Yeni yapılan seçim anketi: Dikkat çeken düşüş!

Alf Araştırma şirketi, milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçim anketi sonuçlarını açıkladı. Ankete göre CHP oyları yüzde 30’un üzerine çıkarken AKP ise en çok oy kaybeden parti oldu.

seçim anketi

Alf Araştırma şirketi son milletvekilliği seçim anketi sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Anket 8 – 12 Nisan tarihlerinde, 26 ilde 2 bin 340 kişi ile görüşülerek yapıldı. Anket katılımcılarla yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi.

Milletvekili seçim anketi sonuçları:

Ankete göre oylarını en çok artıran parti CHP olurken, en çok oy kaybeden parti ise AKP oldu.


AKP: Yüzde 33,1

• AK Parti 2018 genel seçimlerinde yüzde 42,6 oy aldı. Ankete göre AK Parti bir önceki seçime göre 9,5 puan kaybetti.

CHP: Yüzde 30,2

• CHP bir önceki seçimde yüzde 22,6 oy aldı. Buna göre CHP oylarını 7,6 puan artırdı.

İYİ Parti: Yüzde 13,2

• İYİ Parti bir önceki yüzde 10 oy almıştı. Ankete göre İYİ Parti oylarını 3,2 puan artırdı.

HDP: Yüzde 10,1

• HDP bir önceki seçimde yüzde 11,7 oy aldı. Ankete göre HDP 1,6 puan oy kaybediyor.

MHP: Yüzde 6,6

• MHP bir önceki seçimde yüzde 11,1 oy aldı. Milliyetçi Hareket Partisi’ndeki oy kaybı, bir önceki seçime göre 4,4 puan olarak ölçüldü.


Memleket Partisi: Yüzde 4,3

• Muharrem İnce liderliğindeki Memleket Partisi seçime ilk kez girecek.

• Diğer partiler: Yüzde 2,5

İşte ALF Araştırma tarafından paylaşılan seçim anketi verileri:

alf seçim anketi

Not: Yukarıdaki sonuçlarda ‘Kararsızlar’ dağıtılmıştır.

  • Cumhur İttifakı oy oranı: yüzde 40 seviyesinde
  • Millet İttifakı oy oranı: yüzde 44’ün üzerinde

Cumhurbaşkanlığı seçim anketi:

Alf Araştırma son anket sonucunu açıkladı. Ankete göre Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 3,5 puan önünde yer alıyor. Muharrem İnce’nin oy oranı ise yüzde 6’yı geçti.

Son anket: Kılıçdaroğlu Erdoğan’ı geçti, İnce 6 puanın üzerinde

Anket sonuçlarına göre Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’a 3,5 puan fark atıyor. Ankette dikkat çeken başka bir detay ise Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin oy oranı oldu.

Anketin sonuçları şöyle:

  • Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 47,4
  • Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 43,9
  • Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: Yüzde 6,5
  • Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan: Yüzde 2,2

cumhurbaşkanı seçim anketi


Künye: Alf Araştırma Şirketi cumhurbaşkanlığı anketinin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Anket 8 – 12 Nisan tarihlerinde, 26 ilde 2 bin 340 kişi ile görüşülerek yapıldı. Anket katılımcılarla yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi.

Son anket: Seçim ikinci tura kalırsa kim kazanır?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.