Horlamayı engelleyen ‘hareketli yastık’ evlilikleri kurtarabilir

Yeni bir yapay zeka girişimi, evlilikleri kurtaracak cinsten bir icada imza attıklarını öne sürüyor: İddiaya göre bu hareketli yastık, kullanıcıların yüzde 93,7’sinin daha az horlamasını sağladı.

hareketli yastık

Motion Pillow (hareketli yastık) adlı girişim, aynı ismi taşıyan, yapay zeka destekli yastık tasarımının horlamayı büyük ölçüde engellemeyi başardığını açıkladı.

Şirketin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre akıllı yastık, kullanıcıların horlama sesini algılayabiliyor. Makine öğreniminden yararlanan yastık, kullanıldıkça daha hassas ölçümler yapar hale geliyor ve uyku süresi boyunca horlama seslerini azaltmak için şişerek ya da sönerek kullanıcının başını uygun pozisyona getiriyor.


Girişimin açıklamasında tasarımın klinik deneylerde test edildiği ve kullanıcıların yüzde 93,7’sinin daha az horlamasını sağladığı belirtiliyor.

Horlayan kişinin kafasını hafifçe kaldırıyor

Söz konusu ürünle ilgili çevrimiçi değerlendirmelerin sayısı ise şu an için epey az. Öte yandan High Tech Dad adlı bir teknoloji blogunun yorumlarında bir okur, cihazla ilgili şu ifadelere yer veriyor:

“Yastığı eşimle yaklaşık bir hafta boyunca denedim. Horlamasının şiddetinde ve sıklığında azalma gözlemledim. Bu yenilikçi cihaz horlamayı algılıyor ve ardından içindeki minik hava yastıklarını sihirli biçimde şişirerek horlayan kişinin kafasını hafifçe kaldırıyor.”


Trendhunter.com‘a göre de cihaz, 2023 Tüketici Teknolojisi Derneği İnovasyon Ödülleri’nde Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Yastık seçimi nasıl olmalı? Yanlış yastıklar boyun ağrısı sebebi!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.