IMEI kayıt ücretine zam: 6 bin lirayı geçmesi bekleniyor!

Ekim ayı enflasyonuyla birlikte yeniden değerleme oranı da belli oldu. Vergi ve harçların aksi karar alınmadığı takdirde, yüzde 122.93 artması bekleniyor. IMEI kayıt ücretinin ise zam oranları ile beraber 6 bin 90 TL olması bekleniyor.

Cep telefonu vergi

Ekim ayı enflasyonunun açıklanması ile birlikte yeniden değerleme oranı da belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılında çeşitli vergi, harç ve cezaları hesaplarken kullanılan Yeniden Değerleme Oranı’nı açıkladı. Geçtiğimiz sene bu oran yüzde 36,2 civarındayken 2023 için yüzde 122,9 olarak belirlendi. Ne yazık ki bu IMEI kayıt ücreti ya da pasaport harcı gibi pek çok şeyde fiyatların artacağı anlamına geliyor.


Shiftdelete.net’in haberine göre 2021 yılı pasaport kayıt ücreti ve 2023’e ait Yeniden Değerleme Oranı baz alınarak yapılan hesaplama ile IMEI ücretleri ortaya çıkıyor.

2022 IMEI kayıt ücreti 2 bin 732 TL, zam oranı ise yüzde 122.9. Böylelikle 3 bin 358 lira zam oranıyla, 2023 IMEI kayıt ücretinin 6 bin 90 TL olması bekleniyor.

Yurt dışından telefon getirmek zorlaşıyor!

Yurt dışından telefon getirmek ise her geçen gün biraz daha zor hale geliyor. Bunun somut örneklerinden biri olan Sinyal Kanunu, birkaç hafta önce TBMM’den geçti. Kanuna göre, bir yıl boyunca kullanılmayan tüm telefonların IMEI numarasının devre dışı bırakılmasının yolu açıldı.

Vatandaşlar mağdur olmaları durumunda telefonlarını ve faturalarını alarak yetkili kurumlara başvurabilecek ve telefonlarının IMEI açtırma işlemini yaptırabilecek. Faturaları olmayan ya da IMEI numarasını farklı bir telefona aktarmış olan kullanıcılar ise telefonlarını kullanamayacak.


TBMM, bu sayede ülkeye yurt dışından kaçak olarak telefon getirilmesinin önüne geçecek. Böylelikle vergilendirilmeden yurt dışına çıkan paranın azaltılması ve cari açığın önüne geçilmesi öngörülüyor.

Vergi, harç ve cazalarda zamlar belli oldu: İşte tam liste!