KONDA seçim anketi: Hangi aday önde?

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, KONDA Araştırma’nın nisanda düzenlediği iki anketin sonuçlarını ve hazırlanan rapordan bulguları paylaştı. İşte Konda seçim anketi sonuçları:

KONDA seçim anketi

KONDA seçim anketi açıklandı! Seçimlere 15 gün kaldı. Dört cumhurbaşkanı adayının yarışacağı seçimlerde, Meclis’te oluşacak tablonun da önemi var. Uzmanlar, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde Meclis’teki güç dağılımının yarışı önemli ölçüde etkileyeceğini düşünüyor.

Alçı’nın aktardığına göre KONDA biri 1-2 Nisan, diğeri 15-16 Nisan’da iki saha çalışması yürüttü.


Alçı bu çalışmaların kimin adına yapıldığı, kim / hangi parti / aday tarafından finanse edildiği, örneklem büyüklüğü, örneklem belirleme yöntemi, hata payı, kararsızların nasıl dağıtıldığı gibi bilgileri paylaşmadı.

KONDA’nın bu araştırmalar doğrultusunda 202 sayfalık rapor hazırladığını belirten Alçı, bunda AKP ve genel olarak cumhur ittifakı yükselirken, cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun oylarının arttığının belirtildiğini aktardı.

Rapora göre son üç aydır cumhur ittifakının oyları yüzde 45 bandında. Millet ittifakıysa yüzde 36-38 bandında hareket ediyor.

Konda seçim anketi

15-16 Nisan verilerine göre kararsızlar dağıtılınca sonuçlar şöyle:

 • AKP yüzde 36,2
 • CHP yüzde 24
 • İYİ Parti yüzde 13,7
 • HDP/Yeşil Sol yüzde 10,3
 • MHP yüzde 7,4
 • Diğer partiler yüzde 8,5

Alçı, TİP’in oylarını paylaşmasa da kararsızlar dağıtıldığında emek ve özgürlük ittifakının yüzde 12’ye ulaştığını belirtti. Buna göre TİP’in oyu yüzde 1,7 olarak hesaplanabilir. Yeniden Refah ve Memleket partilerinin oyları aktarılmadı.

İttifaklar:

Buna göre kararsızlar dağıtıldığında cumhur ittifakı yüzde 43,6, millet ittifakı yüzde 37,7.


Alçı, kararsızlar dağıtılmadan ittifakların oy oranını da aktardı:

 • Cumhur ittifakı yüzde 38
 • Millet ittifakı yüzde 32
 • Emek ve özgürlük ittifakı yüzde 10

Buna göre kararsızların dağıtılmadığı tabloda yüzde 20’lik bir dilim kalıyor. Alçı bu 20’lik dilimin kırılımını da aktarmadı.

Cumhurbaşkanlığı birinci tur:

Alçı, KONDA’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk tura dair anketinin sonuçlarını da paylaştı. Alçı bu anketin hangi tarihte düzenlendiğini belirtmedi.

konda anketi

Kararsızlar dağıtılmadan sonuçlar şöyle:

 • Kemal Kılıçdaroğlu: yüzde 39
 • Recep Tayyip Erdoğan: yüzde 39
 • Muharrem İnce: yüzde 7
 • Sinan Oğan: yüzde 2
 • Kararsızlar: yüzde 10
 • Oy kullanmayacak: yüzde 3

Alçı ilk turda kararsızlar dağıtılınca Erdoğan’ın yüzde 43, Kılıçdaroğlu’nın yüzde 42 seviyesinde olduğunu aktardı. Bu sonuçlara göre seçim ikinci tura kalıyor.

İkinci tur

Alçı, “İkinci tura Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu kalırsa oyunuzu kime verirsiniz” sorusuna hem 1-2 Nisan hem de 15-16 Nisan araştırmasında verilen cevapların aynı oranı işaret ettiğini kaydetti:

 • Kılıçdaroğlu yüzde 51
 • Erdoğan yüzde 49

KONDA müdürü: Erdoğan’ın kaybetme ihtimali yüksek


KONDA Araştırma Genel Müdürü Aydın Erdem nisan başında Diken‘e verdiği bir söyleşide ”(Cumhurbaşkanı Tayyip) Erdoğan’ın kaybetme ihtimali yüksek. Ancak muhalefet açısından ortada çantada keklik bir durum yok” demişti.

Seçim anketi: Kılıçdaroğlu ilk turda kazanmaya çok yakın!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.