Yıpranan saçlar için PRP saç tedavisi

PRP tedavisi saç dökülmesi gibi estetik sorunlarına bir çözüm yöntemi olarak uygulanmaktadır. PRP saç tedavisi genel olarak ince telli ve güçsüz olan saçları canlandırmak amacıyla uygulanmaktadır.

PRP saç

Denizden veya havuzdan çıkar çıkmaz duş almanız gerekmektedir. Çünkü deniz suyu veya klorlu su saçların yıpranmasına sebep olmaktadır. Şampuan ile saçlarınızda biriken klor ve tuzdan arınmanız gerekmektedir. Ayrıca, güneş saçın protein yapısını bozmaktadır. Bu sebepten dolayı denizden çıktıktan sonra gölge bir yerde dinlenebilirsiniz.

Eğer güneşe uzun bir süre maruz kalacaksınız, koruyucu spreyler kullanmanız gerekmektedir. Tuz ve klor gibi diğer kimyasal maddeler saçların matlaşmasına ve canlılığını yitirmesine sebep olmaktadır. Saç derisi kururken uç kısımlarında bulunan kırıklar da artmaktadır.


Saçın kaybetmiş olduğu mineralleri tekrardan kazanabilmek için saçın ihtiyacına uygun maskelerin kullanılması gerekmektedir. Beslenme de bu konuda etkili bir unsurdur. Fındık, somon, zeytinyağı ve tavuk gibi B12 Vitamini, A vitamini ve sağlıklı yağ asitleri içeren besinlerin tüketilmesi saç derisinin beslenmesini sağlayacaktır. Bunlara ek olarak yeterli su tüketimi de önemlidir.

Uzun süre güneşe maruz kalmayın!

Saatlerce güneşin altında kalmak saçlara büyük bir zarar vermektedir. Güneş saç renginin solmasına ve kurumasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda saç eski dengesini kaybetmektedir. Bu durumların yaşanmaması içinde bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemlerden biri güneşe çıkıldığı zaman şapka ya da eşarp kullanılması gerektiğidir. Kullanılacak bu aksesuarların açık renkli olması gerekmektedir.

Ayrıca saçlar için özel UV korumalı saç bakım ürünlerini temin etmeniz oldukça önemlidir. Güneşe çıkmadan önce saçlarınıza koruyucu ürünleri uygulamanız gerekmektedir. Bu sayede saç renginin açılması engellenmiş olacaktır. Bunlara ek olarak yıpranmış saçları onarmak için ilk olarak yıpranmış saçlara uygun olan şampuan ve saç kremlerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle keratin içeren şampuanlar ve kremlerin kullanılması saçlara yarar sağlayacaktır. Saçlar nemli haldeyken de bitkisel serumlardan faydalanarak saçların beslenmesini gerçekleştirebilirsiniz.


Güçsüz kalan saçlar PRP ile canlanıyor!

prp saç bakımı

PRP (Platelet Rich Plasma), trombosit bakımından zengin plazma tedavisi olarak bilinmektedir. Kişiden alınan kanın birtakım işlemlerden geçirilmesinin ardından gerekli vücut dokularına enjeksiyonu şeklinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisi saç dökülmesi gibi estetik sorunlarına bir çözüm yöntemi olarak uygulanmaktadır.

PRP saç tedavisi genel olarak ince telli ve güçsüz olan saçları canlandırmak amacıyla uygulanmaktadır. Fakat hiç saçı olmayan kişiler için PRP tedavisi herhangi bir saç çıkarmamaktadır. PRP saç tedavisinde kişiden alınacak kana ihtiyaç bulunmaktadır ve bu sebepten kişiden venöz kanından 10 cc kan alınmaktadır. Kanda yer alan kırmızı hücreler, miktofiltrasyon ve santrifüj yöntemleri ile ayrıştırılmaktadır.

Bu işlemlerin sonucunda da platelet ve trombosit hücrelerinden zengin bir plazma materyali elde edilmektedir. Ortaya çıkan bu materyali saç köklerine uygulanmaktadır. Bu uygulama yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir ve herhangi bir acı hissi olmamaktadır. Bu işlemden sonra saç kökleri kendini onarmaya başlamaktadır.

Cildin orta tabakası mezoderm olarak isimlendirilmektedir. Mezoterapi, cildin orta katmanına sağlıklı saçlar için vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein ve enzimler gibi maddelerin enjekte edilmesi ile birlikte gerçekleşen uygulamalardan biridir. Saç derisinin istenilen bölgesine ya da tüm bölgeye uygulanan bir yöntemdir.


Saç derisine uygulanan mezoterapi saç dökülmesi sorununda oldukça etkili bir yöntemdir. Saç derisine yapılan enjeksiyon kıl köklerini beslemektedir ve bu sayede saçların güçlenmesine ve daha canlı, sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Saç dökülmesini azaltırken yeni saçların çıkmasını da sağlamaktadır.

Saç dökülmesi önlenebilir mi? Saç ekimi ne zaman tercih edilmeli?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.