Dünyanın en ince mekanik saati: Fiyatı 1,8 milyon dolar 

İsviçreli lüks saat markası Richard Mille, Ferrari ortaklığıyla dünyanın en ince saatini çıkardı. Bvlgari’nin rekorunu elinden alan saat 1,8 milyon dolara satışta.

richard mille

Bu yılın başlarında, sadece 1,80 mm kalınlığındaki dünyanın en ince saatiyle Bvlgari manşetlere çıktı. Ancak Richard Mille’in Ferrari ile birlikte tasarladığı yeni saati, Bvlgari’yi hayal kırıklığına uğrattı. RM UP-01 Ferrari, Bvlgari’nin Octo Finissimo Ultra modelinden sadece 0,05 mm daha ince ve dünyanın yeni en ince mekanik saati.

Rekor kıran bu saati elde etmek ise çok kolay değil. RM UP-01 Ferrari, 1 milyon 888 bin dolara satışta. 3 ay sonra dünya rekoru elinden alınan Bvlgari’nin Octo Finissimo Ultra’sı ise 400 bin dolardı.


Richard Mille dünyanın en ince saatini geliştirmek için yola çıkarken, RM UP-01 Ferrari’nin bir konsept saat olmaktan çok uzakta olduğunu söylüyor. Markanın internet sitesinde yer alan ifadelerde “Diğer tüm modellerimizle aynı gereksinimleri karşılayan bir saat yapmaya kararlıydık. Kullanıcının günlük yaşamını takip etme görevine bağlı bir saat sunmamız gerekiyordu” denildi.

6 bin saatte geliştirildi

en ince saati

Markadan verilen bilgilere göre saatin geliştirilmesi ve test edilmesi 6 bin saatten fazla sürdü. Richard Mille, alt tabaka ve köprüler için yüksek derecede korozyona dayanıklı bir alaşım olan 5. sınıf titanyumu tercih etti. Alaşım dayüzde 90 derece 5 titanyum, yüzde altı alüminyum ve yüzde dört vanadyum kullanıldığı belirtildi.


Taban plakası, zaman göstergesi üst yarının ortasında yer alacak şekilde yuvarlak bir dikdörtgen kasanın içine oturtuldu. Saat manuel olarak kurulur ve yaklaşık 45 saatlik güç rezervine sahiptir. Çerçeveye saat 10 ile 11 arasında bir işlev seçimi entegre edildi ve kullanıcıların kurma veya elle ayarlama işlevini seçmelerine olanak tanıyor.

İstifçilik sendromu nedir? Hangi kişilik özellikleri istifçiliğe yatkın?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.