Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk 100 gün vaatleri açıklandı

Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “İktidarımızın İlk 100 Gününde Yapacaklarımız” başlıklı broşürü yayınlandı. Broşürde, “Kamuya eleman alınırken mülakat kalkacak. 4-5 yerden maaş almalar bitecek. 100 bin öğretmen ataması yapılacak. KÖİ projelerinde ‘Dolar, Euro’ bazlı soyguna son verilecek. Aile Destekleri Sigortası Kanunu yürürlüğe konacak” gibi vaatler yer aldı.

Kılıçdaroğlu ilk 100 gün

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı Seçimini kazanması halinde ilk 100 gün içinde yapacakları, broşür haline getirildi.

Broşürün ön ve arka bölümünde Kılıçdaroğlu’nun seçim sloganı olan “Sana söz yine baharlar gelecek, Bay Kemal sözünden dönmeyecek.” sözleri yer aldı.


Kılıçdaroğlu’nun ilk 100 gün hedefleri:

İlk 100 günde yapılacaklara ilişkin şu bölümler ve sözler yer aldı:

• Kalıcı yaz saati uygulamasına son verilecek.

• Köy Okulları yeniden açılacak. Cumhuriyetin yüzüncü yılında 100.000 öğretmen ataması yapılacak, köylerimiz yeniden okullarına kavuşacak.

• Devlet okullarındaki evlatlarımıza beslenme desteği başlatılacak.

• KHK ile kamudan çıkarılan ancak haklarında adli bir süreç işletilmeyen, soruşturmalarda takipsizlik kararı verilen ya da haklarında beraat kararı verilenler için iade süreci başlatılacak.

• GATA ve askeri hastaneler yeniden açılacak, ordumuz hastanesiz kalmayacak…

• Yolsuzluktan elde edilen ve yurt dışına kaçırılan gelirleri ülkemize geri getireceğiz. “Malvarlıklarının geri alınması ofisi” kurulacak.

Kızılay ticarethane olmayacak

• Kızılay’ı Cumhuriyetin kuruluş felsefesine uygun olarak yeniden yapılandıracağız… Kızılay bir yardım kuruluşu olacak… Kızılay’ın sahibi Saray değil, halktır. Milletin Kızılay’ı olacak.

• Tarımda çalışan kadın ve gençlerin sosyal güvenlik primlerini devlet karşılayacak.

• ‘İşsiz gençler’ olgusunun yerine ‘üreten gençlik’ gelecek, hem tarımsal üretim artacak hem de gençler ve kadınlar kazanacak.

Döviz garantili KÖİ projeleri için özel inceleme ekibi oluşturulacak

• Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinde ‘Dolar, Euro’ bazlı soyguna son verilecek. Yükümlülükler TL’ye çevrilecek… Devletin ve milletimizin soyulmasına izin verilmeyecek…  418 milyar dolar bu milletin cebine konulacak… Milliyetçilik demek Türk lirasının değerini korumaktır…

• Uyuşturucu baronları, devletten beslenen mafya ve 5’li çeteler temizlenecek.

• Uyuşturucu baronlarının evlatlarımızı zehirlemesine izin verilmeyecek…

TBMM’de ‘yolsuzlukları araştırma komisyonu’ kurulacak

• Milletin Meclisi’nin, milletin kör kuruşunun hesabını sorması sağlanacak. Ayrıca ihale vurgunları ve hak ihlalleri ile ilgili olarak Devlet Denetleme Kurulu da harekete geçirilecek.

Kadının güvencesi devlet olacak

• Aile Destekleri Sigortası Kanunu yürürlüğe konacak. Kadınlarımız aç ve açıkta kalmayacak. İnsan onuruna yakışan bir sosyal yardım sistemi kurulacak. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek… Bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek…

Savurganlığa son vereceğiz… İsraf olmayacak!

• Kamuda israfa son vereceğiz. İsrafı önleme Saray’dan başlayacak. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’ne taşınacak. 16 uçaklı bir Cumhurbaşkanı olmayacak. Devleti yöneten, israfı itibar olarak görmeyecek. Cumhurbaşkanı yaşayış tarzı itibariyle topluma örnek olacak… Hiç kimse unutmasın kişiler• partiler geçicidir, devlet bakidir…


Kamuda adam kayırma olmayacak

• Kamuya eleman alınırken torpil sona erecek, mülakat kalkacak. Eş•dost•akraba atamaları dönemi bitecek, saadet zinciri kırılacak, kamu yönetiminde liyakat esas olacak. Herkesin hakkı teslim edilecek… Devletin dini adalet olacak… Devlete nerede ihtiyaç varsa biz orada olacağız… İnsanı yaşat ki devlet yaşasın…

Akçeli işlere bulaşan, rüşvet alan bürokratlar görevden alınacak

• Rüşvet alan büyükelçiler, bürokratlar süratle görevlerinden alınacak… Rüşvetçiler büyükelçi, bürokrat olarak tayin edilemezler. Soyguncular, rüşvetçiler devleti, kurumları, makamları temsil edemezler…

