Fatih Altaylı: AKP ve liderinin istediği iki şey var

Fatih Altaylı: AK Parti’nin ve liderinin istediği iki şey var; gerilimli bir seçim ortamı, adayı Kılıçdaroğlu olan bir siyasal muhalefet.

fatih altaylı

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı eyemcilerine yönelik “sürtük” ifadesini kullandığını hatırlatarak, “Şu anda AK Parti’nin ve liderinin istediği iki şey var. Gerilimli bir seçim ortamı. Ve adayı Kılıçdaroğlu olan bir siyasal muhalefet” yorumunu yaptı.

Altaylı, bugünkü köşe yazısının “O kelime” başlıklı bölümünde, “Belli ki, çok gergin bir seçim dönemine doğru ilerliyoruz. Ve daha ortada bir seçim dahi yokken bu tonda konuşulmaya başlandıysa, sandık yaklaştığı zaman kim bilir neler söylenecek. Doğrusu korkmuyor değilim. Belli ki, gerilim, hatta belki biraz daha ötesi amaçlanıyor” düşüncesini dile getirdi.


Fatih Altaylı, yazısında şunları kaydetti:


“Oyları konsolide etmek, iktidara küskün muhafazakarları bir araya getirmek için ne gerekiyorsa o kadarı. Ve belli ki, bir amaç daha var. Muhalefetin adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu çıkarmak. Sürekli bir ‘Erkeksen karşıma çık’ havası ile muhalefeti Kılıçdaroğlu ismi üzerinde ittifaka zorlamak ya da bu yolla ittifakı bozmak. Şu anda AK Parti’nin ve liderinin istediği iki şey var. Gerilimli bir seçim ortamı. Ve adayı Kılıçdaroğlu olan bir siyasal muhalefet. Seçime kadar bu zorlanacak belli. Sırf bu yolda kim bilir daha ne hakaretler işiteceğiz.”

Erdoğan ‘Gezi’yi hedef aldı: ‘Bunlar sürtük!’