Seçim anketi: Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalıyor!

MetroPOLL Araştırma’nın Nisan ayının ilk seçim anketine göre cumhurbaşkanlığı seçiminde iki aday arasında az bir fark bulunuyor. Kılıçdaroğlu daha yüksek oy alsa da seçim ikinci tura kalıyor. Ankette Muharrem İnce’nin çekilmesi durumunda destekçilerinin hangi adaya oy verebileceği ve katılım oranına dair bilgiler de paylaşıldı.

Seçim anketi

MetroPOLL Araştırma Başkanı Özer Sencar, cumhurbaşkanlığı seçimleri için nisan ayı başında yapılan seçim anketi verilerini paylaştı.

Verilere göre, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan’ın 1,5 puan önünde yer alıyor ve anket sonuçlarına göre seçim ikinci tura kalacak gibi görünüyor.


Seçim anketi: 1. tur oy oranları

Ankete katılanlara “Cumhurbaşkanlığı seçiminde aşağıdaki adaylar kalırsa hangi adaya oy verirsiniz?” şeklinde sorular yöneltildi. Anket sonuçları şöyle:

birinci tur anketi

  • Kemal Kılıçdaroğlu: % 42,6
  • Recep Tayyip Erdoğan: % 41,1
  • Muharrem İnce: % 5
  • Sinan Oğan: % 2,2
  • Kararsız: % 4,4
  • Protesto oy: % 1,6
  • Cevap yok: % 3,1

Partilere göre adayların aldığı oy desteği:

Metropoll’ün Nisan araştırmasına göre Cumhurbaşkanlığı Seçiminin 1. Turunda adayların partilere göre alabileceği oy desteği:

partilere göre aday

Muharrem İnce adaylıktan çekilirse destekçileri nasıl davranır?

ince adaylıktan çekilirse

Seçime katılım oranı:

MetroPoll son araştırmasına göre 14 Mayıs seçimlerindeki katılım rekor seviyeye ulaşabilir.

seçim anketi katılım


Künye: Anket, 26 bölgeyi kapsayan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemiyle 1-3 Nisan 2023 tarihleri arasında 2.610 kişiyle gerçekleştirildi. Anketin hata payı +/- 1,88 olarak açıklandı.

Seçim anketi: İlk turda kazanan yok, ikinci turda büyük fark!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.