Horlamayı engelleyen ‘hareketli yastık’ evlilikleri kurtarabilir

Yeni bir yapay zeka girişimi, evlilikleri kurtaracak cinsten bir icada imza attıklarını öne sürüyor: İddiaya göre bu hareketli yastık, kullanıcıların yüzde 93,7’sinin daha az horlamasını sağladı.

hareketli yastık

Motion Pillow (hareketli yastık) adlı girişim, aynı ismi taşıyan, yapay zeka destekli yastık tasarımının horlamayı büyük ölçüde engellemeyi başardığını açıkladı.

Şirketin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre akıllı yastık, kullanıcıların horlama sesini algılayabiliyor. Makine öğreniminden yararlanan yastık, kullanıldıkça daha hassas ölçümler yapar hale geliyor ve uyku süresi boyunca horlama seslerini azaltmak için şişerek ya da sönerek kullanıcının başını uygun pozisyona getiriyor.


Girişimin açıklamasında tasarımın klinik deneylerde test edildiği ve kullanıcıların yüzde 93,7’sinin daha az horlamasını sağladığı belirtiliyor.

Horlayan kişinin kafasını hafifçe kaldırıyor

Söz konusu ürünle ilgili çevrimiçi değerlendirmelerin sayısı ise şu an için epey az. Öte yandan High Tech Dad adlı bir teknoloji blogunun yorumlarında bir okur, cihazla ilgili şu ifadelere yer veriyor:

“Yastığı eşimle yaklaşık bir hafta boyunca denedim. Horlamasının şiddetinde ve sıklığında azalma gözlemledim. Bu yenilikçi cihaz horlamayı algılıyor ve ardından içindeki minik hava yastıklarını sihirli biçimde şişirerek horlayan kişinin kafasını hafifçe kaldırıyor.”


Trendhunter.com‘a göre de cihaz, 2023 Tüketici Teknolojisi Derneği İnovasyon Ödülleri’nde Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Yastık seçimi nasıl olmalı? Yanlış yastıklar boyun ağrısı sebebi!