Fatih Altaylı’nın 1,7 milyon kişilik anketinde Muharrem İnce sürprizi

Gazeteci Fatih Altaylı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı ve 24 saatte 1 milyon 743 bin kişinin oy kullandığı anketin sonuçlarını paylaştı. Dört ismin konulduğu ankette Muharrem İnce en çok oyu alan kişi oldu.

Muharrem İnce

Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde sosyal medyada 4 adayla yaptığı cumhurbaşkanı anketinin sonuçlarını yazdı. Muharrem İnce birinci çıktı.

Fatih Altaylı’nın yazısından ilgili bölüm şu şekilde:


İki gün önce sosyal medyada bir anket başlattım. 24 saat sürdü ve dün sabah tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığına aday olması muhtemel 4 ismi alfabetik olarak sıralayıp, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde önünüze böyle bir liste gelirse mühürü hangi ismin üzerine basarsınız?” diye sordum.

Sıralama şöyleydi:

  • S. Demirtaş
  • R.T. Erdoğan
  • M. İnce
  • K. Kılıçdaroğlu

24 saat süren ankette 1 milyon 743 bin 7 kişi oy kullandı.
13 bin 500 kişi yorum yaptı.
14 bin 200 bin kişi retweetledi.
47 bin 100 kişi anketi beğendi.

Anket 2 milyon etkileşim aldı, 17 milyon kişi tarafından da görüntülendi.
Sonuçta anketi önde tamamlayan yüzde 46 oranı ile M. İnce oldu.

Onu yüzde 32 ile Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 14 ile R.T. Erdoğan izledi ve Selahattin Demirtaş yüzde 8 oy aldı.


Bu bir veri mi!
Veri!
Ciddiye alınacak bir veri mi?
Değil.
Çünkü örneklem ne kadar doğru bilme ihtimalimiz yok.

Benim bu anketi başlatmamdan saatler sonra Altılı Masa’da kavga çıkıp, masa dağılınca, komplo teorisyenleri, deliler, abuk sabuk tipler ortaya çıkıp “Altaylı’nın nedeni bilinmez bir şekilde başlattığı ve İnce adını ortaya attığı anket” demeye başladılar.

Oysa anketin nedeni çok belli idi.
Merak. Beni gazeteci yapan ve hayatımın en önemli dürtüsü olan merak.
İsimleri de uydurmadım. Altılı Masa’nın adayının Kemal Kılıçdaroğlu olacağı belli idi.
Cumhur İttifakı’nın adayı ise zaten Recep Tayyip Erdoğan’dı.
Muharrem İnce’nin aday olacağını ise birkaç gün önce Ümit Özdağ’ın sözleri ile ben yazmıştım.

Selahattin Demirtaş adı da aslında HDP’nin herhangi bir adayını simgeliyordu.
Şimdi bu anketi trollerin ve bot hesapların sabote ettiğini ve yönlendirdiğini iddia ediyorlar.
Bilemem.
Anketin kontrolü bende değil, twitter’da.
Bildiğim her hesabın sadece bir kez oy kullanabildiği.

AK Partili trollerin, iktidar kontrollü bot hesapların ankete müdahale ettiği 22 bin trolün İnce’yi ön plana çıkarmak için devreye girdiğini iddia ediyor bu işlerden anladığını tahmin ettiğim bazı twitter kullanıcıları.
Olabilir de diyemem, olmaz da diyemem.
Trollerin varlığını, kimin tarafından, nereden kontrol edildiklerini biliyorum.

Tek bir merkeze bağlı olmakla birlikte, belediyelerin de emre amade troll orduları kurduğunu, on binlerce hazır hesabın bekletildiğini, twitter’in sildiği her hesap yerine yüzlercesinin kurulduğunu biliyorum ve daha pek çok detaya hakimim.


Ama 1 milyon 700 bin küsur oyun kullanıldığı bir yerin 22 bin hesapla nasıl manipüle edildiğinin ve sonucu hangi oranda etkilemenin mümkün olduğunu da açıklamalarını isterim. Bu arada bu anketin hemen ardından, Muharrem İnce’nin Memleket Partisi’nin, Ümit Özdağ’ın Zafer Partisi ile kurduğu ittifaktan ayrıldığı haberi geldi. Zannederim Muharrem İnce, aday olursa 2. tura kalırsa, HDP oylarının kendisine gelmesini Ümit Özdağ ile yapacağı bir ittifakın engelleyeceğini hesaplamış olmalı.

Ersan Şen, “İYİ Parti teklif ederse aday olurum dedi; Akşener görüşmeye davet etti


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.