Evlilik kararı alırken bu sorulara yanıt aranmalı!

Evlilik kararı alırken nelere dikkat edilmeli? Doğru eş seçiminde en önemli noktanın kişinin önce kendini iyi tanıması olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Kişinin kişisel farkındalığı ne kadar yüksek ise karşı tarafı tanıma ihtimali o kadar kolay olacaktır” dedi.

evlilik kararı

Evlilik kararı alırken bu noktalara dikkat!

Güven veren ilişkinin kişiye tatmin duygusunu ve huzuru hissettirdiğini söyleyen Taşkın, “Karşılıklı olarak uyum sağlamak ve bir orkestranın ortak şefi olabilmek çok önemlidir. Eş adayınız sizin sınırlarınıza, hayata bakış açınıza, özgürlük alanlarınıza, iş okul hayatınıza, hedeflerinize ve hayallerinize saygı duymalıdır. Sonradan değiştiririm diyerek hiçbir zaman yola çıkılmamalıdır.” tavsiyesinde bulundu.


Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, evlilik ve doğru eş seçimine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Eş adayını ne kadar tanıyorsun?

Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, doğru eş seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalara işaret ederek “Eş seçiminde ‘Ne kadar seviyorsun?’ sorusu doğru soru değildir. Bu sorunun yerini ‘Ne kadar tanıyorsun?’ sorusu alabilir. Bu konu iki açıdan ele alınmalıdır. Birisi duygusal birisi ise mantıksal açıdır.” dedi.

Olumsuz yanların ne kadar tolere edilebileceği önemli

Evlenmeye karar verilen kişinin zamanla değişmesini beklemenin doğru olmadığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Karşınızdaki kişiyi değiştirmeye çalışarak bir ilişkiye başlamayın. Karşınızdaki kişinin size göre olumlu-olumsuz yanları olabilir. ‘Olumlu yanlarını ne kadar seviyorsunuz ve olumsuz yanlarını ne kadar tolere edebiliyorsunuz?’ sorusu sizin için oldukça önemli bir soru olmalıdır.” dedi.

Kendini iyi tanıyan, karşı tarafı da daha iyi tanır

Eş seçiminde bulunacak olan bir kişinin herkesten önce kendisini tanımasının önemli olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Kendisini tanıyan insan ne istediğini ve ne istemediğini belirlemekte zorlanmaz. Kendini tanıyan kişi, karşısındaki kişi ile iletişimde açık ve net olabilir. Kişinin kişisel farkındalığı ne kadar yüksek ise karşı tarafı tanıma ihtimali o kadar kolay olacaktır. Kişinin kendi içsel yolculuğu düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. İçsel yolculuk kimi zaman üzücü, kimi zaman meraklandırıcı, kimi zaman ise mutlu edici olabilir. Adı üzerinde bir yolculuk olacaktır. Fakat aşırı uçlardan kaçınmak önemlidir. Kişi içsel yolculukta ‘çok’ kavramından uzak durmalıdır. Kendisi üzerine belli farkındalıklara varan kişi eş adayını tanımaya da adım atabilir.” diye konuştu.

Kişinin tutarlılığına dikkat edilmeli

Kişilerin geçmiş yaşantılarının çoğu zaman bir ipucu olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Çevresinden gelen izlenimler de yine aynı şekilde fikir oluşturabilir. Kişinin tutarlılığı oldukça önemlidir. Ağzından çıkan ile eylemleri aynı düzlemde mi noktasına önem verilmelidir.” uyarısında bulundu.

İlişki güven vermelidir

commeetment evlilik

Doğru eş seçiminde kaçınılmaz etkenlerden bir diğerinin ise aşk ve sevgi olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Aşk ve sevgiyi olmazsa olmazların arasında görsek bile bu kavramların bizim için anlamını iyi değerlendirmek gerekmektedir. Güven veren ilişki, kişiye tatmin duygusunu ve huzuru hissettirir. Evlilik bir köprü kurmaktır. Bu köprü kurulurken araya tuğla örmek nasıl iletişimsizlik sonucu ise arada merdiven olması da güzel bir iletişim örneğidir. Elbette ki 3S kuralı ile. 3S kuralı da karşılıklı sevgi, saygı ve sadakattir.” dedi.

Evlilik kararı alırken bu noktalara dikkat edilmeli:

Çiftlerin evlilik kararı alırken dikkat etmesi gereken noktalara değinen Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, eş adayında aranması gereken özellikleri de şöyle sıraladı:

• Evlenme kararı alan bireylerin evlilik olgunluğunda olup olmadığını ölçüp biçmesi oldukça önemlidir. Karşılıklı olarak uyum sağlamak ve bir orkestranın ortak şefi olabilmek çok önemlidir.

• Eş adayınız sizin sınırlarınıza, hayata bakış açınıza, özgürlük alanlarınıza, iş okul hayatınıza, hedeflerinize ve hayallerinize saygı duymalıdır.

• Sonradan değiştiririm diyerek hiçbir zaman yola çıkılmamalıdır. Sonradan değişir diyerek başlayan ilişkiler nihayetinde ego savaşlarına dönüşebilir. Böyle sonuçlar ise kişiyi hüsrana uğratabilir.


Bu sorulara mutlaka yanıt aranmalı

Kişinin evlilik kararı alırken kendine birtakım sorular sorması gerektiğini de kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, bu soruları da şöyle sıraladı:

• Ben kendimi tanıyor muyum?

• Ben kendimi evlilik olgunluğunda hissediyor muyum?

• Bu kişi evlilik olgunluğunda mı?

• Ben bu kişi ile bir hayatı paylaşabilir miyim?

• Bu kişi iyi ve kötü günümde yanımda olacak mı?

• Ben bu kişinin yanlışını ve doğrusunu biliyor muyum? Onu tanıyor muyum?

• Karşılıklı olarak sevgi, saygı ve sadakati sağlayabilecek miyiz?

• Hayata farklı taraflardan bakıp ortak bakış açısını sağlayabilir miyiz? Sağlayamazsak birbirimize saygı duyabilir miyiz?

Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, bu soruların kişiler tarafından yanıtlanmasıının önemli olduğunu belirterek “Bu sorular ilişkinin temeli için oldukça önemli olan sorulardır. Temeli sağlam olmayan bir ilişki yıkılmaya mahkûm olabilir.” uyarısında bulundu.

Evlilik öncesinde açık ve şeffaf olunmalı


Evlilik öncesinde doğru iletişimin de önemini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Çiftler arasında açık iletişim olmalıdır. Açık iletişim ilişkinin en önemli adımlarından biridir. Kişiler evlilik öncesinde açık ve şeffaf olmalılardır. Birbirlerinden isteklerini gizlememeli, karşılıklı olarak ihtiyaçları gözetmelilerdir.” tavsiyesinde bulundu.

Kişilik Testi: Resimde ilk gördüğünüz, ilişkilerinize zarar veren içe dönük özelliğinizi söylüyor! || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.