Uzmanlardan sıcak hava reçetesi!

Uzmanlardan sıcak hava reçetesi: Fazla yemek ve stres gibi ek yüklerden kaçınılmalı. Bazı hastalıklara sahip kişiler daha fazla risk altında!

sıcak hava

Aşırı sıcakların yol açabileceği birçok risk olduğunu belirten uzmanlar, bu tehlikelerin farkında olmanın can ve mal güvenliği açışından önemli olduğuna dikkat çekiyor. Vücudun maruz kaldığı sıcaklığın, terleme ile vücuttan atılan sıcaklıktan fazla olması halinde vücudun kendi ısı ayarlama mekanizmasının bozulabileceğine vurgu yapan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Haydar Sur, bazı hastalıklara sahip olanların özellikle dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyor. Sıcaklardan ve olumsuz etkilerinden korunmak için öneriler de paylaşan Sur, fazla yemek ve stresle gelebilecek ek yüklerden kaçınılması gerektiğini tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Haydar Sur, aşırı sıcak havalarda karşılaşılabilecek sağlık risklerini açıkladı ve korunmak için önerilerini sıraladı.


Sıcak havalar sağlık risklerini de beraberinde getiriyor

Yaz günlerinde aşırı sıcakların meydana getirdiği birçok risk olduğunu belirten Prof. Dr. Haydar Sur, bu risklerin yol açabileceği tehlikelerin farkında olmanın, kişinin can ve mal güvenliğini korumasında yarar sağlayacağını söyledi.

Aşırı sıcakların riskleri arasında insan sağlığına getirdiği risklerin özel bir önemi bulunduğunu ifade eden Sur, “Bu riskler bizzat sıcaklığın oluşturdukları yanında aşırı terleme ile verdiğimiz kayıpları da içerir. Yaz aylarında ezelden beri kış hastalığı diye bilinen gribal enfeksiyonlar da sıklıkla yaşanabilir, hatta daha ağır seyredebilir.” uyarısında bulundu.

Aşırı sıcaklarda vücudun kendi ısı ayarlama mekanizması bozulabilir

Vücudun kendisini terleme ile serinletme yoluna gittiğini hatırlatan Sur, “Eğer çok uzun süre çok aşırı sıcağa maruz kalırsak, vücut sadece terleyerek sıcaklıkla baş edemez hale gelir. Bir başka tehlike, aşırı terleme ile aşırı su kaybedilmesi ve vücudun kuruması sonucuna ulaşılmasıdır. Vücudun maruz kaldığı sıcaklık miktarı, terleme ile vücuttan attığımız sıcaklıktan fazla hale gelirse vücudun kendi ısı ayarlama mekanizması bozulur ve vücudun temel yapısındaki sıcaklık artar. Bu durumda sıcaklıkla ilgili tıbbi tablolara ve hastalıklara kapı aralanmış olur. Bunlar arasında sıcağa bağlı döküntüler, sıcaklık krampları, sıcak çarpması ilk akla gelenlerdir.” dedi.

Sur, sıcaklık artışının vücuttaki etkilerini şöyle sıraladı:


 • Aşırı terleme
 • Başlangıçta kırmızı ve kaşıntılı cilt
 • Susuzluk hissi
 • Baş ağrısı
 • Bulantı, kusma ve ishal
 • Bitkinlik hissi
 • Zihni bulanıklık veya tam konsantre olamama hali
 • Kas krampları

Bazı hastalıklara sahip kişiler daha fazla risk altında

Aşırı sıcak havaların tehlikelerini herkesin bilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Sur, bazı hastalıklara sahip kişilerin daha fazla risk altında olduğunu belirtti. Sur, özellikle dikkat etmesi gereken kişileri ise şöyle sıraladı:

 • MS, lupusi romatoid artrit gibi otoimmün hastalığı olanlar
 • Astım, KOAH ve alerji hastaları
 • Migreni olanlar
 • Kalp hastaları
 • Artriti olan kişiler

Sıcaklığın çok yükseldiği saatlerde hareket gerektiren işler bırakılmalı

Prof. Dr. Haydar Sur, sıcaklardan ve olumsuz etkilerinden korunmak için ise yapılabilecekleri şu şekilde sıraladı:

 • Öncelikle kişilerin kendilerini en serin yerde en çok zamanı geçirmek üzere programlaması gerekir.
 • Eğer ikindi gölgesi, balkon ve bahçe serinliği, avluyu veya balkonu yıkayıp serinletme gibi imkanlar varsa bunlar es geçilmemeli.
 • Pencereler ve kapılar karşılıklı açılarak hava akımı oluşturulmalı ve yoğunlaşan ısı yüksekliği düşürülmeli.
 • Mümkünse güneş batmadan evden dışarı çıkılmayarak aşırı sıcağa maruziyet en aza indirilmeye çalışılmalı.
 • Sıcaklığın çok yükseldiği saatlerde ev işleri veya diğer hareket gerektiren işler bırakılarak sıcaklığın stresi yükseltilmemeye çalışılmalı.

Fazla yemek ve stres gibi ek yüklerden kaçınılmalı

Fazla yemek yiyerek vücuda ek bir yük daha getirilmemesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Haydar Sur;

 • Hafif meyve sebze ve yiyeceklerle öğünler rahatlatılmalı.
 • Serin tutacak giysiler tercih edilmeli.
 • Odalar çok güneş alıyorsa bir veya birden fazla güneş perdesi ile içeri gelen ısı enerjisi azaltılmalı.
 • Her zamankinden çok daha fazla su içilmeli.
 • Terle atılan tuz ve mineralleri yerine koymak adına aşırıya kaçmadan maden suyu içmek de yararlı olabilir. Bu öneriyi tansiyon hastaları fazla abartmamalı, çünkü tuzların aşırı alınması tansiyon dengesini bozabilir. Kritik değerlerle yaşayan hastaların bu konuda mutlaka hekimine danışması gerekir.

Sakin ve huzurlu kalmaya dikkat edilmesini gerektiğini de belirten Sur, sözlerini şöyle tamamladı:


“Kimseyle kavga edilmemeli, stres ile gelecek ek yüklerden kaçınılmalı ve yoracak eylemlerden uzak durulmalı. İmkânı olanların günde en az 1 veya daha fazla serin duş alması bir çözüm yoludur. Havuz, göl, deniz gibi ortamları bulunan kişilerin suya sık sık girmeleri, ancak suda yoğun hareket ile yüzme seanslarına da limit koymaları akılcı bir yol olacaktır.”

Sıcak havalara karşı alınabilecek 8 önlem


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.