FUE Saç Ekimi Hizmetleri Yaygınlaşıyor

Saç ekiminde onlarca yıl boyunca uygulanan FUT tekniğinden sonra geliştirilen FUE saç ekimi yöntemi ile daha da kısalan işlemler artık mikromotorlar kullanılarak yapılmaktadır.

FUE Saç Ekimi

Peki, boyun, göğüs ve sırttan alınan kıllarla da işlem yapılmasını sağlayan bu teknik hangi adımlarla uygulanıyor? Saç ekimi fiyatları 2022 yılında ne düzeyde? FUE saç ekimi prosedürü için tercihlerini en iyi saç ekim merkezi yönünde yapmak isteyen hastalar nelere dikkat etmeli?

Altın standart olarak FUE saç ekimi

İlk olarak, FUE saç ekimi prosedürü özelleştirilmiş saç çizgisi tasarımları oluşturmak için kullanılan en doğal yöntemdir. Bu yaklaşımın en önemli aşaması, ekim bölgesinde özel son derece dar kanalların oluşturulmasıdır. Bu prosedürde donör alandaki saçlar kesilir, lokal anestezi yapılır ve greftler 1 mm çapında özel bir cerrahi aletle çıkarılır. Bu saç greftleri, kel veya seyrek saçlı bölgelerde oluşturulan kanallara yerleştirilir. Saç ekimi yapılacak bölgenin kalın olması için kanalların da sık açılması ve yoğun ekim yapılması şarttır. İyi bir ekip çalışması gerektiren ve FUT tekniğine göre daha uzun süren bu teknikle 3000-4000 greftin taşınması mümkündür.

FUT mu, FUE mi?

Son yıllarda FUE saç ekimi, FUT tekniğini büyük oranda geride bırakmıştır. Ön saç çizgisi, genellikle tamamlanmış bir saç ekiminin en belirgin kısmıdır. Ancak saç çizgisi gereksinimleri hastadan hastaya değişir. Bazı kişiler oldukça düşük ve yoğun bir saç çizgisi ister. Örneğin, 30’lu yaşlarındaki bir kişi hafif saç dökülmesi (şakaklarda çökme) yaşıyor olabilir ve saç çizgisiyle şakaklarına odaklanmak isteyebilir.

Öte yandan, örneğin 40’lı yaşlarında daha fazla saç ekimi tedavisine ihtiyaç duyulacak noktada saç dökülmesi de kritik bir noktaya erişebilir. Sonuç olarak saç ekimi operasyonu yaptırmak isteyen genç hastalar, saç dökülmesinin devam edebileceğini, daha fazla ve tekrarlayan saç ekimi işlemlerine ihtiyaç duyabileceğini unutmamalıdır. Burada da şerit halinde kesilen saçlardan değil, FUE’den istifade edilir.

Saç ekimi sonrası

Saç ekimi, ekim öncesi ve sonrası olmak üzere bir yıllık bir süreçtir. Saç ekimi işleminin ardından kızarıklık, kabuklanma ve şok dökülmeler meydana gelebilir. Bunlar tamamen tipik süreçlerdir. Ekilen saçların tamamının çıkması ve tedavinin başarısının tam olarak fark edilmesi bir yılı alır. Bu operasyon sonucunda ciltte kızarıklık oluşur. Ameliyattan sonra iyileşme aşamasında kabuklanma da meydana gelir. Oluşan kabuklar sonraki on beş gün içinde çıkabilir. Ekilen saçların deride kalan parçaları döküldüğünde şok dökülme meydana gelir ve yeni saç büyümesi başlar. Ekilen saç kökleri şok dökülme döneminde zarar görmez.

Saç ekimi sonrası iyileşme

Saç ekimi hassas bir işlemdir ve bunun en iyi saç ekim merkezi tarafından yapılmasını istemek çok doğaldır. Saç ekimi öncesi ve sonrası en iyi sonuçları görmek için ameliyat sonrası önerileri takip etmek, en iyi sonuçları elde etmek için çok önemlidir. Çoğu hasta ameliyattan altı ila dokuz ay sonra fayda görür. Bazı kişilerde 1 yılı bulabilir. İşlemden sonraki iki ila sekiz hafta arasında ekilen saçların döküleceğini anlamak çok önemlidir.

