Evlenmenin maliyeti en az 400 bin lira!

Evlenmenin maliyeti araştırmasından çıkan sonuçlar, yeni evlenecek çiftleri kara kara düşündürecek türden! İşte kalem kalem ortalama fiyatlar…

Evlenmenin maliyeti

Yaz geldi, düğün sezonu açıldı. Türkiye’de her yıl yarım milyonun üzerinde çift evleniyor. Bunların çok büyük kısmı da düğün için Haziran-Eylül ayları arasındaki dönemi tercih ediyor.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com, önceki yıl başlattığı “Evlilik Maliyeti Fiyat Araştırmasını” bu yıl da tekrarladı.


İşte kalem kalem evlenmenin maliyeti:

Avantajix’in araştırmalarına göre, önceki yıl 90 bin TL olan evlenmenin başlıca masraf kalemleri olan düğün, çeyiz, takı, ev eşyalarının maliyeti 400 bin TL’ye yaklaştı.

Yeni evlenecek çiftleri en çok zorlayan masrafların başında salon kiraları geliyor. 300 kişilik bir organizasyon için kuru pasta ve meşrubat ikramından oluşan en basit düğün bile 50 bin TL’den başlıyor. Düğünün yemekli olması halinde bu rakam seçilen menüye de bağlı olarak 150 bin TL’yi rahatlıkla geçiyor.

Mobilya ve elektronik 180 bin TL

Sıfırdan ev kurmak zorunda olan çiftlerin bütçesini alt üst eden bir başka kalem ise mobilya oluyor. Geçen yıla göre fiyatların oldukça arttığı sektörde ortalama kalitedeki salon, oturma, yatak odası takımları ve aksesuarlarının toplam fiyatı 120 bin TL’den başlıyor.

Fiyatları geçen yıla göre katlanan televizyon, bilgisayar, buzdolabı, çamaşır-bulaşık makinesi, ocak, fırın, ütü, süpürgeden oluşan beyaz ve elektronik eşyaların ortalama fiyatı da en düşük etiketli ürünler tercih edilse bile 60 bin TL’yi buluyor.

4 bilezik 60 bin TL

Perdeler, halılar, yemek takımları, tabak, bardak, çanak, küçük ev aletleri… İsimleri gibi küçük ayrıntı gibi gözükse de 50-55 bin TL’yi bulan toplam fiyatları ile bütçeyi derinden sarsıyor.


Gelinlik, damatlık, fotoğraf ve video çekimleri, gelin arabası süslemesi, depozito dahil ilk ev kirası da 50 bin lirayı bulan masrafıyla evlenecek çiftlerin ve ailelerin cüzdanlarını ciddi şekilde hırpalıyor.

Düğünlerin olmazsa olmazı takıda ise harcanacak paranın sınırı yok. Bir iki bilezikle evlenen de var, milyonlarca liralık takılarla evlenen de. İnce bileziklerin fiyatları 15 bin lira. Kız ve erkek tarafının ikişer bilezik takması halinde bile takının maliyeti 60 bin liradan başlıyor.

600 bin çiftin evlenmesi bekleniyor

Avantajix.com dijital pazarlama direktörü Sevda Köseibiş, 2021’de 561 bin 710, geçen yıl da 574 bin 358 çiftin evlendiğini hatırlatarak, “Bu yıl da 600 bin çiftin evlenmesi bekleniyor. Düğün sektöründe artan fiyatlar aileleri çok büyük borç yüküne sokuyor. Birçok kalemi zorunlu olarak yeni evlenecek çiftler üstleniyor. Aileler ve çiftler maliyetleri düşürebilmek için yollar arıyor. Eşyaları spot piyasadan ya da ikinci el almak, internetten alışveriş, tasarruf yöntemlerinin başında geliyor” dedi.

Beyaz eşya, giyim sektörünü geride bıraktı!

Özellikle aile bütçelerinin en fazla etkilendiği mobilya ve elektrik-elektronik eşya kategorilerinde online satışlarda ciddi bir yükselişin söz konusu olduğunu vurgulayan Köseibiş, “Geçen yıl beyaz eşya ve küçük ev aletleri 96,7 milyar TL’lik işlem hacmi ile giyim sektörünü bile geride bırakarak e-ticarette en yüksek pazar payına sahip sektör konumuna yükseldi. Elektronik ise 54 milyar liralık giyim sektörünün ardından 45,9 milyar TL işlem hacmi ile üçüncü sırada yer alıyor” diye konuştu.

İnternet alışverişinde yüzde 20-30 tasarruf

Düğün alışverişlerini internet üzerinden yaparak ciddi miktarlarda tasarruf edebilmenin mümkün olduğunun atını çizen Sevda Köseibiş şunları söyledi:


“Son dönemlerde fiyatlar oldukça oynak. Aynı ürün farklı mağazalarda çok değişik fiyatlara satılabiliyor. İndirimdeki, kampanyalı ürünleri dükkân dükkân gezseniz de bulamıyorsunuz. Aradığınız ürünün en uygun fiyatlısı yakın çevrenizdeki bir dükkânda değil de bir başka semtte, hatta bir başka ilde olabiliyor. Dijital alışverişte, karşılaştırma sitelerini kullanarak her ürünün en uygun fiyatlısına birkaç saniyede ulaşabilirsiniz. Alışverişe nakit para ödeyen siteler kullanıldığında alışveriş çok daha cazip hale gelebiliyor. İnternetten alışverişte nakliye bedeli ödenmemesi de ayrıca bir avantaj. Araştırmalarımızda yeni ev kurmak için alışverişleri internetten yapanların yüzde 20-30 tasarruf etmesinin mümkün olduğunu tespit ettik.”

Evlilik kredisi: 150 bin TL faizsiz kredi başvuru şartları


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.