Sosyal medya pazarlaması: Facebook, Twitter, TikTok’ta nasıl reklam verilir?

Uygulamalar için sosyal medya pazarlaması neden önemli? Sosyal medya pazarlaması: Facebook, Twitter, TikTok ve Reddit’te nasıl reklam verilir? Adım adım sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur?

Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, uygulama pazarlamacılarının kazançlı bir dijital kullanıcı tabanından yararlanmasına, hedef kitleleriyle bağlantı kurmasına ve uygulamanın benimsenmesini ve katılımını artırmasına olanak tanır. Etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, çeşitli reklam biçimlerinde ve organik katılımlarda belirli demografiye, ilgi alanlarına ve kullanıcı davranışlarına göre uyarlanmış, hedeflenmiş ve kişiselleştirilmiş kampanyalar sağlayacaktır.

Boş zamanlarını sosyal medyada geçirmeyi seçen bu kadar çok kullanıcıyla, aktif bir kitleyle etkileşim kurmak için her zamankinden daha fazla fırsatınız var. Ayrıca, sosyal medyada bir uygulamanın pazarlanması, özellikle genç nesiller olmak üzere tüketiciler için marka keşfi ve araştırmasında giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Google’ın dahili verileri, 2022 yılına kadar gençlerin yaklaşık %40’ının arama motorlarından önce sosyal ağlara yöneldiğini gösteriyor.


Sosyal medya pazarlamasının faydaları nelerdir?

Etkileyici içerik, etkileyici işbirlikleri ve etkileşimli reklamlar, sosyal medya pazarlamasının aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantajını sağlar:

 • Geniş ve çeşitli bir kitleye ulaşmak.
 • Marka bilinirliğini ve görünürlüğünü arttırmak.
 • Kampanya optimizasyonu ve iyileştirilmiş yatırım getirisi (YG) için analizlere erişim .
 • Esnek bütçelerle uygun maliyetli reklamcılık elde etmek.
 • Organik sosyal medya etkileşimleri yoluyla sadık bir topluluk oluşturmak.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanma.
 • Viral pazarlama için fırsatlar yaratmak.

Adım adım sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur?

Bu pazarlama kanallarını ele geçirmeden önce, nasıl ve neden bir sosyal medya varlığı oluşturmak istediğinizi bilmelisiniz. Aşağıdaki adımlardan geçerek iyi tanımlanmış bir sosyal medya stratejisi oluşturabilirsiniz:

 1. İzlenecek sosyal medya KPI’larınızı tanımlayın: Bir kampanya başlatmadan önce sosyal medyadaki amacınızı tanımlamanız çok önemlidir. Markanızı tanıtmak, aktif bir topluluk oluşturmak veya müşteri adayları oluşturmak mı istiyorsunuz?

Bu hedefler kapsamında sosyal medya için birkaç KPI, uygulama yükleme hacmi, yükleme başına maliyet (CPI), etkileşimler (beğeniler, yorumlar, paylaşımlar vb.), tıklama oranı (TO), oturum hacmi veya oturum uzunluğu, uygulama satın almaları veya sosyal medya aracılığıyla edinilen uygulama kullanıcılarının elde tutma oranı.

 1. Hedef kitle segmentasyonu: Genel stratejinizi netleştirmeye yardımcı olacak pazarlama personeli oluşturun. Kişilerin zamanla gelişmeye devam edeceğini unutmayın. En iyi sonuçlar için segmentlerinizi yeni verilere dayalı olarak sürekli olarak hassaslaştırın.
 2. Değeri sosyal medya içerik planınıza katın: Organik ve ücretli tüm içeriğinizin özüne amaç ve niyet atayın. Paylaşmayı planladığınız içeriğin, yalnızca uygulamanız için değil, hedef kitleniz için nasıl faydalı ve ilgi çekici olacağını düşünün. Mobil içerik pazarlamanızın değeri , uygulamanızın hizmetlerine ek olmalıdır . Sosyal medya planınız için, her bir sütunun farklı bir değeri, amacı, konuyu veya temayı temsil edeceği içerik sütunları oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Örneğin, bir kullanıcının Pokemon GO oynamayı sevmesi, o oyunu Facebook’ta takip etmesi gerektiği anlamına gelmez. Bununla birlikte, kullanıcı Facebook sayfasının güncellemeler, ipuçları, etkinlikler ve yarışmalar gibi ek değerler sağladığını görebilirse, “beğen” düğmesine basmaya ve bu toplulukla etkileşime geçmeye teşvik edilir.

 1. Stratejiyi kanala göre farklılaştırın: Biçim, kullanım eğilimleri, kitle ve amaç açısından hiçbir iki sosyal medya kanalı aynı olmadığından, her uygulama için benzersiz bir stratejiye ihtiyacınız vardır. Örneğin, bir markanın Snapchat’i kullanma şekli, yine Twitter stratejisinden farklı olması gereken LinkedIn’deki varlığından kesinlikle farklı olmalıdır. Bu zaman alıcıdır, ancak kaynak yatırımına değer.

