Rusya, Polonya ve AB sınırındaki NATO üssünü vurdu

Rusya, Polonya ve Avrupa Birliği sınırına 24 km mesafede yer alan NATO üssünü vurdu: 9 ölü, 57 yaralı.

rusya nato

Rusya’nın Ukrayna işgalinde on sekizinci güne girildi, Ukrayna’nın birçok şehrinde hava saldırısı sirenleri aynı anda çaldı.

Rus işgalcilerin ilk kez hafta içinde vurduğu Ivano-Frankivsk şehrinde bu sabah arka arkaya patlamalar gerçekleşti. Görgü tanıkları, Ukrayna’nın batısındaki şehirde patlamalar duyduklarını söyledi.


Görgü tanıkları, yine Ukrayna’nın batısındaki Lviv’de de patlamalar duyulduğunu aktarıyor. Kyiv Independent gazetesi, şehrin füze saldırısı altında olduğunu kaydetti.

Ukrayna haber ajansı Ukrinform, ülkenin birçok şehrinde hava saldırısı sirenlerinin çaldığını bildiriyor.

Alarm seslerinin duyulduğu yerler arasında başkent Kiev’in batısındaki Jitomir, Ternopil, Rivne ve Ivano-Frankivsk gibi yerler var.

Ayrıca Ukrayna’nın kuzeybatısındaki Volyn ile doğudaki Kramatorsk’ta ise sirenlerin kesildiği aktarılıyor.

NATO üssü vuruldu

Rusya, Ukrayna’nın Polonya sınırına yalnızca 15 mil (24 km) mesafedeki bir askeri üssü hedef aldı. Yavoriv’deki askeri üsse sekiz füze ateşlendiği bildiriliyor. Üs aynı zamanda Avrupa Birliği sınırına da yaklaşık 24 km mesafede bulunuyordu.

https://pbs.twimg.com/media/FNt-ToFXEAYWyYb?format=jpg&name=900×900

Lviv’e bağlı bölgede NATO tarafından Ukraynalılara askeri eğitim verilen Uluslararası Barış ve Güvenlik Merkezi bulunuyordu.

İlk kez bu kadar batıda bir noktayı hedef alan Rusya, aynı zamanda uluslararası bir üssü de vurmuş oldu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Batılı ülkelerin Ukrayna’ya gönderdiği silah konvoylarının Rus ordusu için ‘meşru hedef’ olduğunu söylemişti.

Ryabkov “ABD’yi Ukrayna’ya silah pompalamanın tehlikeli bir hamle olduğu konusunda uyardık. Bu hamle bu tür konvoyları meşru birer hedef haline getiriyor” deyip eklemişti:


“Ukrayna’ya hava savunma sistemleri ve anti-tank füzeleri gibi silahların gönderilmesinin yol açabileceği sonuçlar konusunda uyarıda bulunduk. ABD bu uyarıları ciddiye almadı.”

Sigaraya 2 lira zam geldi! İşte yeni fiyatlar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.