Aksoy Araştırma’dan Nisan ayı seçim anketi

Aksoy Araştırma şirketi, Nisan ayında yaptığı 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçim anketi sonuçlarını paylaştı.

nisan seçim anketi

Aksoy Araştırma, Türkiye Monitörü 2023 Yılı Nisan ayı 15. Hafta Araştırması’nın sonuçlarını paylaştı.

Araştırma sonuçlarına göre AK Parti ile CHP’nin oyu neredeyse başa baş noktasında görünüyor.


Milletvekili Nisan seçim anketi:

 • AK Parti: yüzde 31,1
 • CHP: yüzde 30,6
 • İYİ Parti: yüzde 11,4
 • HDP: yüzde 10,5
 • MHP: yüzde 7,5
 • TİP: yüzde 2,5
 • Diğer partiler: yüzde 6,4

aksoy nisan anketi

Cumhurbaşkanlığı Nisan seçim anketi sonuçları:

Araştırmada Cumhurbaşkanlığı için adaylıkları resmileşen isimlerin bu hafta itibari ile alacakları oy oranları ölçüldü.

Araştırmada Muharrem İnce’nin yüzde 9,0; Sinan Oğan’ın da 4,8 alması dikkat çekiyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranının yüzde 40’ın altına indiği görülüyor.

 • Kemal Kılıçdaroğlu: yüzde 47,9
 • Recep Tayyip Erdoğan: yüzde 38,4
 • Muharrem İnce: yüzde 9,0
 • Sinan Oğan: yüzde 4,8

1. tur

Aksoy Araştırma tarafından paylaşılan bu sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalıyor.

2. tur anketi:

 • Kemal Kılıçdaroğlu: yüzde 57,4
 • Recep Tayyip Erdoğan: yüzde 42,6

2. tur


Araştırma künyesi: Aksoy Araştırma tarafından Nisan ayında %95 güven aralığında %3 hata payı ile 1067 örneklemle 26 ilde gerçekleştirilmiştir.

7 farklı araştırma şirketinin anket sonucu: Seçim 2. tura kalırsa ne olur?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.