Isparta’da beyin kanaması geçiren 4 yaşında çocuğa 3 hastane gezdirdiler

Isparta’da 4 yaşındaki M.K.G. beyin kanaması geçirdi. Şehir hastanesinde ailesine “Bu durumda olan bir hastaya bakabilecek uzman doktor yok” denilerek beyin kanaması geçiren çocuk Süleyman Demirel Üniversite Hastanesine gönderildi. Ancak Süleyman Demirel Üniversite Hastanesinde ise MR cihazının olmadığı ortaya çıktı. CHP konuyu Meclise taşıdı.

Isparta hastane

CHP Mersin Miletvekili Alpay Antmen; beyin kanaması geçiren  4 yaşındaki M.K.G’nın 3 hastane dolaştırıldığını söyledi.

Antmen, “Şehir hastanesinde MR cihazı var ama uzman yok. Çocuğun götürüldüğü Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesinde doktor var ama MR cihazı yok. Bu evladımız oradan da özel bir hastaneye götürülüyor. Beyin kanaması geçiren 4 yaşında çocuğa 3 hastane gezdirdiler. Çöküş başka nasıl açıklanabilir ki? Isparta’da 2 yıla yakındır da bu durum böyle. Saraylara, uçaklara, yazlık köşklere değil; hastanelere ve acil ihtiyaç olan cihazlara kaynak harcayın. Halkı sağlığı her şeyden önemli.” dedi.


Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da önerge veren Antmen, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesinde 2 yıla yakın bir süredir MR cihazı olmadığından; hastaların ve hasta yakınlarının çevredeki özel hastanelere gitmek zorunda kaldıklarını belirterek “Yaşanan bu durum hastalar açısından ciddi riskler yarattığı gibi aynı zamanda beraberinde hasta ve yakınlarına birçok maddi ve manevi ek yük getirmektedir” dedi.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde:

• 2 yıla yakın bir süredir MR cihazı olmayan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesine neden MR cihazı alınmamaktadır?

• MR cihazının olmadığı yaklaşık 2 yıla yakın geçen sürede kaç hasta başka hastanelere sevk edilmek zorunda kalmıştır? Bu hastaların kaçı kamu, kaçı özel hastane ve kuruluşlara giderek MR cihazına girmişlerdir? Bunların cinsiyet ve yaş dağılımı nedir?

• Hastanede MR cihazı olmadığı için geç müdahale edilen hasta bulunmakta mıdır? Bu kişilerin akıbetleri nedir?


• Hastaneye en hızlı şekilde MR cihazının alınması için gereken girişimler ne zaman yapılacak ve Ispartalı vatandaşlarımızın yaşadığı bu mağduriyet ne zaman giderilecektir?

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hekimlik Andı’na sansür


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.