Parkta yoga yapan kadınları CİMER’e şikayet ettiler: “Siz şaka mısınız?”

Eskişehir Odunpazarı ilçesi Vişnelik Mahallesi’ndeki Dede Korkut Parkı’nda yoga yapan kadınlar Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e şikayet edildi. Parkın güvenlik görevlileri, yoga yapan kadınlara müdahale ederek yoga yapmalarını engelledi. Parkı yaptıran Türk Dünyası Vakfı ise etkinliğin izinsiz olduğu gerekçesiyle müdahale edildiğini açıkladı.

parkta yoga yapan

Video aşağıda – Eskişehir Dede Korkut Parkı’nda yoga yapan gruba güvenlik görevlileri müdahale etti. Müdahalenin nedeni ise bazı vatandaşların CİMER’e yaptıkları şikayet olarak gösterildi.

CİMER’e şikayet etmişler

Eskişehir Odunpazarı ilçesi Vişnelik Mahallesi’ndeki Dede Korkut Parkı’nda yoga yapan kadınlar, kimliği belirsiz kişiler tarafından CİMER’e şikayet edildi. Sabah saatlerinde yine yoga yapan kadınların yanına gelen parkın güvenlik görevlileri, CİMER’e parkta yoga yapmaları konusunda şikayet olduğunu belirterek, vatandaşların yoga yapmasını engelledi.


Yoga yapmak için bir araya gelen grup güvenlik görevlilerinin müdahalesi ile karşılaştı. Güvenlik görevlilerini ikna etmek için konuşan grup üyelerine yanıt ise ‘Sizi CİMER’e şikayet etmişler’ oldu.

“Siz şaka mısınız?”

Dede Korkut Parkı’nda yoga yapılmasının engellenmesine tepki gösteren Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepkisini şöyle ifade etti:

“Eskişehir Valiliğinin sorumluluğundaki Dede Korkut Parkı’nda yoga yapanlar Cimer’e şikayet edilmiş. Güvenlik görevlisi yoga yapanları engellemiş. Bu da mı yasak oldu? Gerekçeniz ne? Siz şaka mısınız? Değerli arkadaşlar, tüm parklarımız sizindir. Özgürce yoga yapabilirsiniz. İstediğiniz parkımızı kullanabilirsiniz. Kimseden çekinmeyin. Bir ihtiyacınız olursa söyleyin. Spor İşleri Müdürlüğümüz temin eder. Sizleri ziyarete geleceğim. Çok sevgiler, selamlar.”


Yılmaz Büyükerşen: Parklarda spor etkinliklerimiz başlıyor

Yoga yapan kadınların engellenmesine bir tepki de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen‘den geldi. Büyükerşen de sosyal medyadan yaptığı paylaşımında, “Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Kentpark ve Büyük Parkımızı her zaman kullanabilirsiniz gençler. Ayrıca 6 Haziran itibariyle parklarda spor etkinliklerimiz de başlıyor. Onlara da katılabilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

Parkı yaptıran vakıftan açıklama

Parkı yaptıran Türk Dünyası Vakfı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, toplu etkinliklerin önceden izne tabi olduğu ifade edilerek şöyle denildi:

“Ziyaretçilerimizden gelen şikayetler ve fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda, park içerisindeki toplu etkinliklerde önceden izin alınması gerekmektedir. Halihazırda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, parkımızda planlı sportif faaliyetler yürütmektedir.

Diğer kurum ve kuruluşların parkımızda sportif faaliyet talepleri de değerlendirilmektedir. Bu sebeple mevcut uygulamanın halkımızın parkımızdan daha fazla ve eşit bir şekilde istifade etmesi amacı ile düzenlenmiş olduğunu izinsiz etkinlikle ilgili olarak izinsiz ve gizli çekim ile yapılan bu haberin gerçekleri yansıtmadığını bu haliyle hukuki süreçlere zemin hazırladığını kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”


Bu arada Eskişehir Valiliği sosyal medya hesabından da Türk Dünyası Vakfı’nın konuyla ilgili açıklaması paylaşıldı.

Funda Arar ve Derya Uluğ’dan beklenen karar: Sahneye çıkmayacaklar