çalışmalarına ağırlık veren Dr. İbrahim Yılmaz doğal tedavi yöntemlerinde kendini geliştirmek ve toplumdaki hastalıklara çare olacak çalışmalara katıldı.

Doğal tedavi yöntemleri olan Fitoterapi, TMS tedavisi, hacamat tedavisi, Enjeksiyon tedavileri, sülük tedavisi, Ozon tedavisi, Manyetik Alan tedavisi, Proloterapi, PRP, Yüksek Yoğunluklu Lazer tedavileri ve Kolon Hydroterapi ile ilgili sertifikalı eğitim odaklı kurs ve seminerlere katıldı.

2009 yılı itibarı ile bilimsel çerçevede profesyonel olarak Fitoterapi ve diğer doğal tedavileri uygulamaktadır. 2011-2015 yılları arasında İzmir de kendi muayenehanesinde on binlerce hastası ile çalışmalarına devam etmiştir. 2015 yılı itibariyle memleketi Konya da kliniğinde hastalarına şifa sağlamaya devam etmektedir. Türkiye ve Ortadoğu’nun birçok noktasından tedavi için hastalar Doktor İbrahim Yılmaz’ı tercih etmektedir.

https://dribrahimyilmaz.com/

https://www.instagram.com/dr.ibrahimyilmaz/