Nisan kira artış oranı belli oldu

TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanan kira zam oranı belli oldu. TÜİK’in açıkladığı verilere göre Nisan kira artış oranı yüzde 70,20 oldu.

kira artış

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanan kira zam oranı, mart enflasyonunun açıklanmasıyla yüzde 70.20 oldu.

Ocak ayında 72,45 ile zirveyi gören oran şubat ayında 71,83’e düşmüştü.


Dükkan kira artışı yüzde 70,20

İş yerleri için bu ay yapılacak zamlarda en yüksek zam oranı yüzde 70,20 olarak uygulanabilecek.

TEMMUZ AYINA KADAR DEVAM EDECEK

Konut kiralarındaki fahiş fiyat artışlarını engellemek için Haziran 2022’de getirilen yüzde 25’lik tavan uygulaması temmuz ayına kadar devam edecek.

Yeni bir uygulama hayata geçirilmezse temmuz ayından itibaren konutlarda da zam oranı, TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanacak.

Konut ve iş yeri kira artış örnek hesaplama:

Konut:

Mevcut Kira Bedeli: 5.000,00 TL
Kira Artışı Yapılacak Ay: Nisan 2023
Yasal Kira Artış Oranı: %25 *
Kira Artış Tutarı: 1.250,00 TL
Aylık Yeni Kira Tutarı: 6.250,00 TL
Yıllık Yeni Kira Tutarı: 75.000,00 TL

* Borçlar Kanunu’na eklenen Geçici 1. Madde nedeniyle 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 (bu tarih dahil) tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde konut kiralarındaki artış oranı yasal olarak %25’ten fazla olamamaktadır.

İş yeri / dükkan:

Mevcut Kira Bedeli: 5.000,00 TL
Kira Artışı Yapılacak Ay: Nisan 2023
TÜFE Kira Artış Oranı: %70,2 **
Kira Artış Tutarı: 3.510,00 TL
Aylık Yeni Kira Tutarı: 8.510,00 TL
Yıllık Yeni Kira Tutarı: 102.120,00 TL


** Nisan 2023 döneminde yapılacak kira artışı için TÜİK‘in Mart 2023 TÜFE verisi kullanılmaktadır.

Nisan kira artış oranı hesaplama:

Kiracılar ‘Temmuz’ paniğinde: Yüzde 25 zam sınırı kalkınca ne olacak?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.