Sürücüsüz araçlar trafik sorununu bitirebilir mi?

Sürücüsüz araçların trafik sorunu için çözüm olacağını düşünüyorsanız bir daha düşünün. San Francisco’da yaşananlar bunun tam tersini söylüyor!

sürücüsüz araçlar

Bir NBC News haberi, 2022’de San Fransico’da taksi hizmetleri sunma izni alan GM Cruise ve Google Waymo‘nun sürücüsüz araçlarının şehirde her gün üç 911 (acil yardım) aramasından sorumlu olduğunu söylüyor. Haber, araçların inşaat veya acil durum araçlarından gelen kırmızı ışıklarla karşılaştıklarında tamamen durarak trafik sıkışıklığına yol açabildiklerini söylüyor.

“Sürücüsüz araçlar yaygın kullanıma hazır değil”

Bu durum, özellikle şehrin itfaiye departmanı ve acil yardım ekipleri için büyük bir problem olabiliyor. Bir itfaiye şefi, her gün sürücüsüz araçları içeren en az bir olay gördüğünü söylüyor. İtfaiye Departmanı tarafından sunulan diğer raporlar arasında aktif yangın mahaline doğru giden ve hortumların üzerinden geçen otonom araçlar yer alıyor.


Başka bir rapor, itfaiyecilerin bu araçlardan birini durdurmak için camlarını kırmak zorunda kaldığını iddia ediyor. Görüşülen itfaiye şefi, bu araçların “yaygın kullanım için hazır olduğuna” inanmadığını belirtti.

google waymo

Eyalet düzeyinde alınan ve San Francisco şehrinin sürücüsüz araçları düzenlemesine izin vermeyen özel kurallar sebebiyle, şehrin yerel Ulaştırma Departmanı’nın bu araçları kontrol etmek için Google veya GM şirketleri üzerinde fazla bir gücü bulunmuyor.

Waymo’nun baş güvenlik sorumlusu Mauricio Pena, bunların “çok seyrek meydana gelen olaylar” olduğunu iddia ederken, şehrin şu anda sürücüsüz araçlarla ilgili günde üç 911 çağrısı aldığına işaret edildiğinde, bu sayıyı “nadir olaylar” olarak tanımlamasının sebebinin “kat ettikleri kilometre miktarına ve günlük olarak karşılaşılan acil durum çağrısı sayısına göre” olduğunu belirtiyor.

Mevcut sayının 10 katına çıkaracaklar

Ayrıca Pena, bu yaz San Francisco caddelerindeki Waymo araçlarının sayısını mevcut sayının 10 katına çıkarmayı planladıklarını da söyledi. Şehrin ulaşım müdürü Jeffrey Tumlin ise bu karardan memnun gözükmüyor ve Waymo’nun planını gerçekleştirmesi durumunda, “trafik sıkışıklığı üzerinde dramatik bir etkisi olacağını” söylüyor.


Kaynak: CHIP

Dünyanın en büyük denizaltı laboratuvarı inşa edilecek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.