YSK seçim sürecini başlattı: Depremzede seçmenler için adres beyanı duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim ilanının ardından YSK Başkanı Ahmet Yener de seçim tarihlerini açıkladı. Buna göre seçim 14 Mayıs’ta yapılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa 28 Mayıs’ta vatandaşlar yeniden sandığa gidecek. Seçime 36 siyasi parti katılabilecek. Depremzede seçmenler için de adres beyanı duyurusu yapıldı.

ysk seçim

Vatandaşların bir süredir merakla beklediği seçim tarihi kesinleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasanın 116’ncı maddesinin verdiği yetkiyle, 18 Haziran 2023’te yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını kameralar karşısında imzaladı.

Resmi Gazete’de yayımlandı: Seçim maratonu resmen başladı

Erdoğan’ın imzasının ardından TBMM genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.


1. Tur 14 Mayıs’ta, 2. Tura kalırsa 28 Mayıs

Kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Yüksek Seçim Kurulu, seçim tarihlerini açıkladı. YSK Başkanı Yener, milletvekili genel seçimi ve Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kalırsa 28 Mayıs’ta yapılmasına karar verdiklerini bildirdi.

Açıklamasında Yener, “Anayasa uyarınca Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2’nci tura kalması halinde seçim tarihi olarak 28 Mayıs 2023 tarihi belirlenmiştir. Türk milletine, Türk demokrasisine, siyasi partilerimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

YSK açıkladı: Seçime 36 siyasi parti katılabilecek

Son dakika gelişmesi… YSK, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlere 36 siyasi partinin katılabileceğini açıkladı. YSK açıklamasına göre oy verme işlemi saat 08.00 ile 17.00 saatleri arasında olacak.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem milletvekili seçimine 36 siyasi partinin katılmaya hak kazandığını bildirerek, “Bugün yaptığımız toplantıda 14 Mayıs 2023 tarihinde oy verme saatleri ve bir oy sandığında kaç seçmenin oy kullanacağına ilişkin tespitlerde bulunulmuştur” dedi.


yüksek seçim kurulu

Oy verme saatleri de belli oldu

YSK tarafından hazırlanan listeye göre oy verme işlemi 08.00’de başlayıp 17.00’de bitecek seçimlere katılmaya hak kazanan partiler şöyle:

Seçime katılabilecek partiler:

  1. Adalet Birlik Partisi
  2. Adalet Partisi
  3. Adalet ve Kalkınma Partisi
  4. Anavatan Partisi
  5. Bağımsız Türkiye Partisi
  6. Büyük Birlik Partisi
  7. Büyük Türkiye Partisi
  8. Cumhuriyet Halk Partisi
  9. Demokrasi ve Atılım Partisi
  10. Demokratik Sol Parti
  11. Demokrat Parti
  12. Emek Partisi
  13. Gelecek Partisi
  14. Genç Parti
  15. Güç Birliği Partisi
  16. Hak ve Özgürlükler Partisi
  17. Halkın Kurtuluş Partisi
  18. Halkların Demokratik Partisi
  19. Hür Dava Partisi
  20. İYİ Parti
  21. Memleket Partisi
  22. Millet Partisi
  23. Milliyetçi Hareket Partisi
  24. Milli Yol Partisi
  25. Saadet Partisi
  26. Sol Parti
  27. Türkiye Değişim Partisi
  28. Türkiye İşçi Partisi
  29. Türkiye Komünist Hareketi
  30. Türkiye Komünist Partisi
  31. Vatan Partisi
  32. Yeniden Refah Partisi
  33. Yenilik Partisi
  34. Yeni Türkiye Partisi
  35. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi
  36. Zafer Partisi

Depremzedeler için ‘adres beyanı’ duyurusu: Son tarih 17 Mart!

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, depremzedelerin 14 Mayıs’ta seçme ve seçilme hakkını kullanabilmeleri için 17 Mart saat 23.59‘a kadar yeni adres beyanında bulunmaları gerektiğini bildirdi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerdeki seçmenlerin 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekili seçiminde oy kullanabilmeleri için yapmaları gereken işlemleri yazılı açıklama ile duyurdu.

YSK yedek üyelerin oy kullanmasına ilişkin itirazı reddetti

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“14 Mayıs seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının kullanılabilmesi adına afetzede vatandaşlarımız; diğer il veya ilçelerden birine taşınmışsa taşındığı yerdeki adrese (yurt, otel, pansiyon gibi geçici yerler dahil); aynı il veya ilçe içindeki ikamet adresi dışında başka bir konut, prefabrik ev, yurt, konteyner, çadır kent, huzurevi ve benzeri yerde barınıyorsa bu tür geçici yerlere yönelik yeni adres beyanını 17 Mart saat 23.59’a kadar nüfus müdürlüklerimizin yanı sıra e-Devlet ve nüfusmatiklerimiz üzerinden yapabilecektir. 18 Mart tarihinden itibaren ise adres beyanına dair işlemler, ilçe seçim kurullarının kararıyla yapılacaktır.”

Seçime katılmak için istifa etmesi gereken kamu görevlileri için son tarih 16 Mart

YSK’nın yayımladığı ikinci kararda seçim nedeniyle istifa etmesi gereken kamu görevlilerine ilişkin detaylar yer aldı. Buna göre aday olmak isteyen kamu görevlilerinin 16 Mart 2023 Perşembe günü saat 17:00’ye kadar görevlerinden ayrılmaları gerekiyor.


Karara göre istifa etmesi gereken kamu görevlileri şunlar:

 • Hakimler ve savcılar,
 • yüksek yargı mensupları,
 • YÖK öğretim elemanları,
 • YÖK üyeleri,
 • RTÜK üyeleri,
 • kamu kurumlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan kamu görevlileri,
 • belediye başkanları,
 • subaylar ile astsubaylar,
 • siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri,
 • belediye meclisi üyeleri,
 • il genel meclisi üyeleri,
 • kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları (oda ve borsalar),
 • kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurulu üyeleri.

Yüksek Seçim Kurulu üyeleri:

İsim – Soyisim Görevi Üyeliğe Seçiliş Tarihi
Ahmet YENER Başkan 16/01/2020
Ekrem ÖZÜBEK Başkanvekili 22/01/2020
Ali ÜRKER Üye 22/01/2020
Orhan USTA Üye 23/01/2020
Battal ÖĞÜT Üye 22/01/2020
Talip BAKIR Üye 26/01/2023
Dr.Serdar MUTTA Üye 26/01/2023
Mahmut AKGÜN Üye 21/01/2020
Feyzi EROĞLU Üye 26/01/2023
İsmail KALENDER Üye 26/01/2023
Ali ÇOPUR Üye 26/01/2023

Gündem


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.