Ali Babacan: Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın beraberce uzlaşmadığı bir konuda anayasa değişikliği mümkün değil

Ali Babacan: Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın beraberce uzlaşmadığı bir konuda anayasa değişikliği mümkün görünmüyor. Eğer Cumhur İttifakı Anayasa değişikliği konusunda ‘Gelin beraber çalışalım’ derse ona da hazırız. Biz onlara da gelin beraber çalışalım deriz.

Ali Babacan

Video aşağıda – Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Mustafa Yılmaz’ın sunduğu Seçim Özel’de seçime yönelik değerlendirmelerde bulundu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Cumhur İttifakı ile ilgili bir açıklamasında şu ifadeleri kullandı;


• Önümüzdeki meclis aritmetiği anayasanın ancak Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı’nın beraber çalışırsa değişeceğini bize söylüyor. Yani Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın beraberce uzlaşmadığı bir konuda anayasa değişikliği mümkün görünmüyor. Şu an Meclis’in tablosu bize bunu söylüyor. Yani Anayasa’da herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsanız oturup tam mutabakat aramanız lazım.

• Bizim bu anayasa değişiklik önerimiz çok önemli bir referans metin. Burada önerdiğimiz değişikliklerle alakalı dikkat ederseniz iktidar tarafından da öyle çok ciddi eleştiri gelmedi.

• Dolayısıyla biz şu noktadayız. Eğer Cumhur İttifakı Anayasa değişikliğiyle alakalı herhangi bir noktada gelin beraber çalışalım derse çalışmaya hazırız. Biz onlara da gelin beraber çalışalım deriz. Bizim uzlaşarak hazırladığımız 84 maddeden diyelim ki 50 tanesinde uzlaşabiliriz.

• Parlamenter sistem de önemli ama mevcut sistemi de rehabilite edebiliriz. Güçler ayrılığı daha iyi hale getirilebilir.


Programın tamamı:

Gündem


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.