Erdoğan ile görüşen Mehmet Şimşek: Aktif siyaseti düşünmüyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Maliye Bakanı Şimşek ile AK Parti Genel Merkezi’nde görüştü. Şimşek, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Kendi alanıma giren her konuda istenen katkıları vermeye her zaman hazırım. Ancak aktif siyasete girmeyi düşünmüyorum” dedi. AK Parti Sözcüsü Çelik de Şimşek’in parti genel merkezine gelmesinin olağanüstü bir durum olmadığını belirterek, “Kendisi aktif siyaseti düşünmüyor ama arzu edilen her konuda destek vermeye hazır olduğunu beyan etti” diye konuştu.

Mehmet Şimşek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir araya geldi.

Görüşme AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

Şimşek, görüşmenin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, aktif siyasete dönmeyi düşünmediğini söyledi.


Şimşek, “Sn Cumhurbaşkanımız ile akşam saatlerinde Ak Parti Genel Merkezi’nde son derecede samimi bir ortamda görüşme fırsatım oldu. Kendisine bu kabulleri çok teşekkür ederim. Kendi alanıma giren her konuda istenen katkıları vermeye her zaman hazırım. Ancak yurtdışında finans kuruluşlarındaki işlerim nedeni ile aktif siyasete girmeyi düşünmüyorum” dedi.

“Buraya gelmesi gayet normal”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Erdoğan-Şimşek görüşmesine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şimşek’in aktif siyasette yer almayı düşünmediğini aktaran Çelik, şunları söyledi: “Mehmet beyin AK Parti Genel Merkezi’ne gelmesi olağanüstü bir gündem değil. Kendisi çok değerli bir arkadaşımız. Geçmişte beraber hükümetlerde görev yaptık. Halen de çok sık görüştüğümüz bir kardeşimiz. Birikimi olan, vizyonu olan bir arkadaşımız. Dolayısıyla buraya gelmesi gayet normal. Kendisi siyasetten ayrıldıktan sonra pek çok işle meşgul. Ayrıca sivil toplum örgütlerinde sorumlulukları var. İş dünyasıyla ilgili olarak da yürüttüğü işler var.


O sebeple Mehmet Şimşek bey aktif siyaseti düşünmüyor. Aktif siyaseti düşünmediğini ifade etti ama sayın Cumhurbaşkanımızın parti politikalarımıza ya da hükümet politikalarımıza dönük olarak beyan ettiği her konuda yardımcı olmaya hazır olduğunu, her türlü katkıyı vereceğini bir kez daha ifade etti. Olağanüstü bir durum yok, zaten buraya gelip giden bir arkadaşımız. Kendisi aktif siyaseti düşünmüyor ama arzu edilen her konuda destek vermeye hazır olduğunu beyan etti.”

Mehmet Şimşek’e herhangi bir teklifte bulunuldu mu?

Ömer Çelik, Şimşek’e herhangi bir teklifte bulunulup bulunulmadığının sorulması üzerine, “Hayır, görüşme yapıldı kendisi eğer aktif siyaseti arzu etseydi tabii ki partimizin bütün mekanizmaları Mehmet Bey’e açıktır. Görevlerimiz açıktır ama kendisi aktif siyaseti zaten bırakmıştı, bu kararına devam ediyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şimşek’i aktif siyasete davet edip etmediği sorusuna Çelik, “Çıkan haberleri okuyorum, ‘Bakanlık teklif edildi, yardımcılık teklif edildi’, böyle somutlaştırılan bir konu yok. Mehmet Bey, şu anda yürüttüğü görevlere devam ediyor. Aktif siyaseti düşünmüyor. Kendisi çok değerli bir arkadaşımız. ‘Memleketime katkı sağlamak için elimden ne gelirse, AK Parti, hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız açısından ben buna hazırım’ dedi.” yanıtını verdi.

Şimşek’in seçim beyannamesinin yazımına desteğinin sorulması üzerine Çelik, “Beyanname konusunda çalışan arkadaşlarımız, ekonomi kurullarımızda, bakanlıklarımızda görev yapmış arkadaşlarımız. Tabii ki Mehmet Bey’in görüşlerinin de her zaman alınacağı platformlar açıktır.” dedi.

ömer çelik

“Sürpriz görüşme yok, gayet olağan”


Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kabul ettiğini hatırlatması üzerine Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın Devlet Bahçeli’nin görüşmesine ‘sürpriz görüşme’ diyorsunuz. Sürpriz görüşme yok, gayet olağan görüşmeler bunlar. Daha da sık görüşecekler. Çünkü seçim sürecinde istişare edilmesi gereken, değerlendirilmesi gereken pek çok konu oluyor. Cumhurbaşkanımız kendilerini ziyaret ediyor, kendilerini Külliye’de kabul ediyor. Cumhur İttifakı içerisinde bu değerlendirmeler oluyor.” diye konuştu.

Son anketler: Hangi parti ve aday ne kadar oy alıyor?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.