Karpal Tünel Sendromu: 25 maddede nedenleri, belirtileri, tedavisi

Karpal Tünel Sendromu nedir? Kimlerde daha çok görülür? 25 maddede karpal tünelin nedenleri, belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?

Karpal Tünel

Karpal Tünel el bileği hizasında bulunan bir kanaldır ve içerisinden parmakların hareketini sağlayan kasların tendonları ve median sinir geçmektedir. Karpal Tünel Sendromu bu tünel içerisinde median sinirin sıkışmasıdır. Tıp dilinde tuzak nöropatisi olarak geçmektedir. Median sinir elde ilk 3 parmağın ve 4.’ncü parmağın yarısının duyusundan ve hareketinden sorumludur.

Karpal Tünel Sendromunun nedenleri, belirtileri, teşhisi ve tedavisi hakkında bilgiler veren Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezinden Uzman Fizyoterapist Leyla Altıntaş, şunları anlattı:


Karpal Tünel Sendromu nedenleri:

1- El bileğinin travmaya uğraması sonucu, kanal daralıp sinir sıkışabilir.

2- El bilek kaslarının aşırı ve zorlayıcı şekilde kullanılmasına bağlı tendon etrafında ödem oluşması kanalın daralmasına neden olur.

3- El bileği kırıkları sonrası görülebilir.

4- Hamilelikte vücudun ödem yapmasına bağlı olarak kanal daralabilir.

5- Şeker hastalarında ve yüksek tansiyon hastalarında görülebilir.

6- Tiroid problem olan hastalarda görülebilir.

Karpal Tünel Sendromu belirtileri:

7- Median sinirin uyardığı parmaklarda ağrı, uyuşma, karıncalanma hissi olur.

8- El bileğinde ağrı, uyuşma, karıncalanma hissi olur.

9- Şikayetler özellikle geceleri daha çok artar.

10- El bileği uzun süre bükülü kaldığı durumlarda şikayetler artar, elde şişlik ve basınç hissi artar.

11- İlerlemiş vakalarda parmaklarda güçsüzlük ve hatta kas kitlesinde azalma ile birlikte kişi elinde tuttuğunu düşürmeye başlar ve kavrama gücü azalmıştır.

Karpal Tünel Sendromu teşhisi:

12- Teşhis genellikle hastanın şikayetlerini dinlediğimizde kolaylıkla belirlenebilir, ama yine de teşhisi tam koyabilmek için bazı testler uygulanır.


13- Kollar gövdenin önünde el bilekleri 90 derece bükülü olacak şekilde el sırtları birleştirilir ve 60 sn bu pozisyonda beklenir ve şikayetler ortaya çıkarsa test pozitiftir.

14- Kollar gövdenin önünde yine el bilekleri 90 derece bükülü olacak şekilde bu sefer avuç içleri birleştirilir ve 60 sn beklenir ve şikayetler ortaya çıkarsa test pozitiftir.

15- El bileğinin iç kısmına karpal tünel üzerine 30 sn süreyle bası uygulanır ve şikayetler ortaya çıkarsa test pozitiftir.

16- Sinir üzerindeki basının derecesini tam olarak belirleyebilmek için EMG testi yapılır.

Karpal Tünel Sendromu tedavisi:

17- Hastalığa neden olan kanalın içindeki sıkışma olduğu için tedavide bu sıkışmanın ortadan kaldırılması için çalışılır.

18- Vücutta ödeme yola açan hastalıklar tedavi edilmelidir.

19- Ağrı ve şişliği ortadan kaldırabilmek için doktor tarafından ilaç tedavileri uygulanır.

20- El bileğinin aşırı hareketini engelleyip, istirahatini sağlayabilmek için atel uygulamaları etkilidir. Özellikle, gece istirahat ateli kullanılması el bileğinin bükülmesini engellemektedir ve şikayetleri azaltmada etkili olmaktadır.

21- Sıcak soğuk kontrast banyo uygulamaları yapılır.

22- Fizik tedavide kullanılan elektroterapi ajanları uygulanır.

23- Manuel terapi yapılır.

24- Sinir mobilizasyonları uygulanır.


25- Kas germe egzersizleri ve kas kuvvetlendirme egzersizleri, tedavide önemli rol oynamaktadır.

Dirsek ağrısına iyi gelen dirsekleri güçlendiren egzersiz önerisi || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.