Reklam vermek için en iyi sosyal medya uygulamalarından birkaçı

Reklam yatırımlarını birden çok platforma yaymak, pazarlamacıların daha geniş bir potansiyel kullanıcı yelpazesine ulaşmasını sağlar. Her sosyal medya platformu, pazarlamacıların kampanyalarını etkili bir şekilde uyarlamasına olanak tanıyan benzersiz özelliklere, demografiye ve kullanıcı davranışlarına sahiptir.

Pazarlamacılar, reklam harcamalarını çeşitlendirerek , erişim, etkileşim ve dönüşüm oranlarını optimize ederek çeşitli kanalların güçlü yanlarından yararlanabilir. Tek bir platforma aşırı güvenme riskini azaltmaya yardımcı olur ve hangi kanalların en yüksek getiriyi sağladığına dair değerli bilgiler sağlar.

Başlamak için birkaç önemli kanalı özetledik.

Facebook reklamları nasıl oluşturulur?

facebook reklam

Facebook, Ocak 2023’te dünya genelinde aylık 2,96 milyar aktif kullanıcıyla en çok kullanılan sosyal medya platformu olmaya devam ediyor. Ayrıca, Facebook kullanıcılarının %98,5’i platforma cep telefonu aracılığıyla erişiyor.

Kampanyanızın uygulama yüklemeleri veya bağlantı tıklamaları üzerinden etkinlikler (hedeflerden birini veya her ikisini birden seçeceksiniz) için optimize edilmesi amacıyla uygulamanızı Meta for Developer‘a kaydedebileceğiniz Facebook for Business’ı ziyaret ederek Facebook reklamları oluşturun. Ardından, uygulama tanıtım amacına sahip reklamları etkili bir şekilde oluşturabilirsiniz .


Kampanyanızı oluşturmadan önce otomatik veya manuel bir kampanya kurulumu seçeceksiniz. Her iki seçenek de SKAdNetwork ölçümü için Facebook’un iOS 14.5+ kampanya özelliğini açmanıza izin verirken , manuel Uygulama Reklamları seçeneği de seçmeli harcama limiti, A/B testi ve kampanya bütçesi optimizasyonu özellikleri sağlar.

Bir kampanya için ayrı reklamlar oluştururken, uygulamanızın içinde (etkinlik KPI’ları için kullanışlıdır) ertelenmiş bir derin bağlantı veya bir uygulama mağazasında ürün sayfanızın özel bir sürümü seçebilirsiniz. Alternatif olarak, izleyicileri uygulamanızın (özellikle oyun uygulamalarında popüler olan) bir anlık deneyimine veya oynanabilir bir demosuna göndermeyi seçebilirsiniz. Varlık(lar)ınız için bir resim veya videodan veya bir medya döngüsünden seçim yapabilirsiniz.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, Facebook reklamları için üç boyut oranını (1:1, 9:16 ve 1.91:1) yüklemek, reklamınızın akışa, hikayelere, makaralara ve arama sonuçlarına en uygun olmasını sağlamak için önemlidir. Reklam yerleşimleri. Bunu yapmak için, “Reklam öğesi” bölümünün altındaki “Medya ekle”yi tıklayın, soldaki menüden “Kırp”a gidin ve ardından henüz yüklemediğiniz iki boyutun altından “Değiştir”i seçin. Yayınlamadan önce, reklamınızın bu yerleşimlerin her biri için nasıl oluşturulduğunu önizleyebilirsiniz.

Reddit reklamları nasıl oluşturulur?

reddit tanıtım

Reddit’in platformu, tüm ilgi alanlarındaki konular için forum benzeri topluluklar sunar. Reddit’te reklam vermek konu hedefleme sunar, reklamınızın ürününüzle gerçekten ilgilenen kullanıcılar tarafından görülmesini sağlar ve Reddit’i niş ürünlerin reklamını yapmak için harika bir platform haline getirir.

Uygulama içi reklamcılık için Reddit reklam türleri

Reklamverenler, Reddit tanıtılan gönderilerini kullanarak reklam görüntüleyebilir. Göstermek istediğiniz reklam türünü seçerken iki seçenek vardır:

 1. Bağlantı reklamları : Kullanıcıları doğrudan bir uygulama mağazası sayfası veya şirketinizin web sitesi gibi belirli bir URL’ye yönlendirin.
 2. Metin reklamlar : Kullanıcıları seçtiğiniz bir Reddit gönderisine yönlendirin; bu, birincil hedefiniz marka görünürlüğünü artırmaksa daha iyi bir seçenek olabilir. Reddit gönderiniz harici bağlantılar da içerebilir.

TikTok’ta nasıl reklam verilir?

tiktokPazarlamacılar, TikTok’un hızlı büyümesini not ediyor. Bu video tabanlı platform, pazarlamacıların hızlı hareket etmelerini, alakalıyken trend olan video konularını ve sesleri kullanmalarını gerektirir.

