Kalp sorunlarında en sık görülen belirtiler

Kalp ve damar sağlığı sorunlarında en sık görülen belirtiler neler? Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural açıkladı.

kalp belirtiler

Kalp sorunlarında en sık görülen belirtiler ve kalbi korumanın yolları:

Sağlıklı bir kalbe sahip olmanın ancak bazı kurallara uyarak mümkün olabileceğini belirten Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural, “Sağlıklı ve yeterli beslenmek, fiziksel aktiviteyi artırmak, sigara ve alkol ürünlerinden uzak durmak, stres faktörünü kontrol altına almak, kilo kontrolü, kan basıncının kontrolü, kan şekerinin kontrolü, kan kolesterol seviyesinin kontrolü ve hayata karşı iyimser olmak kalp sağlığı için olmazsa olmazlar arasındadır” ifadelerini kullandı.


Medical Park Gebze Hastanesi’nden Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural, kalp ve damar hastalıklarını önlemek, risk faktörlerini kontrol altına almak ve kamuoyunun bu önemli sağlık sorununa dikkatini çekmek amacıyla her yıl 29 Eylül’de ülkemizde ve dünyada kutlanan Dünya Kalp Sağlığı günü sebebiyle uyarılarda bulundu.

Ölüm nedenleri arasında ilk sırada!

Kalp ve damar hastalıklarının tüm dünyada ölüm nedenleri arasında en ön sıralarda yer alan bir hastalık gurubu olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural, “Kalp; dolaşım sisteminin merkezini oluşturan, hiç ara vermeden çalışan ve vücuda kan sürekli kan pompalama görevini yapan en önemli organlarımızdan birisidir. Kalp tüm vücuda ve hücrelere besin ve oksijen taşır. Kalp ve damar sağlığının bozulması vücudun hayati fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesini engelleyerek ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölümlere neden olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Kalp krizine yol açabilir!

Vücudumuzdaki dolaşım sisteminin en önemli iki parçasını kalp ve ondan çıkan damarlar oluşturduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural, “Kalbi besleyen atardamarların tıkanması kalp krizine yol açarken, diğer damar tıkanıkları felçten (beyin damarı tıkanıklığı), yürüme bozukluğuna (bacak damar tıkanıklığı) kadar çeşitli hastalıklara yol açar. Bunun temel sebebi ise ateroskleroz (damar sertliği) dediğimiz durumdur” ifadelerini kullandı.

En sık görülen belirtilere dikkat!

Kalp damar

Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın sağlık uyarılarının dikkate alınması, gerekli kontrollerin periyodik olarak yapılması ve sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesiyle mümkün olabileceğini belirten Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural, kalp hastalarında en sık görülen bulgular hakkında şunları söyledi:

• Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, el ve ayaklarda morarma, kol ve sırt ağrıları, zaman zaman boğaz ağrısı, bayılma, ayaklarda ve karında şişme, halsizlik şikâyetleri olan kişiler en kısa zamanda hekime başvurup gerekli kontrolünü yaptırmalıdır.

Kalp ve damar hastalıkları için risk faktörleri

Prof. Dr. Vural, “Diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol seviyeleri, sigara ve alkol kullanımı, hareketsiz ve stresli yaşam ve aşırı kilo en önemli risk faktörleridir. Erkek cinsiyet ve ileri yaş, ikinci önemdeki risk faktörleridir” açıklamasında bulundu.

“Sağlıklı beslenin, fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin”

Prof. Dr. Vural, kalp sağlığını korumak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

• Sağlıklı ve yeterli beslenmek.

• Fiziksel aktiviteyi artırmak.


• Sigara ve alkol ürünlerinden uzak durmak.

• Stres faktörünü kontrol altına almak.

• Kilo kontrolü.

• Kan basıncının kontrolü.

• Kan şekerinin kontrolü.

• Kan kolesterol seviyesinin kontrolü.

• Hayata karşı iyimser olmak, çevrenize ve insanlara pozitif bakmak.

• Aileniz ve çevrenizle kaliteli zaman geçirmek.

• Hazır gıdalar yerine taze besinlerin tercih edilmesi önemli faktörlerdir.

Ne kadar yaşlı olduğunuzu damarlarınız ve kalbiniz belirler


İnsanların damarları ve kalp sağlıkları kadar yaşlı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural, kalp ve damar sağlığınızı korumak ve sağlıklı ve hareketli bir yaşam tarzı ile mümkün olduğuna dikkat çekerek, “Sağlıklı ve uzun bir yaşam için kalbinize damarlarınıza iyi bakın” dedi.

Kalbi korumanın 6 yolu


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.