Cilt temizliği yapmak neden önemli? İşte aknelerin sebebi!

Hava değişiminin ciltte oluşturduğu tahriş nasıl önlenir? El ve yüz kuruluğu nasıl giderilir? Cilt temizliği yapmadan neden hiçbir ürün kullanılmamalı?

Cilt temizliği

Mevsim geçişlerinde cilt bakımının önemine değinen uzmanlar, cilt temizliği yapmanın önemine dikkat çekerek cildin nem kaybetmesinin ve yıpranmasının önüne geçilebilecek tavsiyelerde bulundu.

Mevsimler değişirken cildimizin de aynı kalması beklenemez. Bir yandan soğuk ve kuru havalar, diğer yandan da düşük nem oranı etkisiyle cildimiz, kuruluk ve tahriş gibi belirtiler gösterebilir. Kış aylarının bir numaralı bakım rutininin nem olduğunu vurgulayan Cilt Bakım ve Güzellik uzmanı Aylin Kutupyıldızı, cildimize yapabileceğimiz en büyük iyiliğin onu neme doyurmak olduğunu belirtti.


Cilt temizliği yapmadan hiçbir ürünü kullanmayın

Sert hava koşulları nedeniyle cilt daha fazla nem kaybı yaşadığı için, kış mevsimlerine geçerken düzenli nemlendirici kullanımının önemi oldukça artıyor. Yazın olumsuz etkilerini silmek ve kış aylarını iyi geçirmek, parlak, pürüzsüz ve yumuşak bir cilde kavuşmak için yapılması gerekenlere değinen Aylin Kutupyıldızı şöyle konuştu:

Cilt temizliği yapmak neden önemli?

“Cilt sağlığımızda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, cildimizi temiz tutmaktan geçer. Cildin üzerindeki ölü tabakanın temizlenmesi, bakteri oluşumunu önleyerek, gözeneklerdeki atıkları cilt yüzeyinden uzaklaştırır. Cildimizi temizlemeden hiçbir ürünü kullanmamalıyız. Kış aylarında cildimiz, neme yaz aylarından daha çok ihtiyaç duymaktadır.

Bu aşamada dikkat etmemiz gereken bir nokta, cildimizi yağlandırmadan uygun olan bir nemlendirici ürünü kullanmalıyız. Bununda en iyi kararını uzmanınız verecektir. Uygulanan yanlış bir işlem cilt yüzeyimizdeki gözenekleri tıkayarak, siyah nokta, akne ve hatta lekelenmelere yol açacaktır.”

Mevsim geçişlerinde cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilt kuruluğu sonbahardan kış mevsimine geçerken en yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Kuru ciltler, vücudun daha fazla neme duyduğunu anlatmaya çalışır. Bu dönemlerde cilt bakımı yaparken iyi bir nemlendirici krem kullanmalı ve hyaluronik asit içeren serumlar ile yalnızca cildin üst yüzeyini değil, alt tabakalarını bile neme doyurmalısın diyen Kutupyıldızı, “Sağlıklı bir cilt için cilt hücrelerini yenilemeniz gerekir. Cildin doğal nem dengesini koruyan temizleyicilerle cildinizi temizledikten sonra yatıştırıcı bir tonik uygulamalısınız. Kuruyan, pul pul dökülen ve gerilip kızaran cildinizi nazikçe temizleyen yıkama jellerine dönmen ve cildi yenileyip sakinleştiren içerikleri araştırman, mevsim geçişlerinde cildinin rahatlaması için sana yardımcı olacaktır.”


Güneş kremi dört mevsimin reçetesi

Nemlendirici krem kullanmak, sadece yalnızca kuru ve hassas ciltler için değil, tüm cilt tipleri için büyük önem taşıyor. Cildimizi soğuk havanın yıpratıcı etkilerinden korumak için nem dengesi odaklı kremler kullanmak şart. Kış mevsimlerinde cildimizi korumanın diğer bir yolunun güneş kremleri olduğunun altını çizen Kutupyıldızı, “Güneş kremleri yaz-kış fark etmeksizin her mevsim önemlidir. Kışın güneşin yakıcılığını hissetmesek bile, zararlı UV ışınlarının hala cildimize ulaştığını unutmamak gerek. Bu sebeple kış bakım rutininin ayrılmaz bir parçası olarak güneş kremini değerlendirmekte de fayda var. Cildimize hak ettiği bakımı uyguladıktan sonra, gündüz rutinin son aşaması mutlaka güneş kremi olmalıdır.” dedi.

Bahar aylarında cilt bakımı nasıl yapılır?

Bahar aylarının gelmesiyle beraber cildimizin de ihtiyaçlarında birtakım farklılaşmalar meydana geliyor. Kış aylarında soğuk hava ve rüzgar gibi etkenlere maruz kalan cildimiz mevsim geçişlerinde oldukça yorulmuş oluyor. Bahar aylarıyla birlikte cildin sağlıklı ve canlı görünümüne kavuşabilmesi için cilt bakımı ve beslenmeye dikkat etmek önemli. Özellikle cildimizin bahar aylarında diğer aylara nazaran mevsim koşullarına daha fazla reaksiyon göstermesinden dolayı cilt bakımı oldukça önemli bir hal alıyor.

Nemlendirici kullanımı

Sağlıklı ve parlak bir cildin en önemli kuralı dengeli bir nem oranıdır. Kış mevsiminin zorlu hava koşulları cildi hem içten hem dıştan etkileyerek yıpratıcı bir etki bırakır. Özellikle de soğuk ve kuru hava, cildin kuruyarak tahriş olmasına yol açar. Soğuk havaların etkisiyle nemini yitiren, kuruyan ve çatlayan cildin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamak için nem oranını sağlamak gereklidir. Bunun için cilt tipine uygun ürünlerden yararlanabilir aynı zamanda doğru besinlerle dıştan yapılan bakımı içten de destekleyebilirsiniz.

Peeling etkisi

Peeling, ciltteki ölü derileri kısa sürede gideren en etkili yöntemlerden biridir. Ölü deriler ise kışın soğuk havadan kuruyan ciltlerde daha fazla görülür. Siz de bahar aylarında cildinizi yenilemek ve tazelemek istiyorsanız mutlaka haftada bir kez peeling yapın. Düzenli olarak peeling yapmak, cilt güzelliği ve sağlığı için oldukça önemlidir. Bunun için profesyonel bir bakım tercih edebileceğiniz gibi, ev yapımı peeling tarifleri de büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, sivilceli bir cildiniz varsa; peeling yerine hafif yapılı maskeleri tercih etmenizdir. Cilt tipinize uygun peeling seçimi ile cildiniz baharda daha parlak, daha canlı ve ışıl ışıl olacak

Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin


Su içmek cildinize yapabileceğiniz en iyi bakım bol bol su içmek olacaktır. Su vücut, cilt ve saç sağlığınız için gerçekten de çok değerlidir. Vücudun en temel besin kaynağı olan su, yeterli alınmadığında cilt de sağlığını ve güzelliğini kaybetmeye başlıyor. Daha taze, daha genç, ışıltılı ve canlı bir cilt görünümü elde etmek istiyorsanız; her gün mutlaka en az 2 litre su içmelisiniz. Yeterli su tüketimi; cildinizin ve organlarınızın ihtiyaçlarını karşılıyor. Bununla birlikte, cildin erken yaşlanmasını önlüyor ve ciltteki nem kaybını önemli ölçüde engelliyor.

Cilt dökülmelerinde bu etkenlere dikkat! Seboreik Dermatit nedir?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.