4-5 yerden maaş alma dönemi bitecek

• Ballı maaşlar dönemi bitecek. Öyle 4 yerden 5 yerden maaş almalar bitecek… Yandaş dönemi bitecek, vatandaş dönemi başlayacak… Benim için yandaş değil, vatandaş önemli… Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen olacak…

Ekonomik ve sosyal konsey ilk toplantısını yapacak

• Ekonomik ve Sosyal Konsey aktif hale getirilecek. Saraydaki, kurumlardaki çetelerin değil, işçi memur, çiftçi, sanayici ve esnafın gerçek sorunları akılcı doğru ve adil politikalarla çözülecek… Devlet sağlıklı karar mekanizmaları üretmek zorundadır… Aklı ve bilimi iktidar yapacağız… Hiç kimse unutmasın bir ülke ya ilimle yönetilir ya zulümle yönetilir…

Tank Palet Pabrikası ordumuza teslim edilecek

• Katar ordusuna peşkeş çekilen Sakarya’daki Tank•Palet Fabrikası geri alınıp, şanlı ordumuza, Mehmetçiğimize iade edilecek.

Şehircilik ve Afet Yönetimi Bakanlığı kurulacak

• Kahramanmaraş merkezli depremlerde yetersizliği görülen afet yönetim sistemi, kurulacak Şehircilik ve Afet Yönetimi Bakanlığı bünyesinde yeniden yapılandırılacak. Kentsel dönüşümde merkezi idare ve yerel yönetimlerin tam uyumlu işbirliği için çalışma başlatacağız.

• Esnaf bakanlığı kurulacak

Ticaret Bakanlığı, ‘Esnaf ve Ticaret Bakanlığı’ olarak yeniden yapılandırılacak. Esnafın sahipsiz olmadığını herkes görecek, sırtlarındaki yükü kaldıracağız…

Esnafımızın faiz borçları silinecek

• Esnafın pandemi döneminde ve depremden etkilendiği illerde bankalardan aldığı kredilerin faizleri, Bağ•Kur ve vergi borçlarının faizleri silinecek, anapara ise makul ölçülerde taksite bağlanacak.

Kira stopaj vergisi sıfırlanacak

• Bir kararname ile esnafın kira stopaj vergisi sıfırlanacak.

Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı kurulacak

• Tarım ve Orman Bakanlığı, “Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı” adıyla yeniden yapılandırılacak. Yaşanan gıda enflasyonunun, pahalılığın önüne geçmek için acil eylem planı hazırlanacak.

“Piyasadaki yangına son vereceğiz”

Çiftçilerin ve balıkçıların kredi faizleri silinecek: Çiftçilerin bankalardan veya tarım kredi kooperatiflerinden aldıkları kredilerin faizleri sıfırlanacak, anapara ise ödeyebilecekleri şekilde taksite bağlanacak. Üretenin kazandığı bir Türkiye inşa edilecek…

• Fındık ve çay stratejik sektördür… Devlet, fındık üreticisi ile rekabet etmeyecek, uluslararası kartellerin üreticinin alın terini sömürmesine izin vermeyeceğiz.

• ÇAY-KUR’da soyguna son verilecek. ÇAY-KUR yeniden üretici dostu olacak. İşçilerin kadro sorunu çözülecek.

• Tarım Kanunu’nun 21’nci maddesi tam olarak uygulanacak, çiftçimiz milli gelirden alması gereken en az yüzde 1’lik desteği almaya başlayacak. “Çiftçimizin kanunen 2006 yılından beri hak edip de bir türlü alamadığı milli gelirden HAKLARI OLAN yüzde 1’lik refah payını ödemeye başlayacağız.”

Şehit yakınları ve gaziler için toplanan yardımlar hak sahiplerine teslim edilecek

• Beşiktaş’taki terör saldırısında (10 Aralık 2016) hayatını kaybeden 39 polis, 8 sivil toplam 47 şehidimiz ile 15 Temmuz şehit yakınları ve gaziler için vatandaştan toplanan paraların tamamı faizleri ile birlikte hak sahiplerine verilecek.

Süleyman Şah türbesi ilk kabrine geri getirilecek

• Hangi koşulda, bedeli ne olursa olsun; vatan topraklarına sahip çıkılacak, Süleyman Şah Türbesi vatan toprağına geri getirilerek, orada şanlı bayrağımız dalgalanacak…

Siyasi ahlak kanunu çıkarılacak


• Siyasi Ahlak Kanunu çıkarılacak… Siyaset kirlilikten arındırılacak. Beytülmale kirli ellerin uzanmasına izin verilmeyecek… 10 bin dolar rüşvet alan siyasetçi için adli sürecin başlatılması sağlanacak.

Son anket: Seçim ikinci tura kalırsa kim kazanır?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.