Muhalefete alarm zilleri çaldırması gereken iki anket!

Murat Yetkin: Muhalefete alarm zilleri çaldırması gereken iki anket şirketinin araştırmasının sonuçları, sosyal medyadaki muhalif kullanıcıların ‘kazandık, bitti’ havasının tersini gösterir nitelikte!

Muhalefet anket

Gazeteci Murat Yetkin, Konda ve PanaromaTR’nin Mart ayı araştırmalarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 5 ila 6 puan önünde olduğunu gösteren araştırmayı yazdı. KONDA Araştırması, İyi Parti lideri Meral Akşener’in Altılı Masa’dan kalktığı hafta sonu, 4-5 Mart tarihlerinde yapıldı.

Yetkin’in kendi internet sitesinde kaleme aldığı yazısına taşıdığı, 10Haber‘in ulaştığı araştırmanın sonuçlarına göre; Cumhur İttifakı’nın oylarının Millet İttifakı’ndan 6-9 puan daha fazla olduğu görüldü.


Yetkin, konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı:

“10Haber, KONDA araştırmasının İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Altılı Masadan kalktığı hafta sonu, 4-5 Mart tarihlerinde yapıldığını aktarıyor; Akşener’in Masaya dönüp Kılıçdaroğlu’na destek verdiği tarihse 6 Mart. Yani toparlanma çabaları sonuca dahil olamamış. Dolayısıyla araştırma HDP öncülüğündeki Emek ve Özgürlük İttifakının Kılıçdaroğlu’na dolaylı destek ilan ettiği 22 Mart tarihinden önceki saha sonuçlarını veriyor.

10Haber’in aktardığına göre Panora araştırması ise HDP’nin kendi adayını çıkaracağı ve yüzde 5,3 oy alacağı, yine Masanın sarsıntı geçirdiği günlerde yapılan ankette Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’ye desteğin yüzde 12,9’a çıktığı sonucunu vermiş. KONDA araştırmasındaysa İnce’ye dair sonuç verilmemiş.


Bu handikapları akılda tutarak, KONDA geçtiğimiz günlerde aboneleriyle paylaştığı araştırma sonuçlarında Erdoğan’a desteğin yüzde 40, Kılıçdaroğlu’na desteğinse yüze 34 olduğunu söylemiş.

Panora da benzer sonuçlar vermiş: Erdoğan yüzde 41,2, Kılıçdaroğlu 36,7.

Ülkenin saygın araştırma kuruluşlarından ikisinin artırma sonuçlarının da hayli akışkan ve değil günden güne, saatten saate değişen siyasi dengelerle boğuştuğu ve bazı varsayımlarında yanıldığı görülüyor. Her ikisinde de kararsız oranlarının seçime bugün (1 Nisan) 43 gün kala kararsız olduğunu ya da oy kullanmayacağını beyan edenlerin oranının hayli yüksek olduğu anlaşılıyor.

Tekrar vurgulamalıyım ki varsayım hata paylarına rağmen, Cumhur İttifakının aldığı oylarının, evet deprem felaketine rağmen, milletvekili seçimlerinde de Millet İttifakının önüne geçtiği ortaya çıkmış her iki araştırmada da. Konda yüzde 43 Cumhur, yüzde 41 Millet vermiş; Panora ise yüzde 43 Cumhur, yüzde 37,9 Millet. Emek ve Özgürlük ittifakının yüzde 11 oy alçağı tahmini tutarsa Cumhur TBMM çoğunluğunu yitirebilir.”


Yazının tamamı: Yetkin Report

Kılıçdaroğlu seçimi 1. turda kazanır mı? 3 anket şirketi hemfikir!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.