Almanya Türk işçi arıyor: İşte çalışanlarda istenen deneyimler

Almanya kalifiye Türk işçi arıyor. Bild gazetesi, “Alman ekonomik mucizesini sağlayan Türkler yine umut oldu” başlığını attı ve aranan deneyimleri duyurdu.

almanya türk işçi

Almanya Türk işçi arıyor: İşte çalışanlarda istenen deneyimler

Almanya’da havaalanlarındaki çalışan eksikliği nedeniyle, yaklaşık 3000 geçici Türk işçisi alınmasıyla ilgili kararın tartışmaları sürüyor.


Alman basını, “Türkiye’den bu kez, havaalanları için işçi getirilecek”, “Yeni bir misafir işçi dalgası geliyor” gibi başlıklarla konuyu bir kez daha gündeme getirdi. Alman basınından bazı gazeteler ise, “Eyvah yine Türkler gelecek” korkusu pompalarken, biraz ironi kokan tarzıyla Bild Gazetesi ise, “3000 Türk bizim havaalanlarına yardım edecek. Yeniden misafir işçi devri mi başlıyor?” manşetini attı ve, “Yeniden her şeyi düzeltmek için çözüm bulundu: Türkiye’den kiralık işçiler…” altbaşlığını kullanarak, 1960’lı yıllardaki Alman ekonomik mucizesine Türkler’in katkısını anlattı.

Havalimanı deneyimi olanlar tercih sebebi

• Türkiye’den ortalama üç aylığına getirilecek işçiler, havaalanlarının güvenliğini, check-in işlemlerinin hızlılığını, yükleme ve bavullara yardım işlerini yapacak.

• Bunun için, havaalanı deneyimi olanlar ve havalimanı güvenliği eğitimi almış olanlar seçilecek.

• Şu anda tam bir kaos yaşanan havaalanlarının rahatlaması için misafir işçi gerektiğini belirten Turizmden Sorumlu Müsteşar Claudia Müller, “Önceliğimiz, havaalanlarındaki güvenlik kontrolü ve hızlı check-in işlemleri” dedi.


• Bu amaçla, geçmişteki gibi vasıfsız değil, eğitimli ve uzman kişilerin getirileceği belirtildi.

Almanya’ya 1960’lı yıllarda, Alman ekonomik mucizesinin başladığı dönemlerde 870 bin yabancı işçi getirilmişti. İtalyanlar, Yunanlılar ve Türkler’den oluşan kafileler giderek büyüdü ve Türkler zamanla birinci sırayı aldı.

SAĞ SİYASETÇİLER TEPKİLİ

Ancak, Alman siyasilerden Türk işçi alımına tepkiler var. Ekonomist Prof. Paul Welfens, „Ülkede iki milyon işsiz var ve bunların arasından aradıklarını bulamamaları, Almanya’da işsizlik konusunda ciddi yanlış teşvik sorunları olduğunu gösterir” dedi.

CDU’lu ulaştırma uzmanı Thomas Bareiss, „Havaalanındaki kaos, yerli yani bu ülkedeki insanlarla çözülebilir. Sorumlu bakanları bu işe acil çözüm üretmeye çağırıyorum” sözlerini kullandı. Ver.Di sendikası ise, güvenlik standartlarına uyulduğu ve Almanya’daki ücret tarifeleri zayıflatılmadığı sürece, yabancı işçilerin görevlendirilmesinde bir sorun yok” açıklamasını yaptı.

TARIM SEKTÖRÜ: BİZE DE LAZIM

Bu gelişmeler olurken, tarım sektörü de yabancı işçilere kapıların açılmasını istedi. Geçici yabancı işçilerin, özellikle hasat dönemlerinde çok gerekli olduğunu, Avrupa’dan bu talebin karşılanamadığı belirtiliyor. Bu alanda yaklaşık 275 bin geçici işçiye ihtiyaç duyuluyor. Özellikle kuşkonmaz toplama mevsiminde işçi talebi artıyor. Tarım sektörü, Türkiye gibi ülkelerden bu açığın kapatılmasını talep ediyor.


Gazeteler, Almanya’ya gelen ilk kuşak Türkler’le röportajlar da yayınlamaya başladı. Geçici, bir – kaç yıllık süre için gelen, Türkiye’den bir ev ya da bir traktör alma hayaliyle işe başlayanların, Almanya’da 60 yılı devirme öyküleri anlatılıyor.

Esnaf, pazarcı, çiftçi, emekli: Bittik!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.