Eski kombiler, yüksek doğalgaz faturalarının nedeni olabilir!

Doğalgazın ülkemizde yaygınlaşması itibariyle kombiler, hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacımız için evlerimizin ve ofislerimizin gizli kahramanları oldu. Birçoğumuzun arıza vermedikçe fark etmediği, hangi markanın dahi takılı olduğuna emin olamadığı kombiler zamanını çoktan doldurmuş olabilir.

kombiler

Türkiye’nin en geniş hizmet ağına sahip iklimlendirme firmalarından biri olan Fortes Mühendislik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Şahin Çetin bu konuda uyarıyor. “Eski kombiniz yüksek faturaların sebebi olabilir.”

Yoğuşmalı kombiler hem cebinizi hem de doğayı koruyor!

Geçen yıllar içinde her teknolojik cihaz da olduğu gibi kombilerde de pek çok gelişim yaşandığını belirten Fortes Mühendislik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Şahin Çetin: “Bu gelişimlerle birlikte bacalı kombilerden, konvansiyonel kombilere; konvansiyonel kombilerden yoğuşmalı kombilere geçiş sağlandı. 2019 Mart itibariyle de yoğuşmalı kombiler dışındaki tüm kombilerin üretimi durdurulsa da hala evlerimizde eski teknolojide kombiler bulunmakta.


Yüksek verimli eşanjör ve premix brülörlerin kullanımı ile kombilerin verimleri eskiye nazaran bir sınıf daha üste çıkmış durumdadır. Yoğuşma özelliği de olan bu cihazlar yanma sonrası ortaya çıkan atık gaz içindeki gizli ısının çok büyük bir kısmını tekrar sisteme kazandırmaktadır. Böylelikle hem ekonomik hem de çevre anlamında büyük kazanımlar elde etmekteyiz.” diye konuştu.

Kombi seçiminde dikkat edilmesi gereken konulardan biri olan doğru kapasite belirlenmesi konusuna açıklık getiren Şahin Çetin: “Isıtmak istediğimiz mahallerin, evimizin ısıl kayıpları doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Bu hesaplamada başta gelen konular; dairenizin konumu, kat planı ve m2’si, binanızın izolasyon durumu ayrıca bulunduğunuz şehir ve bölgedir.

Bu detaylı hesap sonrası ihtiyacınız olan ideal ısıl yük kapasitesi çıkmaktadır. Ancak dairenizdeki sıcak su ihtiyacınız yerine getirmek amacıyla evdeki musluk sayısı, su tesisatının özellikleri ve kombi ile musluklar arası mesafeler de kombi seçiminde büyük önem taşımaktadır.

Bu hesaplanmanın doğru şekilde yapılabilmesi ve müşteri ihtiyaçlarının doğru belirlemek amacıyla keşif hizmetinden ödün vermemekte ve müşterileri korumak amacıyla ücretsiz sağlamaktadır.” dedi.

Ses seviyesine dikkat edin!

Fortes Mühendislik olarak yılda 30.000 dairenin ısınma ve soğutma ihtiyacını karşıladıklarını, tüketiciler için konforu getiren ideal şartlara hakim olduklarını ifade eden Şahin Çetin; “Günümüzde kombiler artık boyut olarak gözle görülür şekilde küçülmüştür.


Bu boyut özellikleri sayesinde giderek küçülen konutlar içinde uygun bir yer bulma şansı da artmıştır. Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz alanlara da daha yakın olan kombilerden bir beklentimiz de sessiz çalışmalarıdır. Son yıllarda kombi teknolojileri gelişerek kütüphane sessizliği denilen seviyelere kadar inmişlerdir.

Ancak her kombi sessizdir gibi ifade kullanmak çok yanlış bir ifade olacaktır. Bu nedenle kombi satın almadan önce uzmanından teknik detaylar hakkında bilgi almak önemlidir.” dedi.

Tasarruf etmeye çalışırken faturanızı artırmayın!

Özellikle sert geçen kış aylarında doğalgaz faturaları aile bütçelerinde kendini hissettirdiğini dile getiren Çetin, şunları aktardı: “Kombimizin az yakıt harcaması ve tasarruflu olması da doğal olarak beklentilerimiz arasına girer. Yeni nesil premix brülörlü kombilerdeki modülasyon özelliği; faturalarınıza dost dokunuşları sağlayacaktır. Modülasyon özelliği verimsiz olan kombiler de ise daha az ısınıp, çok daha yüksek faturalarla karşılamanız işten bile değildir.

Modülasyon oranı kombilerin minimum seviyedeki çalışma kapasitesini anlatmaktadır. Örneğin 24 kw bir kombinin modülasyon oranı 1/3 olursa bu kombi kendini 8 kw kapasiteye kadar kısabilmektedir. Bu özellik şu noktada önemlidir:

Kombi çalışırken ortamı istenilen sıcaklığa getirdikten sonra kendini ya kapatmaktadır ya da modülasyon özelliğine göre kısmaktadır. Evinizi istenilen sıcaklığa getirdiğini ise içindeki dönüş suyu sıcaklığını ölçen sensör sayesinde anlamaktadır.

Eğer kombilerimizde modülasyon özelliği yoksa hassasiyeti seviyesi çok zayıf olur ve ortam istenilen sıcaklığa geldikten sonra kapanır. Ancak 1 derecelik düşüş sonrası tekrar tam kapasite çalışmaya başlar. Sizler her zaman kısık seviyede yaktığınız için daha az bir fatura geleceğini düşünürken bu tür kombiler dur-kalk çalışmasından dolayı daha fazla yakıt sarfiyatına sebep olur.


Yüksek modülasyonlu kombiler istenilen sıcaklık sonrası sensöründen gelen verilere göre kendini minimum seviyeye çeker ve ortamı o sıcaklıkta tutmak için düşük kapasite çalışmaya devam eder. Bu sayede yakıt sarfiyatı çok düşük seviyelere gelmektedir.” dedi.

Doğalgaz faturasında yüzde 40 tasarruf sağlayan 8 öneri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.