BTC USDT perpetual nedir?

Kripto para piyasasında, standart alım satım işlemlerinin yapıldığı spot piyasanın yanında en çok tercih edilen yatırım modellerinden bir diğeri de vadeli işlemlerdir. Vadeli işlem piyasasının spot piyasaya göre farkı, teminat tutarının üzerinde bir varlıkla çift yönlü olarak işlem yapılabilmesidir. Kucoin gibi borsalarda yapılabilen vadeli işlemlerde ise, BTCUSDT perpetual, yatırımcıların en çok tercih ettiği seçimler içinde. Bu da, BTC USDT perpetual nedir sorusunu akıllara getiriyor. Her şeyden önce, BTC USDT nedir ve Bitcoin/Dolar kurundan farkı nedir sorusunun yanıtına, ardından da perpetual nedir sorusunun yanıtına bakalım.

BTC USDT perpetual

BTC USDT nedir?

Bitcoin’in, Kucoin ve diğer kripto para borsalarında en çok işlem gördüğü çift olan BTC USDT, yüksek hacmiyle öne çıkmaktadır. BTC USDT çiftinde yer alan USDT, tokenize edilmiş bir ABD doları olarak düşünülebilir. Tether Limited tarafından piyasaya sürülen USDT’nin değeri 1 ABD dolarıdır. Piyasadaki tüm USDT’ler için rezervinde aynı değerde dolar tutan şirket, yatırımcıların tercih ettiği güvenilir bir sabit coin’dir. BTC USDT çifti, Bitcoin’in dolar kurunu ifade eder. Spot piyasada BTC USDT ile işlem yapılırken, vadeli-kaldıraçlı işlemlerde ise BTC USDT perpetual protokolü üzerinden işlem yapılır.

BTC USDT perpetual nedir?

Vadeli işlemler, kripto para piyasasında çift yönlü ve kaldıraçlı işlem yapmak için tercih edilmektedir. Vadeli işlemlerde ise iki farklı model söz konusudur. Klasik hisse senedi işlemlerinde vadeli işlem borsasında, 2022 Temmuz vadeli ya da 2023 Aralık vadeli gibi seçenekler söz konusudur. Bitcoin vadeli işlemlerinde, BTC USDT perpetual ise ‘sürekli işlem yapılabilen’ vadeli işlem borsası anlamına gelir. Normal şartlar altında, Borsa İstanbul ya da NASDAQ borsasında Haziran vadeli bir işlem yapıldığında Haziran sonu geldiğinde, işlemin vadesi sona erer. BTC USDT perpetual vadeli işlemlerinde ise, fiyat Bitcoin fiyatına eşit denebilecek bir protokol içerir ve işlemler sonsuza kadar sürdürülebilir. BTC USDT perpetual, Kucoin vadeli işlemler üzerinde kripto para yatırımcılarının çift yönlü işlem yapabildiği paritedir ve Bitcoin vadeli işlemlerinde en yüksek işlem hacmine sahip varlıktır.

BTC USDT perpetual işlemleri nasıl yapılır?

Spot alım satımlar tüm borsalarda işleme açık olsa da BTC USDT perpetual, yalnızca vadeli işlemlerin açık olduğu boralarda işleme açıktır. Vadeli (futures) işlem yapılabilen borsalarda, kaldıraçlı işlem yapılabilmektedir. BTCUSDT perpetual işlemleri yapmak için, Kucoin ve vadeli işleme olanak tanıyan diğer borsalarda hesap açtıktan sonra, vadeli işlem cüzdanına teminat aktarılmalıdır. Teminat aktarıldıktan sonra, kaldıraç oranı belirlenebilir. Minimum 2 kaldıraç olarak yapılabilen vadeli işlemler, 100 kaldıraca kadar yapılabiliyor. Kaldıraç ayarlandıktan sonra, alım ya da satım yönlü işlem yapılabilir. Bitcoin fiyatında düşüş bekleniyorsa, short, yani kısa pozisyon alınır ve düşüşten para kazanılır. Yükseliş bekleniyorsa long, yani uzun pozisyon açılır ve yükselişten para kazanılabilir. BTC USDT perpetual işlemlerde, kaldıraçlı pozisyon örneği vermek gerekirse, Bitcoin 40.000 dolardan işlem gördüğünde 1000 dolarlık bir teminat ile 5 kaldıraç oranında uzun pozisyon açıldığını düşünelim. Toplam pozisyon miktarı 5000 dolar olacaktır. Bu durumda, Bitcoin 40.000 dolardan 44.000 dolara yükseldiğinde, pozisyon 500 dolar kâra geçecektir. Bu da, 1000 dolarlık teminat düşünüldüğünde, 500 dolarlık kâr, yüzde 50’lik bir kâr demektir. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki perpetual vadeli işlemler, yüksek kâr getirebildiği gibi, zarar riski de içerebilir.

BTC USDT perpetual işlemlerde nelere dikkat edilmeli?

Vadeli işlemler, spot piyasaya göre çok yüksek risk oranı içerebilir. Teminat ne olursa olsun, pozisyon büyüklüğünün belli bir seviyeye ulaşması riski artırır. Teminat oranının tamamen zarar etmesi durumu, likiditasyon olarak adlandırılır ve bu durumda pozisyon kapanır. Likidite olmak olarak da ifade edilen bu durum, varlığın tamamen kaybedilmesi demektir. Bu da iyi bir risk yönetimini önemli kılmaktadır. BTC USDT perpetual ya da ETH USDT perpetual gibi vadeli işlemlerde, kaldıraç en önemli risk yönetimidir. Örnek vermek gerekirse, 10 kaldıraçlı bir işlem açıldığında, yüzde 10’luk bir kayıp likiditasyon anlamına gelir. 4 kaldıraçlı bir işlemde likidite için yüzde 25’lik bir düşüş gerekirken, 100 kaldıraçlı bir işlemde ise yüzde 1’lik bir hareket, tüm teminatın kaybedilmesine yol açabilir. Kısacası perpetual, yani vadeli (kaldıraçlı) kripto para işlemlerinde kaldıraç oranını uygun ayarlamak, en önemli konudur.