Güneş gözlüğü nasıl seçilmeli?

Güneş gözlüğü seçimnde nelere dikkat edilmeli? Cam renkleri ne işe yarar? Gözlüğün %100 UVA ve UVB blokaj özelliğine sahip olup olmadığına dikkat etmek önemli.

güneş gözlüğü seçimi

Yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber güneş ışınları da her geçen gün etkisini artırıyor. Güneşten korunma ihtiyacının yükseldiği bu dönemde güneş gözlüğü seçimi de önem kazanıyor. Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu güneş gözlüğü seçimi hakkında önemli uyarılarda bulundu.

“Pahalı gözlük kaliteli demek değildir” diyen Nefesoğlu, aksesuar konusunda fazla alternatif olması amacıyla rastgele satın alınan güneş gözlüklerinin göz sağlığını alt üst ettiğini vurguluyor. İşte Opr. Dr. Nefesoğlu’nun uyarıları:


Gözlük seçerken blokaj derecesine dikkat

Güneşin yaydığı UV radyasyonu insan gözleri tarafından algılanamayacak kadar yüksek seviyelerde olabilir. Bu radyasyonların küçük dozlarda ciltte D vitamini oluşumuna yardımcı olduğu bilinmektedir. Ancak, yüksek dozlar halinde UV radyasyonu ciltte yanıklara ve hatta kansere neden olabileceği gibi gözlere de ciddi zararlar verebilir.

Güneş gözlükleri, UV radyasyonunu engelleyerek gözlerinizi bu zararlı etkilerden koruyabilir. Ancak, doğru bir güneş gözlüğü seçmek için gözlüğün yüzde 100 UVA ve UVB blokaj özelliğine sahip olup olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bu özellikleri kontrol etmeden alacağınız güneş gözlükleri, UV radyasyonuna karşı yeterli koruma sağlamayabilir ve gözlerinize zarar verebilir.

optik

Göz sağlığınız için doğru seçim önemli

Güneş gözlükleri, sadece stil sahibi olmak için kullanılan bir aksesuar değildir. Doğru seçilmemiş güneş gözlükleri, göz sağlığı açısından ciddi sorunlara yol açabilir. Yüksek doz UV ışığına maruz kalmak, gözlerde basit kızarıklıklardan kornea üzerinde damarsal tümörlere, katarakta, retinada hasara hatta tümör oluşumuna kadar birçok rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca, güneş ışınları ciltte erken yaşlanmaya ve göz etrafındaki kırışıklıkları arttırmaya da neden olabilir. Gözleri güneşin zararlı etkilerinden korumak için uygun özellikteki gözlüklerle dışarı çıkmak önemlidir.

Özellikle yaz aylarında UVA ve UVB radyasyonunun diğer aylara oranla 3 kat daha fazla olduğu düşünüldüğünde, plajda ve denizde, çeşitli sporlar yapılan yüksek rakımlı yerlerde ve ışık hassasiyetini arttıran ilaçların kullanıldığı durumlarda güneş gözlükleri kullanımı daha da önem kazanmaktadır. Unutmayın, göz sağlığı her şeyden önemlidir.


women sunglasses

Yüksek ışık bulunan her yerde kullanın

Göz sağlığı için önemli bir hatırlatma: Güneş gözlüğü, sadece güneşli havalarda değil, yüksek ışık seviyeleri bulunan her ortamda kullanılmalıdır. Elektrik kaynakları, solaryum yatakları, karlı araziler ve güneş tutulması gibi durumlarda doğrudan ışığa bakmak, gözlerde ciddi ağrılı kornea hasarlarına (fotokeratit) neden olabilir. Ayrıca, bu ışıklar, retina özellikle sarı nokta üzerinde etki sağlayarak kalıcı görme hasarına yol açabilir. Göz sağlığınız için, güneş gözlüğü kullanımını sadece güneşli havalarda sınırlamayın.

