Rusya, Polonya ve AB sınırındaki NATO üssünü vurdu

Rusya, Polonya ve Avrupa Birliği sınırına 24 km mesafede yer alan NATO üssünü vurdu: 9 ölü, 57 yaralı.

rusya nato

Rusya’nın Ukrayna işgalinde on sekizinci güne girildi, Ukrayna’nın birçok şehrinde hava saldırısı sirenleri aynı anda çaldı.

Rus işgalcilerin ilk kez hafta içinde vurduğu Ivano-Frankivsk şehrinde bu sabah arka arkaya patlamalar gerçekleşti. Görgü tanıkları, Ukrayna’nın batısındaki şehirde patlamalar duyduklarını söyledi.


Görgü tanıkları, yine Ukrayna’nın batısındaki Lviv’de de patlamalar duyulduğunu aktarıyor. Kyiv Independent gazetesi, şehrin füze saldırısı altında olduğunu kaydetti.

Ukrayna haber ajansı Ukrinform, ülkenin birçok şehrinde hava saldırısı sirenlerinin çaldığını bildiriyor.

Alarm seslerinin duyulduğu yerler arasında başkent Kiev’in batısındaki Jitomir, Ternopil, Rivne ve Ivano-Frankivsk gibi yerler var.

Ayrıca Ukrayna’nın kuzeybatısındaki Volyn ile doğudaki Kramatorsk’ta ise sirenlerin kesildiği aktarılıyor.

NATO üssü vuruldu

Rusya, Ukrayna’nın Polonya sınırına yalnızca 15 mil (24 km) mesafedeki bir askeri üssü hedef aldı. Yavoriv’deki askeri üsse sekiz füze ateşlendiği bildiriliyor. Üs aynı zamanda Avrupa Birliği sınırına da yaklaşık 24 km mesafede bulunuyordu.

https://pbs.twimg.com/media/FNt-ToFXEAYWyYb?format=jpg&name=900×900

Lviv’e bağlı bölgede NATO tarafından Ukraynalılara askeri eğitim verilen Uluslararası Barış ve Güvenlik Merkezi bulunuyordu.

İlk kez bu kadar batıda bir noktayı hedef alan Rusya, aynı zamanda uluslararası bir üssü de vurmuş oldu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Batılı ülkelerin Ukrayna’ya gönderdiği silah konvoylarının Rus ordusu için ‘meşru hedef’ olduğunu söylemişti.

Ryabkov “ABD’yi Ukrayna’ya silah pompalamanın tehlikeli bir hamle olduğu konusunda uyardık. Bu hamle bu tür konvoyları meşru birer hedef haline getiriyor” deyip eklemişti:


“Ukrayna’ya hava savunma sistemleri ve anti-tank füzeleri gibi silahların gönderilmesinin yol açabileceği sonuçlar konusunda uyarıda bulunduk. ABD bu uyarıları ciddiye almadı.”

Sigaraya 2 lira zam geldi! İşte yeni fiyatlar