Uygulama içi reklamcılık için kullanılabilecek beş tür TikTok reklamı şunları içerir:

 1. Teklif verilebilir reklamlar: Pazarlamacılar artık TikTok içindeki reklam alanı için teklif verebilir ve en yüksek teklifi veren, video reklamlarını uygulamanın akışında gösterir.
 2. Markalı lensler: Pazarlamacılar ayrıca markalarını tanıtmak için özel, markalı filtreler kullanabilir ve artırılmış gerçeklik (AR) aracılığıyla etkileşimli bir deneyim sunabilir .
 3. Influencer paketi: Hedef kitlenizle alakalı influencer’larla çalışmak, kullanıcıları çekmenin bir başka önemli yoludur ve birçok marka tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.
 4. Hashtag meydan okuması: Bir hashtag meydan okuma kampanyası oluşturarak, kullanıcıları platformda potansiyel olarak viral bir harekete katılmaya teşvik edersiniz.
 5. Marka devralma: Reklamverenler, bir kullanıcı uygulamayı açtığında günde bir kez görüntülenen geniş formatlı reklamları da tercih edebilir.

TikTok reklamları için en iyi uygulamalar

Anahtar mesajınızı hemen iletin: TikTok, hızlı kaydırmalı, insan odaklı bir akış üzerinde çalışır. İster organik ister ücretli olsun, bunu içeriğinize yansıtın ve reklamların sesi açık olan kullanıcılar için optimize edildiğinden emin olun.

Yerel besleme içi video kullan: Bu 9:16 en boy oranlı videoyu maksimum 60 saniye uzunluğunda kullanın.

Sürekli test edin: Mevcut trendlere bağlı kalmak ve platformda viral hashtag’leri hedeflemek, en iyi sonuçları ve en uygun trafiği sağlar. TikTok hızla gelişiyor ve bu evrimle birlikte kullanıcı deneyimi ve beklentilerinde de bir değişiklik geliyor. Mevcut trendleri yakından takip edin ve yolu açmak için testlerden elde edilen sonuçlarla stratejinizi düzenli olarak uyarlayın.

Twitter’da nasıl reklam verilir?


twitter reklamOrijinal mikroblog platformu olan Twitter kullanıcıları, 2006 yılında kurulduğundan beri trend olan haber konularını paylaşmak için web sitesini kullanıyor. Bugün, uygulama pazarlamacıları, uygulama içi reklamcılık için şu beş Twitter reklam türünden yararlanabilir:

 1. Tanıtılan tweet’ler: Bu reklam biçimi, Tweet’inizi halihazırda sizi takip etmeyen kullanıcıların zaman çizelgelerinde gösterir. Tanıtılan tweet’leriniz, ‘Tanıtılan’ etiketinin eklenmesiyle normal bir tweet olarak görünür.
 2. Tanıtılan hesap: Takipçi kampanyası olarak da bilinen Tanıtılan Hesaplar, belirli bir kitle grubunu hedeflemenizi sağlar. Hesabınız, takip etmeniz için ‘önerilen’ bir profil olarak görünecektir.
 3. Twitter kartları: Bunlar, web sitenize veya uygulamanıza bağlanan özelleştirilebilir medya birimleridir.
 4. Tanıtılan trendler: Bu biçim, reklamınızı bir kullanıcının trend olan konu listelerinin yanında ve hem mobil hem de masaüstünde işlevsel olan Keşfet sekmesinde görüntüler.
 5. Tanıtılan trend spot ışığı : Markalar, statik resimleri, kısa videoları ve GIF’leri paylaşabilen tanıtılan trend spot ışıkları ile marka bilinirliği kampanyaları da uygulayabilir.

Twitter reklamları için en iyi uygulamalar

 • Medyanızın Twitter kullanıcıları için neden ilgi çekici olduğunu belirleyin : Videolarınızı Twitter’da en iyi performans için uyarlayın. Twitter’da işe yarayabilecek ilgi çekici marka videolarına örnek olarak kamera arkası görüntüleri, müşteri başarı hikayeleri ve eğitim videoları verilebilir.
 • Mesajınızı kısa ve doğrudan tutun : Kullanıcı etkileşimini artırmak için mesajınızı kısa ve öz tutun. Kullanıcıları videonuzla etkileşime geçmeye teşvik etmek için ilgi çekici bir harekete geçirici mesaj eklemeyi de unutmayın.
 • Twitter videolarının mobil uyumlu olduğundan emin olun: 2 dakika 20 saniyeden kısa bir MP4 video formatı kullanın. Videonuz bir H264 codec bileşenine (sıkıştırma ve açma kalitesi) ve AAC sese sahip olmalıdır. Ayrıca her zaman 1920 x 2000 maksimum video çözünürlüğüne mümkün olduğunca yakın ve 2,39:1’e yakın, ancak daha yüksek olmayan bir en boy oranı seçmelisiniz.

Geleceğin marketing trendi: Sanal ve artırılmış gerçeklik


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.