Ameliyat yapıldıktan sonra, cerrahınız tüm bandajları dikkatlice çıkarır. Bölge şişmiş olabilir, bu nedenle cerrahınız şişliği azaltmak için bölgeye ilgili ilaçları enjekte edebilir. Ameliyattan 2 ila 3 hafta sonra ekilen saçlar dökülecektir, ancak birkaç ay içinde yeni büyüme görmeye başlamalısınız. Çoğu insan 6 ila 9 ay sonra yeni saç büyümesinin %60’ını görecektir. Bazı cerrahlar, ekimden sonra saç büyümesini iyileştirmek için saç uzatan ilaç reçete eder.

saç ekimi

Saç ekimi sonrası bakım için ipuçları

Daha iyi bir FUE saç ekimi etkisine sahip olmak istiyorsanız, öncelikle profesyonel bir doktora danışmalı ve bir değerlendirme yapmalısınız. Benzer şekilde, daha iyi bir saç ekimi etkisi için ameliyat sonrası tedavi ve bakım da önemlidir veya daha önemlidir.

  • Saçınızı yıkamak için ameliyattan sonra birkaç gün bekleyin.
  • İlk birkaç hafta sadece hafif şampuanlar kullanın.
  • Yaklaşık 3 gün içinde işe veya normal aktivitelere dönebilirsiniz.
  • Yaklaşık 3 hafta boyunca yeni greftlerin üzerine fırça veya tarak bastırmayın.
  • Doktorunuz sorun olmadığını söyleyene kadar şapka veya kazak gömlek ve ceket giymeyin.
  • En az bir hafta egzersiz yapmayın.

Saç incelmesine ne sebep olur?

Saç dökülmesi veya saç incelmesi, çoğu kontrolünüz dışında olan çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Saç dökülmesine çoğunlukla genetik faktörler neden olur. Kadınlar ve erkeklerin saç dökülmesinin farklı türleri vardır. Erkek ense bölgesindeki donörler sayesinde artık gerçek dokularla saç ekimi yapılabilmektedir. Hassas bir saç ekimi ile donör bölgeden elde edilen saç kökleri ile saçlarınızı yeniden canlandırabilir, eski görüntünüze veya seçtiğiniz görüntüye geri dönebilirsiniz. Ve bu gerçekten basit bir prosedür. İnce telli saçlarda ekim yapılacak bölgenin tamamen saçsız olması şart değildir.

Seyreltilmiş saçlara ekilen saçlar ile kişiler rahatsız oldukları durumlarda veya sosyalleşemedikleri durumlarda özgüvenlerini ve mutluluklarını yeniden kazanabilmektedir. Seyrek saç ekimi sonucunda bireyin yaşam kalitesi yükselir.

Sonuç olarak, saç ekimi, çeşitli saç dökülmesi/saç seyrelmesi nedenlerinden sonra saç büyümesini geri kazandırmak için başarılı tedavilerdir. Saç ekimi ameliyatının başarı oranı, cerrahın uzmanlığı ve deneyimi ile donörün saçının kalınlığı gibi çeşitli faktörler tarafından belirlenir.

Saç ekimi fiyatları 2022 yılında nasıl?

Saç ekimi fiyatları 2022 yılında yurt dışından gelen hastalar için uygun olmaya devam etmektedir. Saç ekimi maliyeti saç ekimi prosedürüne, kliniğin hizmet kalitesine, saç ekimi cerrahlarının deneyimine ve kellik miktarına bağlı olarak 10.000-30.000 arasında değişebilmektedir. Son zamanlarda safir fue gibi FUE türevlerine ek olarak hastalar İstanbul’da DHI prosedüründen de istifade etmektedir. İstanbul’da saç ekimi yaptırmak için hemen bir klinik ile konsültasyon için görüşebilirsiniz.

Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.