Kadınlarda saç dökülmesi için öneriler

Çeşitli hormonal nedenler, bilinçsiz diyetler, stres, hamilelik, sık kuaför uygulamaları gibi durumlar kadınlarda saç dökülmesi sorunlarına neden oluyor. Uzmanlar ise kadınlarda meydana gelen dökülmelerin sonucunda onarımların erkeklere nazaran daha zor gerçekleştiğini belirtiyor ve her vaka için saç ekiminin uygun olmadığını ifade ediyor.

Kadınlarda saç dökülmesi

Kadınlarda meydana gelen saç dökülmesi sorunlarına yönelik son dönemde yapılan işlemlere dair bilgisine başvurduğumuz Trawellmed Saç Sağlığı ve Saç Ekimi Kliniği yöneticisi Songül Alcı, “Kadınlar günümüz estetik çözümleri ile pek çok soruna çare bulabilirken saç sorunu hala tam olarak çözülebilmiş değil.

Kadınlarda saç dökülmesi ve saç çizgisinin yavaş yavaş genişlemesi mutsuzluk yaratıyor. Bilinçsiz diyetlerle zayıflama çabaları, hormonal sorunlar, demir eksikliği, hamilelik, şehir hayatı, iş stresi, boşanma, sık kuaför uygulamaları, sık boyama, saçları ile aşırı oynama, sac uzatma nedeni ile takılan klipsler, eklenen saçlar derken saclar devamlı travmaya maruz kalıyor. Sonuç olarak da bu travmalara maruz kalan ve hasar alan saçları, seyreklikleri onarmak kadınlarda erkeklere nazar daha zor gerçekleşiyor.” dedi.


Kadınlarda kaybedilmiş saçlar çoğu durumda geri yerine konulamıyor.

Saç ekim işlemlerinin her saç dökülmesinde uygulanamayacağını ifade eden Songül Alcı,Her saç seyrekliği ve her saç dökülme tipi saç ekimi yapmak için uygun olmayabiliyor. Kadınlar sadece erkek tipi dökülme ve menopoz sonrası dökülmelerde ya da saçlı bölgede yara izleri gibi durumlarda saç ektirebiliyor.

Bundan dolayı kadınların saç dökülmesi sorunu yaşamaları durumunda ilk yapmaları gereken şey bir dermatolog hekimine başvurmak olmalıdır. Burada yapılacak bir seri tahlil ile saç dökülme nedeni tespit edilerek buna göre doktorları tarafından bir tedavi planı izlenecektir. Duruma göre belki bir diyetisyen, belki jinekolog, belki endokronoloji bölümüne yönlendirilecektir hastalar.


Saç ekimi için uygun olanlar da yine dermatolog hekim tarafından saç ekim kliniklerine yönlendirilecektir. Saç ekimi için uygun aday olanlar, yani iki kulak arası mesafede arka bölgede saçları sık ve sağlıklı olan kişiler saç ekimi yaptırabilir. Bu vakalar iyi de sonuca ulaşabilirler. Saçlar uzunken de artık saç ekimi yapılabiliyor. Üçüncü gün saçlar yıkayıp işe gidilebiliyor.” Şeklinde konuştu.

Saç seyrekliğinde birinci maddenin var olan saçları korumak olduğunu ifade eden Alçı, “İkinci basamak seyreklikler için de son dönemde en sık yapılan işlemlerden biri de saç pigmentasyonu, saç efekti ya da saç gölgelendirme olarak da bilinen işlemlerdir. Bu işlem hem erkek hem de kadında saç seyrekliklerinde, saç ekim düşünülmediği ve yapılamayacağı durumlarda, saç ekimini ertelemek için başvurulan bir işlemdir. Kadınların kalıcı makyaj olarak kaş seyrekliklerinde, dudak renklendirmede, kirpik dibi eyeliner uygulamalarında aslında çok yabancı olmadıkları ve 3-5 yıl kalıcılığı olan bu işlem oldukça rahat ettiriyor.


İşlem sırasında ağrı, acı hissedilmiyor. Seyrek bölgenin genişliğine göre işlem 2-4 saat arasında sürüyor. Belki kalıcılığı arttırmak için ihtiyaç duyulduğunda üzerinden tekrar geçilebiliyor. Erkeklerin de artık sıklıkla tercih ettiği bir yöntem haline gelen saç pigmentasyonu, son zamanların en revaçta işlemi. Burada önemli bir ayrıntının da altını çizmek gerekir. Pigmentasyon yaptırdığınız boyanın markası önemli, her yere pigmentasyon ve kalıcı makyaj yaptırılmaması gerekir.” açıklamalarında bulundu.

Yazın saçınızı koruyacak 6 altın ipucu!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.