Güneş gözlüğü kullanmak çocuklar için de önemli

Güneş ışığı, özellikle erken yaşta ortaya çıkan alerjilerin en önemli faktörlerinden biridir. Bu nedenle güneş gözlüğü kullanımı, çocuklar için de büyük önem taşır. Eğer çevrede güneşe karşı alerji mevcutsa, güneş gözlüğünün yanı sıra şapka kullanımı da önerilir.

Ucuz gözlükler zarar verebilir

Ucuz güneş gözlükleri kullanmak yerine hiç gözlük takmamak daha iyidir. Çünkü UV koruması zayıf olan gözlükler, gözde hasar riskini artırabilir. Özellikle katarakt ameliyatı geçirmiş kişilerde, düşük kaliteli gözlüklerin kullanımı ciddi hasarlara yol açabilir. Ayrıca, kalitesiz camlar görme kalitesini de olumsuz etkiler. Dolayısıyla, gözlük camı ne kadar kaliteliyse, görme kalitesi de o kadar yüksek olur.

erkek kadın gözlük

Fiyat kaliteyi garanti etmez

Gözlüklerin kalitesi, imal edildiği ülke veya fiyatı ile tespit edilemez. Gözlüklerin UV koruma derecesi, camın koyuluğu ve UV için yapılan kaplaması gibi faktörler kaliteyi belirler. Kaplamalı plastik gözlükler %88, polikarbonat camları olan gözlükler ise %100 oranında UV blokajı yapar. Ucuz gözlük camları genellikle triasetat maddesinden yapılmıştır ve UV blokajı yüzde 40 civarındadır. Ayrıca, Gözlüklerin kalitesi, camlarının blokaj derecesi ve gözünüzdeki konforu ve görme kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kaliteli bir gözlük seçmek, göz sağlığınız için oldukça önemlidir.

Cam rengi etkili değildir

Gözlük camının rengi, tamamen kişisel tercihlere göre belirlenir. Ancak bazı renkler, ışık algısı ve kontrastında değişiklik yapabilir. Nötral yoğunluktaki gri lensler biraz daha koyu gösterse de renk algısını değiştirmezler.

erkek güneş gözlüğü


En ideal lens rengi gri ve yeşilin kombinasyonu olan G15 olarak adlandırılan renktir. Amber-yeşil-gri gibi cam renkleri ışığı daha fazla bloke etmez, fakat kontrastı artırabilir. Bu nedenle tenis, golf, beyzbol gibi spor dallarıyla ilgilenen kişiler bu renkleri tercih edebilir. Koyu yeşil veya kahverengi lensler ise, polarize olursa en ideal görüntüyü sağlayacaktır.

İşte iyi bir güneş gözlüğü seçimi için bazı ipuçları:

  • İlk olarak, güneş gözlüğünün %100 UV blokajı sağladığından emin olunmalıdır. Bu, gözlerinizi zararlı UV ışınlarından koruyacak ve gelecekte ciddi göz sorunlarına yol açabilecek hasarları önleyecektir.
  • Güneş gözlüğünün geniş çerçeveli olması tercih edilir, çünkü bu şekilde göz çevresini daha iyi sarması ve güneş ışığından daha fazla koruması mümkün olur.
  • Koyu camlar güneş ışınlarından daha fazla koruma sağladığı düşüncesi doğru değildir. Aslında, yeterli koruma özelliğine sahip herhangi bir renkteki cam seçilebilir.
  • Gözlük fiyatı, gözlük camının kalitesiyle her zaman doğru orantılı değildir. Çok ucuz bir gözlük de iyi bir UV koruması içeriyorsa güvenle kullanılabilir. Ayrıca, pahalı bir gözlük her zaman kaliteli olmayabilir.
  • Son olarak, güvenilir optik mağazalardan bilinen markaların satıldığı gözlükler tercih edilmelidir. Bu mağazalar, gözlüklerin kalitesi, UV koruması ve konforu gibi faktörler konusunda daha fazla bilgi ve yardım sağlayabilirler.

Gözlük camı seçiminde püf noktalar: Nelere dikkat edilmeli?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.