Kılıçdaroğlu: Suriyelilerden rahatsızız, Suriyelileri göndereceğiz, dört aşamalı bir plan yapıyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeli sığınmacıların geri dönüşü hakkında konuştu. Kılıçdaroğlu, “Suriyelilerden rahatsızız. Suriyelileri göndereceğiz. Dört aşamalı bir plan yapıyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde ‘Kanaat Önderleri, Muhtarlar ve STK Temsilcileri Buluşması’nda soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, yabancılara mülk satışı yapılmasına karşı olduklarını belirtti ve sığınmacı sorunu hakkında konuştu. Kılıçdaroğlu, “Suriyelilerden rahatsızız. Suriyelileri göndereceğiz. Dört aşamalı bir plan yapıyoruz” dedi.


“YABANCILARA MÜLK SATILAMAZ”

Yabancılara mülk satışı ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Biz yabancılara mülk satışına karşıyız. Ne bina, ne tarla, ne arsa, ne arazi satışına. Buna karşı çıktığımızı söyledik. Sadece o değil, tank palet fabrikasının Katar ordusuna satılmasına da karşı çıktık. Dolayısıyla biz iktidar olduğumuzda Allah’ın izniyle önce o tank palet fabrikasını Katar ordusundan alıp şanlı ordumuza vereceğiz. Ordumuzun hastanelerini kapattılar. Hastanesi olmayan dünyada tek ordu Türk ordusu. Hastanelerini, tank paletini, bugüne kadar kaybettiği ya da elinden alındığı pek çok şeyi tekrar ordumuza iade edeceğiz. Yabancılara konut satışına karşıyız. Kimse kendi topraklarını başkalarına satmamalı. Bunu para için yapıyorlar, biraz para gelir diye ama hepsini düzelteceğiz.”

SURİYELİLER İÇİN 4 AŞAMALI PROJE

Suriyeli sığınmacılarla ilgili soru üzerine de Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:


“Suriyelilerden rahatsızız. Suriyelileri göndereceğiz. Dört aşamalı bir plan yapıyoruz. Birinci aşama Suriye yönetimiyle oturup konuşacağız. Karşılıklı büyükelçilikleri açacağız. İkinci aşama, buradan gidecek Suriyelilere can ve mal güvenliğini sağlamamız lazım. Bunu bizim ordumuz, Suriye ordusu, BM devreye girecek, bu güvenliği sağlayacak aynı Kıbrıs’ta olduğu gibi. Üçüncü aşama, bunların yiyeceği, içeceği, barınacağı yerler var, bunlar yapılacak. Bunları AB fonlarından Türkiye’deki müteahhitler gidip orada yapacaklar. Dördüncüsü de Gaziantepli iş adamlarının orada fabrikaları var, fabrikalarını tekrar çalıştıracaklar istihdam yaratacağız. Böylece her birisini ırkçılık yapmadan, ülkelerine huzur içinde göndereceğiz, hepsi de gider yüzde 99’u gider.”

Trabzon’daki sokak röportajı viral oldu, milyonlarca kez izlendi