MetroPoll’ün kurucusu Özer Sencar: Erdoğan bir seçim kazanma makinesi

Metropoll’ün kurucusu Sencar: Erdoğan, seçim kazanma makinesi, şapkasında daha çok tavşan var, muhalefet çok iyi hazırlanmalı!

erdoğan seçim

Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, seçimlere ve iktidar ile muhalefetin dinamiklerine ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

• Erdoğan gibi zor bir rakibi olan bir ekibin, çalışmalarının da zorlu olması gerekir. Erdoğan, zor bir ekiptir. Güçlü bir ekiptir. Ekonomiyi yönetemedi ama seçimleri çok iyi yönetir. O bir seçim kazanma makinesidir.


• Yani ekonomiyi kötü yönetti öyleyse hükümeti bu adamın elinden alırız gibi bir hayal görüyorsa muhalefet bu tam bir ham hayaldir. Dolayısı ile çok iyi tartışmaları lazım. Veriye dayalı kararlar vermeleri lazım. Bunu yapabilecekler mi, yaparlar mı, doğrusu yaşayıp göreceğiz.

Artı Gerçek’ten Alin Ozinan’a konuşan Sencar, şunları söyledi:

• Kararsızlardaki 12.5 puanlık Cumhur İttifakı kökenli seçmenin tavrı seçimin kaderini belirleyecek. Bunu çok iyi yönetmeleri lazım. Şu ana kadarki çalışmaları iyi götürüyorlar kanımca.

Muhalefet çok yavaş hareket ediyor, baskın bir seçimde…

• Bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama şu ana kadar bildiğimiz kamuoyuna yansıyan çalışmalardan hareketle çok yavaş hareket ettiklerini, bir baskın seçim karşısında arabanın farı karşısında tavşana döneceklerini düşünüyorum.

• Yani muhalefet bu seçim kanunu değişikliği ile seçimin artık zamanında yapılacağı gibi bir algıya kapılmış olabilir. Belki seçim kanununu bugünden değiştirmekle Erdoğan bunu yapmaya çalışıyor.

Erdoğan’ın şapkasında daha çok tavşan var


• Yani muhalefet seçimin Haziran 2023’te yapılacak diye düşünsün istiyor ama Erdoğan’ın şapkasında daha çok tavşan var. Ekim ayında, Kasım ayında bir baskın seçim olmayacağını hiç kimse söyleyemez. Dolayısı ile bir baskın seçim karşısında muhalefetin hazırlıklarını hızlı bir şekilde götürdüğü kanaatinde değilim.

erdoğan rakibi

Seçim anketi: Erdoğan’ın ve partilerin oy oranı – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!