Şahan Gökbakar’dan KYK borçları tepkisi: Yapılandırma falan değil, silmeniz lazım!

Şahan Gökbakar sosyal medya hesabından, “Bu KYK borçlarını yapılandırma falan değil, silmeniz lazım” dedi. Gökbakar, “Somali’ye 1 milyar dolar, sığınmacıya 40 milyar dolar, iş insanının vergi borcunu sil 1 milyar dolar… Ama 27 bin TL verdiğin üniversite öğrencisinden, kendi evladından, faizle 70-80 bin TL iste! Akıl almıyor, vicdan kabul etmiyor.” ifadelerini kullandı.

KYK kredilerinde, anaparanın dört katına çıkan faizlerle karşılaşan üniversite mezunları tepki göstermişti. Ünlü komedyen Şahan Gökbakar,  konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Gökbakar, “Bu KYK borçlarını yapılandırma falan değil, silmeniz lazım” dedi.

Şahan Gökbakar’ın açıklamaları şu şekilde:

“Bu KYK borçlarını yapılandırma falan değil, silmeniz lazım. Somali’ye 1 milyar dolar, sığınmacıya 40 milyar dolar, iş insanının vergi borcunu sil 1 milyar dolar… Ama 27 bin TL verdiğin üniversite öğrencisinden, kendi evladından, faizle 70-80 bin TL iste! Akıl almıyor, vicdan kabul etmiyor. Borçların silinmesi derken ana paradan bahsetmiyorum tabi ki… Faizin silinmesinden bahsediyorum. 27 bin TL ana kredinin, geri alınırken faizle 80-90 binTL olması olacak şey değil…”


Kılıçdaroğlu gündeme getirmişti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Temmuz’da Twitter hesabı üzerinden gençlere yaptığı çağrıda, “Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda.” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu: KYK borçlarında faizlerin tamamını silin, geri ödemeyi iş bulma şartına bağlayın

Kılıçdaroğlu, son yaptığı paylaşımda da faizlerin hepsinin silinmesi ve geri ödemenin iş bulma şartına bağlanmasını istedi. CHP lideri, bir Twitter hesabının paylaşımını alıntılayarak, “Yine tutuştun, trollerle algı peşindesin Erdoğan. Bir de aklınıza gele gele #TırnakçıKemal etiketi gelmiş:) Merak etme, Bay Kemal takdir peşinde değildir. Faizlerin hepsini silin, geri ödemeyi iş bulma şartına bağlayın ve gençlerimiz rahatlasın. Tek bir kelime edersem namerdim!” ifadelerini kullandı.

KYK borçları Kabine’nin gündemine girdi

Öğrenim kredi borçlusu gençlerin gözü bugün kabine toplantısından sonra yapılacak açıklamada. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Gençlerimizi faize kurban etmeyiz” sözleriyle düzenlemeye ilişkin mesajını verdi. Yeni bir faiz hesaplaması ya da yeni bir ödeme takvimi gibi seçenekler masada. Kabine gündeminde tahıl koridoru ve enflasyonla mücadele de var.

kabine

Öğrenim kredisi borcu olan binlerce kişi bugün kabine toplantısından sonra yapılacak açıklamayı bekliyor.


Tartışma, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Gençlere sesleniyorum, faizli KYK borçlarını ödemeyin” açıklamasıyla başlamıştı.

“GENÇLERİMİZİ FAİZE KURBAN ETMEYİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faizin düşmanı biziz. İlk kabine toplantımızda bu konuyla ilgili açıklamamızı yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Hatta enflasyona kurban etmeyiz. Biz çalışmamızı yapıyoruz, kabine toplantımızdan sonra açıklamamızı yapacağız” dedi.

“KABİNE SONRASI KAMUOYUYLA PAYLAŞILACAK”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da bugünü işaret etti, Kılıçdaroğlu’nun “faiz” ifadesine tepki gösterdi.

Kasapoğlu, “Biliyorsunuz, 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu var. Yurt içi üretici fiyat endeksi, bu işin kanununda yer alan bir konu. Özellikle bir faiz uygulaması değil, ana muhalefet partisi liderinin ifadesiyle, bir faiz uygulaması değil. Önce bunun altını çizmek lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız hazır. İlk kabine toplantısı sonrası Sayın Cumhurbaşkanı’mız etraflıca bu konuyu gençlerimizle ve kamuoyuyla paylaşacak” diye konuştu.

5 MİLYONU AŞKIN GENÇ KYK BORÇLUSU

5 milyondan fazla gencin KYK borçlusu olduğu, bir kısmının da belirlenen sürece geri ödeme yapmadığı için icralık duruma geldiği belirtiliyor. Toplam borç ise 5,5 milyar lira olarak hesaplanıyor.


Faizin silinmesi, belirlenecek bir oranla yeniden yapılandırılması veya yeni bir takvimlendirme yapılması seçenekler arasında.

Kılıçdaroğlu’ndan gençlere çağrı: Faizli KYK borçlarını ödemeyin!