Otel doluluk oranları neden düştü? Bakan Ersoy açıkladı

Turistlerin kalış süresindeki düşüşe ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Ersoy, sebepleri; deprem, seçim, serin havalar ve Rusların satın aldıkları konutları kiralaması olarak sıraladı.

otel doluluk oranları

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ikinci çeyrek turizm istatistiklerini açıkladığı basın toplantısında, turistlerin kalış sürelerindeki düşüşün nedenlerine de değindi.

2022’in ilk 6 ayında %10,5 olan kalış süresinin 2023’ün ilk 6 ayında 9.9’a gerilediğini belirten Ersoy, sebeplerini şöyle açıkladı:


“Deprem sonrasındaki seçim sürecinin olumsuz etkileri tam da bizim oteller için olan döneme denk geldi. Serin havaların temmuz sonuna kadar uzaması. Başta Rusya ve Rusça konuşan vatandaşların geçmiş yıllarda konut alımlarının ve aldıkları konutlarda otel yerine kalmaları. Hatta yurtdışındaki turistlere evlerini kiralamaları. Turist geçen sene 14 gece kaldığı yerde, bu sene 10 gece kalmış. Ya da geçen sene 5 yıldızlı otelde kalıyorsa bu sene 4 yıldızlı otelde kalmış.”

Çözüm pazar çeşitliliğin artırmak ve tanıtım

Ersoy çözüm yolu olarak da pazar çeşitliliğinin geliştirilmek olarak göstererek şöyle devam etti:

“En önemli şey pazar çeşitlemesi. Türkiye son 5 yılda çok fazla çalışma yapıyor. Ürün çeşitlemesine, gastronomi, sağlık, eğitim, doğa, kültür ürünlerinin ön plana çıktığı tanıtımlar yapıyoruz. Tüm bu çeşitlemede başarılı olmak için etkili bir tanıtım gerçekleştiriyoruz. Türkiye, 200 ülkede tanıtım yapıyor. İlk 20’ye giremeyen Türkiye, son 5 yıllık dönemde ilk 2’ye kadar yükseldi.”


NE OLMUŞTU?


Türkiye’de oteller beklenen doluluk oranlarını yakalayamadı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre 60 milyon yabancı turist hedefi doğrultusunda ilerleme kaydedilse de otellerde beklenen doluluk oranları yakalanamadı.

Bu sezon otellerde fiyatlar yerli turistin bütçesini aştı. Tatil planını değiştiren yerli turist ya çadır tatiline ya da alternatif tatillere yöneldi. Yurt dışı tatili de Türkiye’den daha uygun fiyata gelince yerli turist otelleri rafa kaldırdı.

Turistler yönünü alternatif ülkelere çevirdi

Akdeniz’deki otellerin doluluk ortalamasının yüzde 70, Ege’de ise yüzde 60’larda kaldığını anlatan turizmciler, “Bu yıl oteller fiyatlarını euro ve dolar bazında yüzde 60 artırdı. Bizim rakibimiz olan ülkelere göre Türkiye’nin fiyatı yüksek kalınca turistler yönünü alternatif ülkelere çevirdi. Rusya, Ukrayna ve İngiltere gibi kaynak pazarlarımızdan gelen turistler ülkemizden ev satın aldı ya da kiralama yaptı. Sınırdan giren turist sayısında artış olsa da bu otellere yansımadı, oda doluluklarında sıkıntılar başladı.” diye özetledi.

BDDK’dan kredi kartı ile yurt dışı tatil harcamalarına taksit yasağı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartıyla taksitli harcamalara yönelik yeni kararlar aldı. BDDK, kredi kartlarında havayolu, seyahat ve konaklama ile ilgili yurt dışı harcamalarda taksitlendirmeyi yasakladı. Bu uygulama Türklerin yurt dışı yerine yurt içi tatili tercih etmesi için bir düzenleme olarak yorumlandı.

Airbnb vergisi


Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, evlerini günübirlik olarak kiralayanların da vergi ödeyeceğini söyledi. “Sektörde Airbnb olarak tarif ediliyor ama biz aslında günübirlik kullanım diyoruz buna” ifadelerini kullanan Ersoy, “Bu tarz evlere açıkçası bakanlığımız bir mevzuat çalışması başlattı. Yıl sonuna kadar da hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

Kalite yerlerde: Antalya’da her şey dahil otelde kalan Rus turistin odasından çıkanlar böyle görüntülendi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.