Baş ağrısına karşı alabileceğiniz 5 önlem nedir?

Baş ağrısı, günlük hayatı olumsuz etkileyen ve en sık rastlanan sağlık problemlerinin başında geliyor. Ancak her insanın hissettiği baş ağrısı aynı şekilde olmayabiliyor. Künt, keskin, zonklayıcı, sürekli, aralıklı, hafif ya da şiddetli baş ağrıları yaşanabiliyor. Bu şikayetlerin farklılığı baş ağrısının farklı nedenlerden ortaya çıkmasından kaynaklanıyor.

Baş ağrısına karşı

Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Hayal Toktaş, baş ağrısı çeşitleri ve baş ağrısına iyi gelenler hakkında bilgi verdi.

Başınızın neden ağrıdığını biliyor musunuz?

Farklı nedenlere bağlı birçok baş ağrısı tipi bulunmaktadır. Ancak baş ağrısı genel olarak primer ve sekonder olmak üzere 2 ana başlık altında incelenmektedir.


Gerilim tipi baş ağrısı, küme baş ağrısı, migren tipi baş ağrısı başka bir hastalığa bağlı olmadan ortaya çıkan birincil tip baş ağrısı arasında en sık görülenlerdir. Altta yatan farklı hastalıklardan kaynaklanan baş ağrısı ise sekonder yani ikincil baş ağrısı tipidir.

Alerjik hastalıklar veya sinüzite bağlı başağrısı, özellikle kadınlarda adet döneminde görülen hormon baş ağrısı, kafein, efor, travmaya bağlı, hipertansiyona bağlı başağrısı, beyin tümörü veya anevrizma nedeniyle baş ağrısı yaşanabilmektedir.

Birçok baş ağrısı çeşidi olduğu için ağrının tipini belirlemek için öncelikle nöroloji uzmanına başvurarak ayrıntılı öykü ve nörolojik muayene yapılmalıdır. Doğru tedavi için baş ağrısının birincil veya ikincil baş ağrısı olup olmadığı belirlenmelidir. Bu ayırımda Bilgisayarlı Tomografi (BT), Manyetik Rezonans (MR) gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulabilmektedir.

Yaşam tarzınız baş ağrınızı tetikleyebilir

Baş ağrılarının nedenine ve tipine göre tedavisi de farklılık göstermektedir. Aynı tip baş ağrısının tedavileri bile herkeste aynı yanıtı vermeyebilir. Uzun dönemdir migren ya da diğer primer baş ağrısı şikayeti olan kişiler ağrıyı tetikleyici faktörleri bilmektedir. Zaman içinde öğrenilen, ağrıyı ortaya çıkaracak faktörlerden uzak durmak alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir. Günlük yaşam tarzının düzenlemesinin yanı sıra;


 • Düzenli uyku ve egzersiz
 • Atak tedavisinde ağrı kesici ilaçlar
 • Ağrının önlenmesinde koruyucu ilaçlar
 • Botoks uygulamaları
 • Lokal anestezik uygulamalar
 • Cerrahi tedavi gibi yöntemler uygulanabilmektedir.

Altta yatan farklı bir rahatsızlığa bağlı ise bu hastalığın tedavisi ağrıyı giderebilmektedir.

Baş ağrısıyla birlikte yaşanan bu şikayetlere dikkat!

Baş ağrınız farklı ve ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir:

 • 65 yaş üstü ve 18 yaş altında yeni başlayan baş ağrınız varsa
 • Ani olarak ortaya çıkan patlayıcı tarzda baş ağrınız varsa
 • Başınızdaki ağrıya; görme bozukluğu, kol ve bacaklarda güçsüzlük, ateş gibi şikayetlerin eşlik etmesi
 • Yaşanan ağrının “hayatımda yaşadığım en şiddetli ağrı” olarak tanımlanması
 • Her zaman yaşanan ağrının şiddet, süre ve türü bakımından değişiklik göstermesi durumunda zaman kaybetmeden doktoru başvurulmalıdır.

Stresle başa çıkmayı öğrenin

Birçok baş ağrısı önleyici tedbirlerle yönetilebilir ancak yöntemler baş ağrısı tipine göre farklılık gösterecektir. Bazı baş ağrısı türleri ilaçla önlenebilirken, bazılarına aynı ilaç neden olabilir. Bu nedenle, hasta için neyin işe yaradığını bilmek önemlidir. İhtiyaçlara uygun bir planlama yapılması önleyici tedaviler bir Nöroloji uzmanı ile ele alınmalıdır.

Genel olarak, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile birçok baş ağrısı önlenebilir veya iyileştirilebilir:

 1. Düzenli bir programda yeterince uyumak
 2. Sağlıklı beslenmek
 3. Düzenli egzersiz yapmak
 4. Stresle başa çıkma yöntemlerini uygulamak
 5. Tetikleyici faktörlerden uzak durmak

Bütün önlemlere rağmen yaşanan başağrılarında uygun ağrı kesici alarak, havalandırılmış, karanlık ve sessiz bir ortamda uyumak faydalı olabilmektedir. Ancak alınan bütün tedbirlere karşın ağrı probleminin devam etmesi halinde doktora başvurulması gerekmektedir.

Baş ağrılarını 30 saniyede geçiren yöntem || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram