Mutfakta en çok yapılan 9 yanlış!

Mutfakta yemek pişirirken yapılan yanlışlar, zehirlenmelere hatta ölümlere yol açabilir. Cornell Üniversitesi’nden Gıda Bilimi Profesörü Robert Gravani, mutfakta en çok yapılan 9 yanlışı sıraladı.

Mutfakta hatalar

Mutfakta en çok yaptığımız bu yanlışlar gıda güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

ABD’de yapılan araştırmalara göre ülkede her yıl 48 milyon kişi kirli yiyecek ve içecekler nedeniyle hastalanıyor, yüzlerce kişi de hayatını kaybediyor.


Mutfakta en çok yapılan hatalar:

Cornell Üniversitesi’nden Gıda Bilimi Profesörü Robert Gravani, mutfakta hijyen açısından en tehlikeli 9 hatayı paylaştı. İşte uzman isme göre mutfakta en sık yapılan ve sağlığı riske atan hatalar:

1- İlk kural: Ellerinizi yıkayın

Gravani, insanların genelde yemek pişirmeye başlamadan önce ellerini yıkamayı ihmal ettiğini vurguluyor. Gıda kirliliği kaynaklı hastalıkların çok yaygın olduğuna dikkat çeken uzmana göre, mutfakta ilk olarak en az 20 saniye sabunla elleri yıkamak gıda güvenliğinin temel kuralı.

2- Çiğ et yıkanır mı?

Pişirmeden önce çiğ eti yıkamak da çok sık yapılan bir hata. Gravani, çiğ ette bol miktarda bakteri olduğunu ama bunların iyi şekilde pişirildiğinde yok olduğunu belirterek eti yıkamanın hiçbir yararı olmadığını, aksine su damlacıkları yoluyla bakterilerin mutfağa yayılabileceğini kaydediyor.

3- Sebze meyveleri çok iyi yıkayın

Gravani, çiğ etin aksine sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gerektiğine dikkat çekiyor. Sabun kullanılmaması gerektiğini kaydeden uzman, yıkandıktan sonra sebze meyvelerin güzelce kurulandıktan sonra pişirme işlemine geçilmesini tavsiye ediyor.

yemek pişirme

4- Pişirme aletleri değiştirilir mi?

Gravani’ye göre özellikle çiğ et ve deniz ürünü pişirirken baştan sona kadar aynı mutfak aletlerini kullanmak da tehlikeli olabilir. Pişirme esnasında kaşık ve diğer araçları değiştirmek ya da sık sık yıkamak bakteri kaynaklı zehirlenmelerin önüne geçebilir.


5- Çiğ gıda pişirirken baharat kullanmak

Çiğ et veya sebze keserken üzerine baharat koymak, baharat kutularına bakteri bulaşmasına ve mutfaktaki diğer gıdaların bozulmasına yol açabilir. Buna çözüm baharatların bulunduğu kapları kullandıktan sonra her defasında yıkamak.

6- Etin piştiğini nasıl anlarsınız?

Gravani, etin ya da deniz ürünlerinin piştiğini göz kararıyla anlamanın doğru olmadığını, etin renginin ve dokusunun piştiğini her zaman göstermediğini, mutfak termometresi kullanmanın çok yararlı olduğunu belirtiyor.

mutfakta yanlış

7- Pişmiş gıdalar ne zaman buzdolabına konur?

Gravani, pişmiş yiyecekleri uzun süre dışarıda bekletmenin çok tehlikeli olabileceği uyarısında bulunuyor. 2 saatten uzun süre dışarıda bekletilen pişmiş yiyeceklerde hızla bakteri oluştuğunu söyleyen uzman, yiyeceklerin en fazla 2 saat içinde buzdolabına konmasını tavsiye ediyor.

Gravani ayrıca yiyecekleri porsiyonlara bölmenin de daha hızlı soğumaları ve sık sık buzdolabından çıkarılıp geri konmamaları açısından önemli olduğunu vurguluyor.

8- Yiyecekler buzdolabında ne kadar bekletilir?

Gravani, buzdolabında bekleyen pişmiş yiyeceklerin de bozulabildiğini, bunun görüntü ya da kokuyla anlaşılamadığını söylüyor. Uzmana göre 4 günden uzun süre buzdolabında kalan pişmiş yiyecekler çöpe atılmalı. Gravani buzdolabına konan yiyecekler üzerine tarih yazılmasını da tavsiye ediyor.

9- Bazı insanlarda gıda intoleransı daha yüksek

Gravani, herkesin az pişmiş et ya da sebze ve günü geçmiş yiyeceklere o kadar toleransı olmadığına dikkat çekerek, midesi hassas ve hastalığa meyilli kişilerin zehirleme riski yüksek gıdalardan ve az pişmiş etten uzak durmasını tavsiye ediyor.


Gıda uzmanı, özellikle 65 yaş üstü yetişkinler, 5 yaş altı çocuklar, hamile kadınlar ve bağışıklığı zayıf olanlar için gıda hijyeni konusunda daha dikkatli olunması çağrısı yapıyor.

Kilo vermek için saat kaçta yemek yenmeli? || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.