Satürn’ün uydusu Titan’ın Dünya’ya benzeyen görseli

Görünümüyle Dünya’yı andıran Satürn en büyük uydusu Titan, ilk defa James Webb Uzay Teleskobu tarafından görüntülendi. Bilim insanları, gözlemlerle birlikte Titan’ın gizemi hakkında yeni ipuçları elde etmeyi hedefliyor.

titan
Görsel: İllüstrasyon (James Webb’in çektiği görüntüler aşağıda)

Aralık 2021’de uzaya fırlatılan ve yaz aylarında faaliyetlerine başlayan James Webb Uzay Teleskobu, uzayın derinlikleriyle birlikte kendi yıldız sistemimizden de görüntüler göndermeye devam ediyor. Teleskop, son olarak Satürn’ün en büyük ve sıra dışı görünüme sahip uydusu Titan’ı görüntüledi.

Güneş Sistemi’ndeki en ilgi çekici uydu olan Titan, James Webb’in görüntüsünde de sıra dışı renkleriyle göz aldı. Pek çok kişi tarafından ‘Alternatif gerçeklikteki Dünya’ olarak anılan Titan’ın yeni görüntüsü bu şekildeydi:


James Webb’in gözünden Titan

titan
4 Kasım – 6 Kasım tarihleri arasında Titan’daki bulutların 30 saatlik değişimi (Sol: NIRCam, Sağ: Keck NIRC-2 ekipmanı)

Titan, fotoğraflarda da açık bir şekilde görebildiğiniz üzere Dünya benzeri bir yapıya sahip gibi duruyor. Fakat aslında Titan’ın yüzeyinde gördüğümüz ‘su’ ile Dünya’daki su arasında büyük bir fark bulunuyor: Titan’daki bulutlar, denizler, göller ve nehirler, aslında bir su değil. Bunlar, sıvı metan ve etan karışımından oluşuyor.

James Webb, Titan uydusundan önümüzdeki aylarda daha önce hiçbir şekilde ulaşamayacağımız veriler gönderecek. MIRI ekipmanıyla elde edilecek bu verilerin Mayıs-Haziran 2023 döneminde gelmesi bekleniyor. Veriler, Titan’ın atmosferindeki gaz hakkında önemli bilgi sunacak, ayrıca Titan’ın neden böylesine yoğun bir atmosfere sahip olduğu konusunda ipuçları sunacak.

Evrenin ilk galaksilerini bile gözlemleyebilen James Webb, burnumuzun ucundaki Titan’ı neden net gözlemleyemedi?

titan satürn

Sizlerin de gördüğü üzere Titan fotoğrafı pek de net değil. Tamam da milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki galaksileri gözlemleyebilen James Webb Uzay Teleskobu, kozmik anlamda burnumuzun ucundaki Titan’ı ya da diğer gezegenleri neden net görüntüleyemiyor?


Mars ve Satürn gibi gezegenlerin fotoğraflarının James Webb tarafından çekilebilmesi, bu gezegenlerin teleskoba ve Güneş’e yakınlığı nedeniyle oldukça zor.

Çünkü uzaydaki en ufak ışık kaynağını bile yakalamak üzere geliştirilen James Webb, haliyle ışığa fazlasıyla duyarlı ekipmanlara yer veriyor.

Bilim insanları, James Webb için aşırı parlaklığıyla ekipmanlara zarar verebilecek olan Güneş sistemindeki bir gezegeni görüntülemek için, çok kısa pozlamalar kullanarak teleskoptaki detektörlere çarpan ışığın sadece bir kısmını ölçüyor ve özel veri analiz teknikleriyle gezegenin aşırı parlaklığına uyum sağlıyor.


Güneş Sistemi’mizdeki gezegenler de bir ışık kaynağına yakın olması nedeniyle fazlasıyla ışık yansıtması nedeniyle aslında James Webb tarafından hiçbir şekilde net bir halde çekilemeyecek.

Dünya’yı saatte 3 milyon km hızla vuracak!